Нов или употребяван автомобил

Дискусии, коментари, идеи, предложения, срещи, история, интересни факти
Публикувай отговор
Ninita
Мнения: 6
Регистриран на: 21 Мар 2017 16:30
Местоположение: Plovdiv

Нов или употребяван автомобил

Мнение от Ninita » 22 Сеп 2018 11:59

Здравейте, със съпруга ми се опитваме да вземем решение, какъв автомобил да изберем?Колебанията ни са за чисто нов или употребяван на 3 4 години от някой представителство и да се надяваме,че наистина ще е с история и да е поддържан както трябва.Автомобилът към който сме се насочили е Тойота Корола автоматик с ниво на оборудване Луна.Разгледахме няколко сайта са продажба на автомобили втора употреба и стигнахме до следния извод:

Нов автомобил във желаното оборудване излиза около 37000лв. след 10 години при евентуална продажба би струвала около 11000лв.
Загубата на стойност ще бъде около 26000лв.

Ако закупим автомобил на около 4 години би струвал около 25000лв. след 5 години цената му отново ще е около 11000лв.
Загубата на стойност ще бъде около 14000лв.

Само,че не желаем да караме автомобил по-стар от 10 години и това ще означава,че ще трябва да сменим два автомобила за този период и като цяло загубата на стойност се изравнява дори и надвишава експлоатацията на нов автомобил.

Да като цяло новия автомобил в началото ще има по-голямо автокаско,но при втория вариант трябва да плащаме две регистрации на автомобил.При обслужването мисля,че не би имало разлика,защото автомобила отново бихме го обслужвали в официалния сервиз,просто не бихме рискували да бъде пипан от знайни и незнайни майстори.

Според вас разсъжденията ни в правилната посока ли са или пропускаме нещо важно?
Кой е по изгодния вариант според вас?

Аватар
Airfan
Мнения: 1452
Регистриран на: 28 Сеп 2013 01:31
Местоположение: Пловдив
Автомобил: 2013 Avensis T27 1.8 Vmatic
Обратна връзка:

Нов или употребяван автомобил

Мнение от Airfan » 22 Сеп 2018 13:43

Ако правите сметка кое е по-изгодно не сте за нов автомобил.
Изображение Изображение

Аватар
slowtraveler
Мнения: 4896
Регистриран на: 28 Май 2006 21:44
Местоположение: Варна
Автомобил: Nissan Qashqai 2008/2.0/AWD
Благодарил/а: 149 пъти
Получена  благодарност: 138 пъти

Нов или употребяван автомобил

Мнение от slowtraveler » 22 Сеп 2018 15:29

Купуването на автомобил винаги е било финансово неизгодно :)
Обикновено двоуменето е дали да си вземеш нов автомобил за 40х.лв, или втора ръка по-добър клас и по-добро оборудване за същите пари :)
Toyota Avensis 1.6 VVT-I / 2002г --> Mazda6 /2008 --> JGC 3.0/2014 --> ???
Chevrolet Kalos 1.4/16V/2004-> Nissan Qashqai 2.0 4x4 2008

Ninita
Мнения: 6
Регистриран на: 21 Мар 2017 16:30
Местоположение: Plovdiv

Нов или употребяван автомобил

Мнение от Ninita » 22 Сеп 2018 18:29

slowtraveler написа: 22 Сеп 2018 15:29 Обикновено двоуменето е дали да си вземеш нов автомобил за 40х.лв, или втора ръка по-добър клас и по-добро оборудване за същите пари :)
А не това въобще не е на дневен ред.Дали употребяван, дали нов автомобила ще е Корола.Въпросът е към кое ще се наклонят повече везните....

memorex

Нов или употребяван автомобил

Мнение от memorex » 22 Сеп 2018 18:56

Ninita написа: 22 Сеп 2018 11:59 Здравейте, със съпруга ми се опитваме да вземем решение, какъв автомобил да изберем?Колебанията ни са за чисто нов или употребяван на 3 4 години от някой представителство и да се надяваме,че наистина ще е с история и да е поддържан както трябва.Автомобилът към който сме се насочили е Тойота Корола автоматик с ниво на оборудване Луна.Разгледахме няколко сайта са продажба на автомобили втора употреба и стигнахме до следния извод:

Нов автомобил във желаното оборудване излиза около 37000лв. след 10 години при евентуална продажба би струвала около 11000лв.
Загубата на стойност ще бъде около 26000лв.

