Новите Corolla / Auris Поколение XII - /2019- / - двигатели/задвижване и дизайн

Дискусии, коментари, идеи, предложения, срещи, история, интересни факти
Публикувай отговор
astranom
Мнения: 137
Регистриран на: 08 Яну 2020 18:58
Местоположение: София
Автомобил: Toyota Corolla Sedan Hybrid
Получена  благодарност: 7 пъти

Новите Corolla / Auris Поколение XII - /2019- / - двигатели/задвижване и дизайн

Мнение от astranom » 10 Авг 2022 00:09

На мен ми е реагирала така с намаляване на скоростта, ако на магистралата има завой и, докато се движа в лява лента, бързо настигам примерно камион в дясната лента. Тогава в едид момент муцуната на колата сочи точно към камиона, докато карам със 130 примерно, и понякога ми сработва адаптивният круиз контрол. В тази връзка, с влючен круиз контрол ли беше в ситуацията или сработи аварийното спиране?

Аватар
slowtraveler
Мнения: 4857
Регистриран на: 28 Май 2006 21:44
Местоположение: Варна
Автомобил: Nissan Qashqai 2008/2.0/AWD
Благодарил/а: 141 пъти
Получена  благодарност: 135 пъти

Новите Corolla / Auris Поколение XII - /2019- / - двигатели/задвижване и дизайн

Мнение от slowtraveler » 10 Авг 2022 07:33

astranom написа: 10 Авг 2022 00:09 в едид момент муцуната на колата сочи точно към камиона, докато карам със 130 примерно, и понякога ми сработва адаптивният круиз контрол
Би било тъжно ако Тойота не са прецизирали КК... С години съм наблюдавал КК на друга марка точно в такава ситуация - магистрала, настигайки трафик с много висока скорост, сравнително остър завой (например завоите на Девня по АМ Хемус) - нито веднъж не се е лъгало по автомобил в съседна лента, въпреки, че муцуната е сочила точно натам и то на сравнително малка дистанция... Предполагам вземаше информация и от камерата и от положението на волана.
Да, 'настъпя' ли съседната лента - реагира дори и да съм в завой, пред муцуната няма нищо, но в завоя в моята лента има автомобил (който ми се пада встрани 'от муцуната')..
Тъй-като това е доста обичаен сценарий, все пак предполагам, че Тойота са си свършили работата и наблюденията на колегите не са били съвсем точни - например са настъпвали съседна лента в завой и т.н...
Toyota Avensis 1.6 VVT-I / 2002г --> Mazda6 /2008 --> JGC 3.0/2014 --> ???
Chevrolet Kalos 1.4/16V/2004-> Nissan Qashqai 2.0 4x4 2008

Krachunov
Мнения: 920
Регистриран на: 17 Авг 2020 08:26
Местоположение: София
Автомобил: Тойота корола
Благодарил/а: 26 пъти
Получена  благодарност: 25 пъти

Новите Corolla / Auris Поколение XII - /2019- / - двигатели/задвижване и дизайн

Мнение от Krachunov » 10 Авг 2022 08:14

Hursa написа: 09 Авг 2022 21:25 Днес след Кричим рязко ми задейства спирачките. В завой. Доста неочаквано и много гадно, не до спиране, но доста свали скоростта. Добре, че нямаше никой зад мен. В насрещното се движеше лек автомобил, в дясно има сравнително висока укрепваща склона стена, но лентата не е тясна. Не знам на кое реагира - на стената или на насрещния. Не бях близо до стената. И нито аз, ни насрещния бе близо до осевата.
Коя година е колата?
Подобен случай са ми казвали за камри с предходната Toyota safty system. 2019-2020 королите мисля че са със TSS 2.0
Лично при мен никога не се е случвало подобно нещо, 3-5 пъти ми е пищяло за спирачки 3 от които се движа в квартална улица супер бавно и движейки се между колите (ако пред мен има друга), в даден момент се открива спряла такава.

method81
Мнения: 105
Регистриран на: 25 Май 2020 16:16
Местоположение: София
Автомобил: Corolla E210 1.6
Благодарил/а: 13 пъти
Получена  благодарност: 7 пъти

Новите Corolla / Auris Поколение XII - /2019- / - двигатели/задвижване и дизайн

Мнение от method81 » 10 Авг 2022 08:47

Малко извън темата, но при мен TSS 2.0 въобще не работи както по "филмите", които излъчват от euro NCAP.
Разбира се съм нямал случки, в които е било крайно нужно, но това с аварийните спирачки ми се струва, че работи от дадена скорост нагоре.
Например няма да натисне спирачка, ако карате с 20 км в час и пред вас има спрял автомобил, но пък с 50 би го направило.
Другото, което съм забелязал, е че ако да даваш малко газ или спирачка тази система не се задейства изобщо и те оставя да се оправяш.
Не очаквам някаква магическа self-driving система в корола, но за момента случаите, в които може да се предотврати инцидент, са за доста малко и стандартни.
Това са си мои наблюдения де, може би другите колеги имат различно мнение за системата.

