Избор на видеорегистратор

Дискусии, коментари, идеи, предложения, срещи, история, интересни факти
Публикувай отговор
Аватар
VDK
Мнения: 355
Регистриран на: 16 Юли 2021 19:51
Местоположение: Стара Загора

Избор на видеорегистратор

Мнение от VDK » 04 Окт 2022 19:37

iKaramanchev написа: 28 Сеп 2022 10:38 Как е доставката? Направо в България ли даде адрес? Като я получиш, би ли споделил дали си ходил по митници или стига до адрес?
Колегата Monster, е наясно с част от одисеята ми, но ще ви разкажа и на вас.
Поръчах и платих камерата и транспорта плюс един допълнителен кабел за връзка през OBD буксата на автомобила с идеята да я ползвам и като паркинг камера. От Fitcamx ми предложиха, направо да заменят АСС кабела и да не плащам допълнително. Предпочетох да ги имам и двата. А кода, който споделих по-горе ми спести 19-20 долара.
Камерата беше изпратена с DHL. Това беше единственият избор. На втория ден получих SMS, че камерата ще пристигне на 04.10.
До тук добре, но същия ден на 30.09 получих обаждане и email от DHL България.
Обясниха ми че пратката подлежи на митнически контрол и прикачиха в писмото фактура и товарителница. В документите беше отбелязано, че такси, мита и данъци са за моя сметка. В писмото имаше и митническа декларация, която попълних ръчно и преснимах, както и изискване, да представя доказателство за плащането. Извлечение от PayPal или скрийншот от направената поръчка и плащане.
Тук трябва да спомена, че плащането не можа да мине през профила ми в сайта и се оказа, че нямам запомнена история на поръчката.
Направих си сметка, че трябва да платя ДДС, мито при поръчка над 150€ и такса към DHL при ДДС по-голямо от 5€.
Започнах да мисля за отказване на поръчката.
Реших да пиша на Fitcamx съпорта за проблемите, в които са ме поставили. Описах им подробно всичко и тук те ме изненадаха много приятно.
Първо ми изпратиха скрийншот от процеса на поръчка и плащане.
Второ ми поискаха скрийншот от плащането към DHL с обещание да ми възстановят сумата.
След изпращане на двата документа към DHL, получих линк за плащане на данъци и такси.
Направих скрийншот на цялата сметка за плащане, конвертирах в долари и изпратих на мейла на Fitcamx. Отговориха ми веднага, че са върнали към PayPal нужната сума. Проверката показа, че са абсолютно коректни.
Внесох всички такси, изпратих на китайците освен благодарности и копие от плащанията.
Изводът: По незнайни причини едни и същи пратки веднъж идват директно на адреса, както при колегата, а друг път минават през ДДС, мита и такси.
Днес точно по график получих камерата и нетърпелив, още с прибирането си от работа, я монтирах. Няма никакви грешки от системата на автомобила. Утре ще пробвам съвместната работа с АСС камерата.
Дано ви беше полезно дългото ми изложение. :thumbsup:
Yaris Hybrid XP210

Аватар
Monster
Мнения: 331
Регистриран на: 09 Ное 2021 10:50
Местоположение: Sofia
Автомобил: Rav4 PHEV, Zoe ZE40
Благодарил/а: 80 пъти
Получена  благодарност: 76 пъти

Избор на видеорегистратор

Мнение от Monster » 04 Окт 2022 23:19

Да разбирам, че в крайна сметка си платил само това, което е било първоначално на сайта им, а те са си покрили всички митническите разходи за DHL, връщайки ти пари през PayPal?

Аватар
VDK
Мнения: 355
Регистриран на: 16 Юли 2021 19:51
Местоположение: Стара Загора

Избор на видеорегистратор

Мнение от VDK » 04 Окт 2022 23:47

Да, точно така.
От дългото обяснение, може да се губят детайли.:)
Yaris Hybrid XP210

Аватар
itzoa
Мнения: 303
Регистриран на: 24 Юни 2022 22:49
Местоположение: Габрово
Автомобил: Yaris Cross Hybrid
Благодарил/а: 46 пъти
Получена  благодарност: 32 пъти

Избор на видеорегистратор

Мнение от itzoa » 05 Окт 2022 08:36

При поръчка от някои китайски сайтове (аз лично поръчвам печатни платки) има опция да се избере дали те да ти включат ддс и митническите такси в плащането или сам ще си ги поемеш. Същото е и от алиекспрес, там и големи пратки са ми идвали без да се налага да ги обмитявам и т.н. Обаче това го направиха последните няколко месеца (година? не помня точно от кога). Може би в случая са пропуснали да го направят или пък ти си пропуснал да забележиш при поръчването, че има такива опции. Не знам как го правят, но е факт. Не плащам ддс, ако реша да е така, но аз лично избирам да си ги внеса, защото така получавам документи за ддс-то и фактура за митническото посредничество, а тези от китай са малко.... я минат пред данъчните, я не.