Ако закупим автомобил на около 4 години би струвал около 25000лв. след 5 години цената му отново ще е около 11000лв.
Загубата на стойност ще бъде около 14000лв.

Само,че не желаем да караме автомобил по-стар от 10 години и това ще означава,че ще трябва да сменим два автомобила за този период и като цяло загубата на стойност се изравнява дори и надвишава експлоатацията на нов автомобил.

Да като цяло новия автомобил в началото ще има по-голямо автокаско,но при втория вариант трябва да плащаме две регистрации на автомобил.При обслужването мисля,че не би имало разлика,защото автомобила отново бихме го обслужвали в официалния сервиз,просто не бихме рискували да бъде пипан от знайни и незнайни майстори.

Според вас разсъжденията ни в правилната посока ли са или пропускаме нещо важно?
Кой е по изгодния вариант според вас?
Според нас разсъждениата ви не са изложени обстойно и не са съобразени с тенденциите на EU пазара на автомобили в бъдеще

Corolla_E12_hs
Мнения: 400
Регистриран на: 17 Юни 2015 21:54
Местоположение: София
Благодарил/а: 9 пъти
Получена  благодарност: 15 пъти

Нов или употребяван автомобил

Мнение от Corolla_E12_hs » 22 Сеп 2018 20:55

За което имате пари. Направете си сметка за обслужване от 1000лв/година(сервиз, смяна гуми, чистачки, разни малки неща по колата - ще искате видеорегистратор, нови стелки, автомивка, паркиране, винетки и т.н.) + отделно горивото в зависимост колко км правите. Отделно застраховките. Ако ви устройват цените - купувате нова. Ако не ви устройват - на 2-3-5-10 години, докато сметката не излезе.
Примерно моята кола ми излиза между 10.70 и 14.35лв на ден, зависи за коя година говорим, в различните години броя километри и ремонти е бил различен. Това е цена на всичко за което може да се сетите - от каското до ароматизатора. Умножено по 365 и излиза разход за година. Не знам дали някой от колегите с нови короли има такъв лог на разходите да кажат как им излиза на ден или на 100км да имат корола 2016г. примерно.

Загубата на стойност не би следвало да влиза в сметките - няма вариант в който да не губите , ако имате кола. Друго освен разход една кола не дава финансово. Купувате нова - нямате ремонти 3-4г. Пестите от тях->губите от стойността. Купувате на 5г- по-малка загуба на стойност -> повече ремонти. Няма празно :D

Аватар
nitsodar
Мнения: 290
Регистриран на: 04 Апр 2016 19:20
Местоположение: Ямбол
Благодарил/а: 3 пъти

Нов или употребяван автомобил

Мнение от nitsodar » 22 Сеп 2018 21:38

Да дам и аз мнение cool.gif
От поста Ви съдя,че правите изчисления в дългосрочен план. Това автоматично насочва изборът Ви към нов автомобил,поне според мен. Карал съм закупен в гаранция - на 4,5 години. Сега карам нов такъв. Мога да кажа,че почти няма да усетите разлика,ако карате 4, 5 или 7 годишна кола например(говорим за добре поддържани,дори с пълна история да е 7 годишната). При новата най-хубавото е психическото спокойствие, което идва от това да не мислиш дали не е дошло време за смяна на това .....а на другото,а на третото? dry.gif Мислиш само за смяна на масло и консумативи. Спокойствието,за което говоря, ще го разберете,ако си закупите нова кола. Разбира се,ние пътуваме доста често извън градско, на далечни дестинации,което ме кара да мисля за надеждността на возилото! Щом правите изчисления за след 10 години чак,то определено новата ще си я карате вие,ще си я обслужвате прилежно и ще Ви служи много. Това,което трябва да обмислите сериозно е и следния факт: има много собственици,които знаят,че ще сменят новата си кола на 3- 4 -5 години. Те карат като за последно много често и мненито им е "Аз ще я махам след 3-4 години. Карам я както си искам. После взимам нова. Следващите да му мислят." И гореспоменатите коли представителството ги продаде на много хубава цена. Аз,знаейки как са били карани, никога не бих ги купил,макар да е на 50000 или 70000 км. no.gif И все пак(от мнението Ви изглежда подхождате разумно и преценяте финансово нещата) , не забравяйте,че новата кола излиза най-скъпо като инвестиция,но надеждността и това ти да се грижиш отначало за возилото си ......нямат цена! :thumbsup: Няма как да я сравните с покупка на такава 2-ра ръка. Пресметнете всички разходи,за които колегите по-горе са споменали и преценете как ще е за бюджета. Успех в избора!
Toyota Avensis 2.2 D4D 2007 -----> Toyota Avensis 1.8 CVT 2017------->
Skoda Superb III FL 2020 2.0 TSI 190 DSG