Аватар
slowtraveler
Мнения: 4857
Регистриран на: 28 Май 2006 21:44
Местоположение: Варна
Автомобил: Nissan Qashqai 2008/2.0/AWD
Благодарил/а: 141 пъти
Получена  благодарност: 135 пъти

Новите Corolla / Auris Поколение XII - /2019- / - двигатели/задвижване и дизайн

Мнение от slowtraveler » 10 Авг 2022 09:03

Пипнеш ли спирачката - на всички автомобили системата се изключва... Да, ако усети аварийно спиране от твоя страна (рязко и силно натискане), то ще добави още малко усилие за максимално спиране, но ако само си погалил спирачката - системата ще се е изключила. Точно тази логика използвам много често в града предимно когато пред мен някой завива за да не сработи системата (системата усеща рязко намаляващ или 'спрял' автомобил, все още заемащ моята лента) - пипвам спирачката, колкото да сработи 'стоп' светлината, защото ПРЕДПОЛАГАМ че автомобила ще приключи маневрата и няма да има нужда от промяна на моята скорост(но имам и безопасен резервен вариант - например заобикаляне без нужда от намаляване на скоростта).. Системата обикновено работи 'по време' - например 0.5 сек от удара при дадена скорост. При ниска скорост това време е толкова малка дистанция, че просто никой не изчаква до такава дистанция... Иначе да - системата не работи при ниски скорости , но ниски някъде под 8км/ч (поне така бе на друг модел)... Не говоря за системата за предпазване на пешеходци - тя работи практически до 0км/ч :)
Toyota Avensis 1.6 VVT-I / 2002г --> Mazda6 /2008 --> JGC 3.0/2014 --> ???
Chevrolet Kalos 1.4/16V/2004-> Nissan Qashqai 2.0 4x4 2008

Аватар
FearSoft
Мнения: 365
Регистриран на: 20 Май 2022 09:51
Местоположение: Пловдив
Автомобил: Corolla Hybrid 1.8. Tук е!
Благодарил/а: 37 пъти
Получена  благодарност: 49 пъти

Новите Corolla / Auris Поколение XII - /2019- / - двигатели/задвижване и дизайн

Мнение от FearSoft » 10 Авг 2022 10:33

И какво се оказва сега? Тези системи за сигурност могат да ни докарат големи неприятности. И трябва аз да се съобразявам с тях, а не те - с мен! Колко хубаво си ни беше навремето, когато знаехме, че единствено ние казваме какво да прави колата и само ние сме си виновни, ако стане беля :D
Toyota Corolla 1.8L (HEV Special), Ex+, MC23

Аватар
max-2
Мнения: 1777
Регистриран на: 08 Дек 2005 19:15
Местоположение: Пловдив
Благодарил/а: 16 пъти
Получена  благодарност: 41 пъти

Новите Corolla / Auris Поколение XII - /2019- / - двигатели/задвижване и дизайн

Мнение от max-2 » 10 Авг 2022 10:54

Обикновено давам газ при такива ситуации, за да не намаля колата когато има място да мина, а някой е спрял за ляв завой. Иначе на магистралата се държи прилично засега.
Carina E 4AFE LB 1992

astranom
Мнения: 137
Регистриран на: 08 Яну 2020 18:58
Местоположение: София
Автомобил: Toyota Corolla Sedan Hybrid
Получена  благодарност: 7 пъти

Новите Corolla / Auris Поколение XII - /2019- / - двигатели/задвижване и дизайн

Мнение от astranom » 10 Авг 2022 10:54

При мен това с намаляването в завой заради камион в другата лента не се случва винаги и мисля, че по-скоро действа някакъв допълнителен фактор. Например усещането ми е, че ако воланът е добре навит, за да минеш по геометричната среда на лентата, няма да го направи. Не е изключено да съм настъпвал осевата линия, както казва slowtraveler... Аз лично не намирам някакъв проблем в това, напротив, винаги разчитам на адаптивния круиз контрол на магистрала и ми е много отмарящо да знам, че колата намалява скоростта си спрямо предната кола, и то винаги (без изключения) и от доста голяма и сигурна дистанция. Моята е 2019 и нивото на функциониране на автономните системи в реални ситуации е на много високо ниво, то просто повече едва ли може да се очаква. Но да, трябва да се съобразяваш - например ако напускаш лента без мигач прави леко (и лесно преодолимо) усилие на те върне обратно, или пък адаптивният круиз контрол сработва твърде отдалеч, или пък колата продължава да намалява скоростта секунда примерно, след като предната кола вече се е отстранила от лентата, или пък изчаква известнно време лентата да е свободна, за да започне да набира пак до зададената скорост, или се бърка, ако пресича някаква изостанала стара напречна маркировка, или ако светлината е лоша или има залепени мушички на сензора отпред и т.н. Но все пак това са просто асистенти и за такива от 2019 в кола за 40к работят просто невероятно и са много много полезни и облекчаващи шофьора при дълго каране. Пък и повечето могат да се изключат...

