Какво е мнението ви на идеята за новите еко винетки?

Дискусии, коментари, идеи, предложения, срещи, история, интересни факти
Аватар
spiridoncho
Мнения: 335
Регистриран на: 16 Юли 2016 12:07
Местоположение: София

Какво е мнението ви на идеята за новите еко винетки?

Мнение от spiridoncho » 09 Апр 2018 23:43

Имам чувството, че на някои колеги им е ударено солидно рамо за старт и не им се е налагало да помизерстват т.е. старта им е поднесен на тепсия и са имали късмет. Нямам нищо и съм тръгнал от 0-та т.е. без никакво наследство и някой да ми удари гръб т.е. гол като пушка. Имало е години в които съм се чудел какво да сложа на масата защото просто заплатите са били такива (не че сега са много по-добри). Не съм смеел да си сменя работата защото е била сигурна, а с малко дете и безработна жена човек не си сменя току така работата. А жената пък безработна защото няма места в детските градини. Добре че детето порасна и тръгна на училище. А и годините бяха по-гладни. И какво като имах образование и работех като вол. Изобщо пълна експлоатация, ама нямаш избор.
Бизнес току така не се започва без пари. Айде някой с официален доход от 570лв нето да ходи да изтегли заем от няколко десетки хиляди лева за бизнес от коя и да е банка.
Та обяснения как някой бачкал по 15 часа на ден не ми се слушат. Щото тия къде бачкат по 17 часа по-малко ли бачкат?
Факт е, че в България добрите заплати са малко, а кандидатите много, и не са обвързани с това кой колко работи. Също е факт, че едни от най-високите заплати са в IT сектора. Еми не може всичките да сме компютърни специалисти, адвокати и счетоводители. Трябва и някой да произвежда, а може да се каже факт, че в производството заплатите не са толкоз високи. За справка, моя приятелка "data admin" взима 8 пъти по-висока заплата от мен.
@maestro75, на 40 години третото висше редовно ли го изкара? Щото задочно и баба знае. Айде пробвай се да изкараш редовно обучение с редовна работа на 8 часа издържайки семейство със 800лв заплата, живеейки под наем, и тогава ми се хвали как ще си купиш чисто нова кола. Повярвай ми малко са тези които са издържали на такъв напън wink.gif .
Както slowtraveler каза
slowtraveler написа: Живота наистина може да поднася много изненади... И не винаги - хубави....
И не е за подценяване израза му
slowtraveler написа: ......липса на достатъчно житейски опит
П.С. Човека трябва да е ЧОВЕК винаги, а не само когато е на път!
Celica TS 2001@ Morel sound system!

Изображение Изображение

Аватар
Airfan
Мнения: 1452
Регистриран на: 28 Сеп 2013 01:31
Местоположение: Пловдив
Автомобил: 2013 Avensis T27 1.8 Vmatic
Обратна връзка:

Какво е мнението ви на идеята за новите еко винетки?

Мнение от Airfan » 09 Апр 2018 23:56

dokkito написа: Здравейте. Тази сутрин слушах за тази нова идея на Държавата за създаването на въпросните стикери, според Евто стандарта на автомобила. Както и за контрола на достъп на по- старите автомобили в центровете на градовете.
Идеята не е лоша, но не и за нашата държава. Причините могат да се прочетат по-горе в темата.
Инак по-скоро трябва да се мисли как да си възстановим топлофикациите и да се използват пълноценно от всички. По този начин ще намалим твърдите частици във въздуха, тъй като няма всеки да гори боклуци в печките, ще намалим и шумовото замърсяване от всички климатици, които бучат цяла зима. Така и самото отопление на парно ще стане по-рентабилно.
Изображение Изображение

Аватар
slowtraveler
Мнения: 4857
Регистриран на: 28 Май 2006 21:44
Местоположение: Варна
Автомобил: Nissan Qashqai 2008/2.0/AWD
Благодарил/а: 141 пъти
Получена  благодарност: 135 пъти

Какво е мнението ви на идеята за новите еко винетки?