Аватар
max-2
Мнения: 1788
Регистриран на: 08 Дек 2005 19:15
Местоположение: Пловдив
Благодарил/а: 18 пъти
Получена  благодарност: 44 пъти

Нов или употребяван автомобил

Мнение от max-2 » 22 Сеп 2018 21:52

Аз от 2 години процедирам така:
Купувам кола в добро състояние според възможностите си в момента, карам я около 20к км. с безкомпромисна поддръжка и след половин година я продавам. Вярната тойота обаче не я продавам - тя е винаги готова за път. Така карам постоянно хубави коли с минимална загуба или печалба. :thumbsup:
Carina E 4AFE LB 1992

Аватар
ivied
Мнения: 306
Регистриран на: 08 Юни 2014 14:39
Местоположение: Germany
Автомобил: Yaris Cross
Благодарил/а: 4 пъти
Получена  благодарност: 8 пъти

Нов или употребяван автомобил

Мнение от ivied » 22 Сеп 2018 23:46

Колкото хора - толкова и мнения. И вкусове. Но цялата история да се повтаря през 6 месеца... не си заслужава галимацията според мен... Освен ако професионално не се занимаваш с полупко-продажби, ама там представата/ критериите са изкривени или други...
Иначе си важи с пълна сила старата поговорка: "Карай ново - хвали старо."
Мен 2 годишния хибрид RAV 4 си ме кефи отвсякъде и постоянно ме кара да се усмихвам...
Нов или стар преценете сами...
След 2-3 години бих го сменил с новия RAV 4... Защото ще е съвсем друго ниво в развитието и еволюцията на марката...
По света има все по-малко мотики, върху които не е стъпвал човешки крак.

nowyaris
Мнения: 4515
Регистриран на: 11 Фев 2009 16:17
Местоположение: ЛИНЦ/АТ
Получена  благодарност: 1 път

Нов или употребяван автомобил

Мнение от nowyaris » 23 Сеп 2018 10:01

Уважаема колежке NINITA,според моя половин вековен житейски опит Вашите разсъждения са пълна глупост/моля да ме извините за израза/
Вие НЕ знаете със Сигурност дали след 10 години този мъж ще бъде Ваш съпруг,а смятате какво ще се случи след 10 години с Вашият семеен Автомобил.
Дългосрочното планиране в динамична ситуация е огромна стратегическа грешка и води до огромни разочарования доста често.
Купете си това,което Ви харесва и от което се нуждаете в ТОЗИ МОМЕНТ,съобразявайки се с МОМЕНТНИТЕ ВИ ВЪЗМОЖНОСТИ.
Бъдещето винаги е било,а и ще бъде винаги Божа работа,повярвайте ми.От Вас нищо не зависи.Живейте за МОМЕНТА.Успех с избора от сърце. :thumbsup:
ПП.В стойността на семейния автомобил е редно да се калкулират и евентуални адвокатски такси при делбата след развода.Често се случва :) :) :) .
Живота е като Чевермето - колкото повече те върти,толкова по-пекан ставаш....

dracunculus
Мнения: 1215
Регистриран на: 06 Мар 2011 23:14
Местоположение: Deutschland
Благодарил/а: 56 пъти
Получена  благодарност: 36 пъти

Нов или употребяван автомобил

Мнение от dracunculus » 23 Сеп 2018 11:56

Ninita написа: 22 Сеп 2018 11:59
.....Само,че не желаем да караме автомобил по-стар от 10 години и това ще означава,че ще трябва да сменим два автомобила за този период ........
В този ред на мисли- точно поради тая причина си купувам колите нови и до сега сметката ми излиза. При мен играе роля и не само възрастта, но и километража на един евентуално стар автомобил- имам огромен ежедневен километраж свързан с работата ми, т.е. за много кратко време в моите ръце един стар автомобил би станал МНОГО стар. И тъй като не моге да си позволя да изпитам недостатъците на един много стар автомобил (пак свързано с естеството на работата ми) си го купувам нов. Просто с две думи...новата кола има по-голям безпроблемен експлоатационен период. Ако това е от значение и финансовият статус го позволява, няма какво да се чудите- новата кола е напълно оправдана, без значение кой какво ви казва :thumbsup:
Toyota Corolla 1,6 Valvematic 2012 Luna Navi-> ех
Toyota Avensis 1,8 Valvematic 2017 Elegance MT
Lexus IS300h 2020 Luxury Line
-> https://www.spritmonitor.de/de/detailan ... 07509.html