Krachunov
Мнения: 920
Регистриран на: 17 Авг 2020 08:26
Местоположение: София
Автомобил: Тойота корола
Благодарил/а: 26 пъти
Получена  благодарност: 25 пъти

Новите Corolla / Auris Поколение XII - /2019- / - двигатели/задвижване и дизайн

Мнение от Krachunov » 10 Авг 2022 11:59

method81 написа: 10 Авг 2022 08:47 Например няма да натисне спирачка, ако карате с 20 км в час и пред вас има спрял автомобил, но пък с 50 би го направило.
Мисля че над 30 работят тези неща, но може и да е по - малко.
method81 написа: 10 Авг 2022 08:47 Другото, което съм забелязал, е че ако да даваш малко газ или спирачка тази система не се задейства изобщо и те оставя да се оправяш.
За да сработи ти трябва да подаваш газ а колата от пред да намалява или да е спряла.
method81 написа: 10 Авг 2022 08:47 Не очаквам някаква магическа self-driving система в корола, но за момента случаите, в които може да се предотврати инцидент, са за доста малко и стандартни.
То инцидентите стават при стандартни ситуации, освен ако не си друсал цяла нощ и не караш с 200 (не че се е случвало)
Но става когато блееш в телефона или каката покрай която минаваш а пред теб спират рязко.
FearSoft написа: 10 Авг 2022 10:33 И какво се оказва сега? Тези системи за сигурност могат да ни докарат големи неприятности. И трябва аз да се съобразявам с тях, а не те - с мен! Колко хубаво си ни беше навремето, когато знаехме, че единствено ние казваме какво да прави колата и само ние сме си виновни, ако стане беля :D
Доказано статистически са ефективни тези системи и малкото странични случаи не са определящ.
Ако все пак много ти липсва китното минало. те ти русия вече прави ИСТИНСКИ коли, че и без АБС

Hursa
Мнения: 4898
Регистриран на: 10 Окт 2011 21:22
Местоположение: Козлодуй
Благодарил/а: 6 пъти
Получена  благодарност: 74 пъти

Новите Corolla / Auris Поколение XII - /2019- / - двигатели/задвижване и дизайн

Мнение от Hursa » 10 Авг 2022 12:44

Не съм бил на кк. Пътя там е планински, но нито бе стръмно, нито завоя бе остър, нито скоростта бе висока и пътя съвсем не е тесен. Спокойно бих взел завоя (дори с ауриса) и с към 15-20 километра по-висока скорост, съвсем спокойно шофиране, "разхождахме се". Затова и бе толкова неочаквано (и затова предполагам, ако имаше автомобил зад мен - би станало опасно, не би очаквал така на плавен завой да "забия" спирачки, условията въобще не го предполагаха). Подхлъзване не съм усетил, а и пътя бе напълно сух, не бе и с пясък, чист асфалт (сорри smile.gif), добър и равен. На няколко пъти при изпреварване - по друго време - ми е присветвало, но без да задейства спирачки. В случая - педала на "газта" бе напълно отпуснат и стана за момент, изписука едновременно задейства относително рязко и не слабо спирачките и веднага ги отпусна. ЕСП съм усещал да ми задейства спирачка на задно вътрешно колело, но шофирах относително бързо в завои. В случая си бе доста различно.
Последно промяна от Hursa на 10 Авг 2022 12:56, променено общо 2 пъти.
Auris Е15 Hybrid; Corolla E210 HB 2.0 hybrid

dracunculus
Мнения: 1206
Регистриран на: 06 Мар 2011 23:14
Местоположение: Deutschland
Благодарил/а: 54 пъти
Получена  благодарност: 33 пъти

Новите Corolla / Auris Поколение XII - /2019- / - двигатели/задвижване и дизайн

Мнение от dracunculus » 10 Авг 2022 12:50

Hursa, намали чувствителността. И на двете ни коли караме на 2 от 3 чертички чувствителност на системата и фалшивите аларми са сведени до абсолютния минимум...като и никога не си позволява да ми задейства спирачките ненужно, само приписква, но съвсем рядко и то наистина в критични ситуации. Бях скептичен преди и очаквах точно такива ситуации, които ти описваш с PCS, но с правилните настройки си функционира съвсем добре системата
Последно промяна от dracunculus на 10 Авг 2022 12:52, променено общо 1 път.
Toyota Corolla 1,6 Valvematic 2012 Luna Navi-> ех
Toyota Avensis 1,8 Valvematic 2017 Elegance MT
Lexus IS300h 2020 Luxury Line
-> https://www.spritmonitor.de/de/detailan ... 07509.html