Мнение от slowtraveler » 10 Апр 2018 08:04

Основният замърсител с частици (прах) е липсата на почистване на улиците лятото (и особено пролетта - след 'зимната подготовка на пътищата')...
Сами знаете, че прахът по автомобилите не е от печките, а е от кал, пренесена на пътя, или умишлено хвърлена по него от снегопочистващите фирми..
Последните зими бях в планинско градче - всички се топлят на печки на дърва и въглища (аз съм само на дърва + климатици)... Автомобилът не съм го мил. Във Варна за 2 дни целият автоможил е покрит с пръст прах. Който прах като тръгна разбира се го разнасям из въздуха и го премествам на другите автомобили и го дишаме... Не съм гледал статистики, но ми се струва, че винаги проблемът с 'екологията' се повдига по това време - когато 'зимния' прах е оставен по улиците, не ги е измил някой летен дъжд и чакаме някой друг (природата) да ни свърши работата..

Относно парното съм със силно смесени чувства...
Да, на времето бе голямата жега - отваряш прозореца ако ти е топло :) И се плащаха смешни стотинки (да кажем - 40лв в студен месец заедно с топлата вода)... Нашата топлоцентрала си работеше на газ (и аварийно - мазут)...
След това приватизираха топлоцентралите и изведнъж нещата станаха 'търговски'...
Чудя се дали преди това парното е било силно дотирано, обаче след като станаха частни цената хвръкна в небесата, което принуди хората да започнат да се отказват от централното парно...
Та не знам доколко е рентабилно, но в апартамента, в който имам парно сложих и климатик в най-голямата стая.. И намалих до минимума радиатора в нея стая... Разходите ми спаднаха чувствително...
Toyota Avensis 1.6 VVT-I / 2002г --> Mazda6 /2008 --> JGC 3.0/2014 --> ???
Chevrolet Kalos 1.4/16V/2004-> Nissan Qashqai 2.0 4x4 2008

Аватар
Airfan
Мнения: 1452
Регистриран на: 28 Сеп 2013 01:31
Местоположение: Пловдив
Автомобил: 2013 Avensis T27 1.8 Vmatic
Обратна връзка:

Какво е мнението ви на идеята за новите еко винетки?

Мнение от Airfan » 10 Апр 2018 09:01

Дълбоко не съм съгласен с теб, твърдите частици идват от отоплението на твърдо гориво. То се усеща по миризмата или поне в Пловдив се усеща - мирише си на въглища в дните с високо замърсяване.
Относно парното - погледни на запад как се отопляват, примерно една Германия - там парно има целогодишно - връткаш кранчето и тръгва. Със сигурност са го измислили по-добре от нас.
Последно промяна от Akima на 10 Апр 2018 20:13, променено общо 1 път.
Причина: Съкратен цитат на последователни мнения.Рецидив.
Изображение Изображение

tora
Мнения: 1011
Регистриран на: 22 Яну 2016 11:37
Местоположение: Ст. Загора
Благодарил/а: 3 пъти
Получена  благодарност: 8 пъти

Какво е мнението ви на идеята за новите еко винетки?

Мнение от tora » 10 Апр 2018 09:47

Всъщност, аз не разбрах какво се очаква да се случи, след като добавят по джама поредната лепенка? Търсих да прочета, освен, че ще има 3 цвята друго не намерих конкретно.

Аватар
Kiki
Мнения: 8211
Регистриран на: 05 Фев 2008 21:24
Местоположение: София
Автомобил: РАВ 4 ХА 30
Благодарил/а: 3 пъти
Получена  благодарност: 12 пъти

Какво е мнението ви на идеята за новите еко винетки?

Мнение от Kiki » 10 Апр 2018 11:31

Чух по някоя от телевизиите, че на по-късен етап ще се реши, кои коли според цвета на винетките, ще се допускат до центъра на големите градове и кои изобщо няма да се допускат в градовете.
За разлика от главата, коремът казва кога е празен!

chukich
Мнения: 603
Регистриран на: 13 Юли 2010 15:57
Местоположение: София
Автомобил: Rav4 XA40 / 2l petrol engine
Благодарил/а: 2 пъти
Получена  благодарност: 2 пъти

Какво е мнението ви на идеята за новите еко винетки?