Аватар
slowtraveler
Мнения: 4896
Регистриран на: 28 Май 2006 21:44
Местоположение: Варна
Автомобил: Nissan Qashqai 2008/2.0/AWD
Благодарил/а: 149 пъти
Получена  благодарност: 138 пъти

Нов или употребяван автомобил

Мнение от slowtraveler » 23 Сеп 2018 14:17

Въпросът е много спорен и както спомена dracunculus, зависи и от пробега...
Например - за него е напълно необосновано (и според мен неправилно) да купува автомобил втора ръка, защото след например 2г/100х.км колата вече ще е станала на скрап, докато новият автомобил би издържал 4 или дори 6 години без сериозни проблеми...
Докато ако Вие въртите 10х.км на година, вие бихте достигнали до същият краен резултат без сериозни проблеми (ако втората ръка е бил например на 100х.км) със старият автомобил след 10г, когато автомобилът така и така си е морално остарял и му е време да си ходи ... Докато новият автомобил вие не бихте могли да амортизирате технически (т.е. би трябвало да го въртите още 30 години?! за да достигнете същото техническо състояние), а автомобилът просто би остарял морално...
Toyota Avensis 1.6 VVT-I / 2002г --> Mazda6 /2008 --> JGC 3.0/2014 --> ???
Chevrolet Kalos 1.4/16V/2004-> Nissan Qashqai 2.0 4x4 2008

nowyaris
Мнения: 4515
Регистриран на: 11 Фев 2009 16:17
Местоположение: ЛИНЦ/АТ
Получена  благодарност: 1 път

Нов или употребяван автомобил

Мнение от nowyaris » 23 Сеп 2018 14:41

Да не забравяме,че така наречения "финансов статус" в 99% от случаите не е константна величина.
Както и всякакъв друг вид "статус". Много често парите си отиват.А с тях и любовта.
И остава горчивия вкус на разочарованието от допуснатите грешки,включително и "финансови".
Загубите трябва да се предвиждат и предварително да се минимализират.При добро желание,естествено.
ПП.Ако се изхожда от ситуацията,че е наличен огромен ежедневен пробег,свързан по някакъв начин с работата,
това означава че говорим за служебен/фирмен автомобил,а това няма нищо общо с темата. :thumbsup:
Живота е като Чевермето - колкото повече те върти,толкова по-пекан ставаш....

Аватар
slowtraveler
Мнения: 4896
Регистриран на: 28 Май 2006 21:44
Местоположение: Варна
Автомобил: Nissan Qashqai 2008/2.0/AWD
Благодарил/а: 149 пъти
Получена  благодарност: 138 пъти

Нов или употребяван автомобил

Мнение от slowtraveler » 23 Сеп 2018 15:02

nowyaris написа: 23 Сеп 2018 14:41 Ако се изхожда от ситуацията,че е наличен огромен ежедневен пробег,свързан по някакъв начин с работата,
това означава че говорим за служебен/фирмен автомобил,а това няма нищо общо с темата.
Ами моите лични автомобили винаги са били свързани по някакъв начин с работата... И съм установявал, че колкото повече километри съм врътнал - толкова по-пълно е портмонето... Макар и рядко да се използват пряко за работата, а повече - за преместване на личният ми г*з :)
Toyota Avensis 1.6 VVT-I / 2002г --> Mazda6 /2008 --> JGC 3.0/2014 --> ???
Chevrolet Kalos 1.4/16V/2004-> Nissan Qashqai 2.0 4x4 2008

Scott
Мнения: 2710
Регистриран на: 25 Ное 2004 18:44
Местоположение: Bristol, UK
Получена  благодарност: 1 път

Нов или употребяван автомобил

Мнение от Scott » 23 Сеп 2018 15:33

Не знам как е сега в България, но аз лично не бих си купил нов автомобил. Кола на две-две и половина години, още във гаранция с пробег под 30к км е много по-добра сделка от нова. Поевтиняването на един автомобил в UK се определя от годините и след това има влияние пробега, за 2г. цената пада минимум с 25%.

Публикувай отговор

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 31 госта