Аватар
mfandakov
Мнения: 3325
Регистриран на: 20 Апр 2015 21:00
Местоположение: Кричим
Автомобил: E38
Благодарил/а: 16 пъти
Получена  благодарност: 41 пъти

Новите Corolla / Auris Поколение XII - /2019- / - двигатели/задвижване и дизайн

Мнение от mfandakov » 10 Авг 2022 12:51

Това трасе Кричим -Девин е много подвеждащо и човек се отпуска и кара екстремно .
Един с едно ауди непознаващ пътя се заби в един подобен завой в кемпер движещ се отсреща.Уби двама невинни.Асфалта е гладък и често има следи след дъждовете от прах.
worthy.gif

Аватар
slowtraveler
Мнения: 4857
Регистриран на: 28 Май 2006 21:44
Местоположение: Варна
Автомобил: Nissan Qashqai 2008/2.0/AWD
Благодарил/а: 141 пъти
Получена  благодарност: 135 пъти

Новите Corolla / Auris Поколение XII - /2019- / - двигатели/задвижване и дизайн

Мнение от slowtraveler » 10 Авг 2022 13:14

max-2 написа: 10 Авг 2022 10:54 Обикновено давам газ при такива ситуации, за да не намаля колата
При мен твърдо приоритета бе на спирачката - усети ли, че трябва да удря спирачка газта въобще не играе - можеш да даваш колкото си искаш газ - колата сама отнема газта и удря спирачката... Та нали точно това е идеята на тази система - дори и да даваш газ, усети ли опасност от удар - да те предпази...
Аз също бях настроил системата на най-агресивният режим, защото в голям град е дразнещо да ти се намесва при всяко престрояване...
Toyota Avensis 1.6 VVT-I / 2002г --> Mazda6 /2008 --> JGC 3.0/2014 --> ???
Chevrolet Kalos 1.4/16V/2004-> Nissan Qashqai 2.0 4x4 2008

Аватар
VDK
Мнения: 355
Регистриран на: 16 Юли 2021 19:51
Местоположение: Стара Загора

Новите Corolla / Auris Поколение XII - /2019- / - двигатели/задвижване и дизайн

Мнение от VDK » 10 Авг 2022 14:26

Понякога, ако зад теб има друг на малка дистанция, може да ти изиграе номер системата за сигурност. Преди два дни карам в дясното платно и виждам как между два блока в дясно от мен по стръмно надолнище се спускат две хлапета с велосипеди. Първото стигна до тротоара и направи рязък завой по него. Когато второто се спускаше, още преди да стигне тротоара Яриса реши, че ситуацията е опасна и буквално ме залепи на стъклото. Ако имаше някой зад мен, директно ми влизаше в багажника.
Yaris Hybrid XP210

Аватар
slowtraveler
Мнения: 4857
Регистриран на: 28 Май 2006 21:44
Местоположение: Варна
Автомобил: Nissan Qashqai 2008/2.0/AWD
Благодарил/а: 141 пъти
Получена  благодарност: 135 пъти

Новите Corolla / Auris Поколение XII - /2019- / - двигатели/задвижване и дизайн

Мнение от slowtraveler » 10 Авг 2022 14:42

VDK написа: 10 Авг 2022 14:26 Ако имаше някой зад мен, директно ми влизаше в багажника.
Реално точно и единствено в подобна ситуация (в момент на ускорение от светофар, предходния автомобил наби рязко спирачки, защото пред него изскочи друг) съм усещал как тази система превъзхожда човека в реакцията...
Видях какво става и реагирах моментално (реално в който осъзнах, че другият автомобил ще ни пресече пътя), но докато премествах крака си от газта към спирачката вече усещах спирането... И въпреки, че настигах предходния преди случката (започвам спиране от по-висока скорост) реално спирането бе напълно безопасно и спрях преди предходния автомобил (в момента на натискане на спирачката педалът вече бе твърд заради започналото спиране и системата разбра, че наистина се иска моментално спиране, добавяйки налягане до макс).. Реакциите ми съвсем не са бавни - просто не може човек да се мери с електрониката за време на реакция tooth.gif
Toyota Avensis 1.6 VVT-I / 2002г --> Mazda6 /2008 --> JGC 3.0/2014 --> ???
Chevrolet Kalos 1.4/16V/2004-> Nissan Qashqai 2.0 4x4 2008

Публикувай отговор

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: Amazon [Bot], Bing [Bot] и 65 госта