Мнение от chukich » 10 Апр 2018 11:40

Всеки един от вас е прав. Всеки има своите доводи. Проблемът със старите автомобили е доста по-сложен и комплексен.
20 години държавата не направи нищо по въпроса и сега .... шах и мат...
Мене ме дразни, когато аз плащам 600лв данък за колата, а този пред мен, дето ме трови с таратайката плаща по 20лв.
Мене ме дразни, когато старите автобуси, камиони, самосвали и др. димят като 1000 трабанта, но по документи са изрядни. Минали Годишен преглед!
Мене ме дразни, когато в градове като Бургас, Варна, София се плащат двойни данъци. Ако джипа го бях регистрирал в Търговище применро, данъкът щеше да е в размер на 300 и нещо лева. Да... ама колегата от Търговище с регистрация от Търговище си живее и кара в София. Нямам намерение да обиждам никого от този хубав град. Просто го давам за пример.

Живял съм в няколко различни европейски държави и мога спокойно да кажа, че имам поглед на нещата.
Много е грешно решението: "Ами като има пари за нова кола да плаща" или " като има пари за апартамент в елитен квартал, да плаща" . Не ! Аз съм изкарал парите си с пот и труд, така както всеки един от нас. Стойността на парите е една и съща. Здравето на един човек е най-важно, но всичко в България е " Една криворазбрана Цивилилилилилилилилизация"
1. Градския транспорт трябва да стане на европейско ниво. Така че да нямаш нужда толкова от автомобил. Много спирки, скоростни бус ленти и тн.н. Спокойно да си отиваш на работа, без притеснения, че ще закъснееш, ще те ограбят или простодят. Цената на градския транспорт да е пропорционална на дистанцията, която изминаваш с него. Хората са го решили чрез зониране. Във всички големи европейски градове с градски транспорт човек се предвижва по-бързо и комфортно отколкото с личен автомобил.
2. Годишните технически прегледи да се правят наистина от експерти с реални уреди и наистина да има стриктен контрол, както е в Германия. Тогава много от тези със стари автомобили просто сами ще решат, че е време да си вземат нещо по-ново.

Тогава спокойно Държават ще може да иска от своите граждани високи данъци за старите и ниски за новите автомобили, зелени, жълти, розови стикери.
RAV4 XA40 facelift - 2016г /3ZR-FAE 152hp / CVT / AWD

tora
Мнения: 1011
Регистриран на: 22 Яну 2016 11:37
Местоположение: Ст. Загора
Благодарил/а: 3 пъти
Получена  благодарност: 8 пъти

Какво е мнението ви на идеята за новите еко винетки?

Мнение от tora » 10 Апр 2018 12:12

В София градския транспорт в момента е супер уреден, а картата за 1 година е 350 кинта само. Иначе техническите прегледи, основно, което се гледа е дали ти е платен годишен данък...

Аватар
slowtraveler
Мнения: 4857
Регистриран на: 28 Май 2006 21:44
Местоположение: Варна
Автомобил: Nissan Qashqai 2008/2.0/AWD
Благодарил/а: 141 пъти
Получена  благодарност: 135 пъти

Какво е мнението ви на идеята за новите еко винетки?

Мнение от slowtraveler » 10 Апр 2018 12:14

Чукич, няма се притесняваш :) И мен ме дразни, че в София данъците са по-ниски отколкото във Варна :) И че лизинговите автомобили плащат данъци в София, въпреки, че са продадени и се карат из страната.
Или пък, че като фирма ако станеш 'голям данъкоплатец' си задължен да плащаш в София...
Доста съм се чудил дали да не си регистрирам джипката в Търговище или Монтана :) Ама засега си трая, защото в скоро време може да ме огрее я синя я зелена зона :)
Всичко е криворазбрано в интерес на властимащия :)
Toyota Avensis 1.6 VVT-I / 2002г --> Mazda6 /2008 --> JGC 3.0/2014 --> ???
Chevrolet Kalos 1.4/16V/2004-> Nissan Qashqai 2.0 4x4 2008

Оги
Мнения: 1093
Регистриран на: 09 Юли 2012 14:32
Местоположение: Пазарджик
Благодарил/а: 14 пъти
Получена  благодарност: 4 пъти

Какво е мнението ви на идеята за новите еко винетки?

Мнение от Оги » 10 Апр 2018 13:16

Мръсотията в населените места зиме идва основно от брикетите на ТЕЦ Марица -Изток, понеже това са не въглища, а натрошени такива и до степен прах, смесени със земя в голямо съотношение от изкопите и обработките. А се горят масово, защото са най-евтиното гориво. Това е чиста проба прахоляк, влязло в печките, излязло през комините и изсипано до боклука във вида на пепел. Защо няма такава остатъчна пепел от сухи дърва, от въглища Донбас примерно, поне 10-15 пъти по-малко е, почти нищо- дайте си сметка сами.
Но тези, които решават вземат най-общо проблема с твърдото гориво като универсален, за съжаление не е точно така. Няма как да преценят проблема, топлейки се цял живот с парно или електричество и не са виждали, заредили и чистили печка с различни горива.
Същото е и със старите автомобили. Лично аз не очаквам да се вземе адекватно решение от хора, които си нямат нищо общо с проблема. Видяхме какво решиха и вкараха за зимните гуми. Задължително със зимни, но в крайна сметка може да се изкара зимата и с летни. Без значение дали на лед, киша или сняг. Лоби на бизнеса било, не знам какво си било- простотии колкото си щеш. Проблемите не се решават по същество, а според политическата им изгода.
Защо при ГТП на бензиновите коли с монтирана и работеща газова се мерят изгорелите газове на бензин ? Кой с такава уредба гори бензин ? - Ето още една простотия с причина некадърност или някакво неадекватно чувство от властимащи. Докато не се научат да слушат експертите и да не манипулират информацията - нищо няма да оправят- ето все такива недоносени отрочета ще си бъдат на всяка крачка.
Последно промяна от Оги на 10 Апр 2018 13:35, променено общо 1 път.
Toyota Corolla E11 1,3; Yaris SCP90 1,3 VVTI; Auris E15 1.33 VVTI;

Аватар
slowtraveler
Мнения: 4857
Регистриран на: 28 Май 2006 21:44
Местоположение: Варна
Автомобил: Nissan Qashqai 2008/2.0/AWD
Благодарил/а: 141 пъти
Получена  благодарност: 135 пъти

Какво е мнението ви на идеята за новите еко винетки?

Мнение от slowtraveler » 10 Апр 2018 13:34

Почти всички с газови уредби горят и бензин... Не виждам нищо нелогично да се измерват газовете при 'по-отровното' гориво, за което е сертифициран автомобила....
Ако сертифицираш автомобила да работи само на газ - тогава ще ти гледат газовете само на газ..
Toyota Avensis 1.6 VVT-I / 2002г --> Mazda6 /2008 --> JGC 3.0/2014 --> ???
Chevrolet Kalos 1.4/16V/2004-> Nissan Qashqai 2.0 4x4 2008

Оги
Мнения: 1093
Регистриран на: 09 Юли 2012 14:32
Местоположение: Пазарджик
Благодарил/а: 14 пъти
Получена  благодарност: 4 пъти

Какво е мнението ви на идеята за новите еко винетки?

Мнение от Оги » 10 Апр 2018 13:39

В определени моменти е така, но ако сметнеш количествата и съотношението в разходите на двете горива едва ли ще останеш на това мнение.
Toyota Corolla E11 1,3; Yaris SCP90 1,3 VVTI; Auris E15 1.33 VVTI;

chukich
Мнения: 603
Регистриран на: 13 Юли 2010 15:57
Местоположение: София
Автомобил: Rav4 XA40 / 2l petrol engine
Благодарил/а: 2 пъти
Получена  благодарност: 2 пъти

Какво е мнението ви на идеята за новите еко винетки?

Мнение от chukich » 10 Апр 2018 13:42

slowtraveler написа: Почти всички с газови уредби горят и бензин... Не виждам нищо нелогично да се измерват газовете при 'по-отровното' гориво, за което е сертифициран автомобила....
Ако сертифицираш автомобила да работи само на газ - тогава ще ти гледат газовете само на газ..
Те и хибридите горят бензин.... :whistle: Следователно да не ги броим за 'Еко" ? :whistle:

В много европейски държави стимулират хората , под една или друга форма, да си слагат газов инжекцион на бензиновите автомобили. В Англия примерно ти покриват половинта от цената и монтажа на газовото. Моята Корола е ЕВРО4 с газово Ловато. Може би мърся въздуха по-малко от съврменните хибриди, но данъка ми е по-висок от същите. w00t.gif Всичко в тази държавица е много криворазбрано. no.gif hmm.gif

Сега се сещам, че преди 6-7 години, бях задължен освен годишен технически преглед, да минавам и годишен преглед на газовото. Без този преглед в бензиностанциите не разрешаваха да зареждаш газ. Беше много стриктно. Техн.преглед се извършваше от лицензирани фирми, които бяха най-вече фирми специализирани в това. Прегледите бяха доста подробни и изрядни.
Умните държавници, за да вкарат повече пари в хазната... сложиха едни непосилни за малките такси лиценз. Всички пунктове за технически преглед, без да имат идея от газови системи, сега ти "проверяват" колата. Искат ти само паспорта на газовото/бутилката и готово. Ти си изряден !
Държавата използва данъци и такси не като инструмент, а само да си пълни хазната. Няма пари за здравеопазване.... Баммм вдигаме процента за здравно осигуряване, а не да хванат сивия сектор. Така не се прави! Това го правят само страни от третия свят.
RAV4 XA40 facelift - 2016г /3ZR-FAE 152hp / CVT / AWD

Аватар
BOz
Мнения: 4272
Регистриран на: 24 Сеп 2013 18:06
Местоположение: София
Благодарил/а: 2 пъти
Получена  благодарност: 98 пъти

Какво е мнението ви на идеята за новите еко винетки?

Мнение от BOz » 10 Апр 2018 13:56

slowtraveler написа: Не съм гледал статистики, но ми се струва, че винаги проблемът с 'екологията' се повдига по това време - когато 'зимния' прах е оставен по улиците, не ги е измил някой летен дъжд и чакаме някой друг (природата) да ни свърши работата..
Точно статистиките показват, че проблема настава в началото на отоплителния сезон и при първите по-сериозни застудявания. Виж и статиите за проблем с въздуха кога се публикуват масово.
Сега, когато сме в период на изчистване на зимната мръсотия, за която споменаваш, няма проблем с прахта и всичко "свети" в зелено.
chukich написа: Моята Корола е ЕВРО4 с газово Ловато. Може би мърся въздуха по-малко от съврменните хибриди, но данъка ми е по-висок от същите.
Това няма как да стане просто. Кола с газова уредба не замърсява кой знае колко по-малко околната среда от първоначалното бензиново гориво. Както много хора си мислят, че като сложат газ и едва ли не карат само с въздух.
Ако малко се поровиш и видиш реалните анализи на емисиите, ще видиш, че след конверсия на газ, нивата на въглеродния диоксид по време на работа на газ намаляват средно с 10%. А въпросния газ служи за основа за определяне на замърсяването към днешна дата. И като сложиш "стандартното" увеличаване на разхода с 10% при работа на газ, то имаш нулево подобрение на въглеродния диоксид от газифициран автомобил.

Изображение

Втори пример за новите автомобили, които се произвеждат към днешна дата, първия най-икономично-екологичен модел, който се сещам в момента на алтернативно гориво е метанизирания VW UP. Та на този модел вредните емисии му се равняват на 82 гр/км ЦО2. А новия Приус бълва 70 гр/км. Та дори с най-въшлявата метанизирана кола отново не може да измести хибрида при екологичността.
Последно промяна от BOz на 10 Апр 2018 14:46, променено общо 4 пъти.
Разход на хибрид-> Изображение
Разход на дизелов автоматик -> Изображение

Оги
Мнения: 1093
Регистриран на: 09 Юли 2012 14:32
Местоположение: Пазарджик
Благодарил/а: 14 пъти
Получена  благодарност: 4 пъти

Какво е мнението ви на идеята за новите еко винетки?

Мнение от Оги » 10 Апр 2018 14:13

Ако си концентрират усилията да спрат от движение колите с отрязани и неработищи катализатори и фап-филтри и на преглед такива никак да не могат да минат /второто е важно, защото на всяко действие по закон има адекватно по сила и противоположно по посока противодействие wink.gif / - може нещата да придобият някакъв смисъл. Тези, които са нямали при производството им мисля нямат работа в градовете.
Toyota Corolla E11 1,3; Yaris SCP90 1,3 VVTI; Auris E15 1.33 VVTI;

Публикувай отговор

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: Google [Bot] и 72 госта