Аватар
VDK
Мнения: 355
Регистриран на: 16 Юли 2021 19:51
Местоположение: Стара Загора

Избор на видеорегистратор

Мнение от VDK » 05 Окт 2022 09:35

От едно известно време стоките в АлиЕкспрес са с включен ДДС задължително. Митото е над 150€.
Тук на сайта им пишеше, че са включени таксите и цена на доставка се изчислява преди плащане. Вероятно затова платиха всичко без въпроси. Трябва само да ги подсетиш.
Yaris Hybrid XP210

Аватар
VDK
Мнения: 355
Регистриран на: 16 Юли 2021 19:51
Местоположение: Стара Загора

Избор на видеорегистратор

Мнение от VDK » 07 Окт 2022 19:05

Monster,
Да си усетил при леки неравности по пътя някакъв звук около камерата, като вибрирации?
Смених оранжевите щипки на новия корпус. При плъзване си щракна на мястото. Няма никакъв луфт. Не мърда при натиск.
Едва днес се появи този звук.
Yaris Hybrid XP210

Аватар
slowtraveler
Мнения: 4857
Регистриран на: 28 Май 2006 21:44
Местоположение: Варна
Автомобил: Nissan Qashqai 2008/2.0/AWD
Благодарил/а: 141 пъти
Получена  благодарност: 135 пъти

Избор на видеорегистратор

Мнение от slowtraveler » 07 Окт 2022 21:51

Такива звуци обикновено са от кабелче... Затова е добре да се уплътни с мек дунапрен така, че кабелче да няма контакт с пластмаса или метал - иначе скърцва, почуква и т.н.)
Toyota Avensis 1.6 VVT-I / 2002г --> Mazda6 /2008 --> JGC 3.0/2014 --> ???
Chevrolet Kalos 1.4/16V/2004-> Nissan Qashqai 2.0 4x4 2008

Аватар
Monster
Мнения: 331
Регистриран на: 09 Ное 2021 10:50
Местоположение: Sofia
Автомобил: Rav4 PHEV, Zoe ZE40
Благодарил/а: 80 пъти
Получена  благодарност: 76 пъти

Избор на видеорегистратор

Мнение от Monster » 07 Окт 2022 22:26

VDK написа: 07 Окт 2022 19:05 Да си усетил при леки неравности по пътя някакъв звук около камерата, като вибрирации?
По-скоро не. От време на време се появяват някакви странни звуци, които са дразнещи предвид, че колата е много тиха и се чуват доста. До сега като източници на такива съм издебвал я някой колан, дето се е заклещил между седалка и врататата и потропва, я някоя детска играчка, захвърляна някъде си от обитателите на задната ми седалка. От известно време има някакъв звук малко като почукване на кабел, който го чувам сравнително рядко - при ниски скорости и неравности, които заклащат колата напречно и то не всеки път. Бих се изненадал да е от камерата, понеже по спомен кабелите й бяха увити в дунапрен фабрично, а и като ги прибирах при сглабянето й едвам ги набутах, та очаквам да нямат много луфт да мърдат. В интерес на истината този звук по спомен го чух за първи път в деня, в който си загубих едно кабелче за Андроид Ауто, та току виж го открия някой ден това 50 сантиметрово кабелче навряло се на някое интересно място. Шум от вибрации категорично нямам, но аз карам колата изцяло на ток в града и при ниските скорости няма как да имам вибрации от ДВГ (освен ако нямаш предвид, че те се пораждат от неравностите на пътя).

Иначе ако имаш съмнение, че е от камерата, но не си сигурен, бих ти предложил да си намериш някакъв кратък маршрут, с който репродуцираш звука на 100% от случаите на преминаване по неравностите. Аз например имам един полигон, който го ползва учащи се шофьори и който би бил удобен за такива тестове, понеже е с много легнали полицаи, дупки и неравности и можеш да си въртиш в малък кръг там колкото искаш. Когато си сигурен, че репродуцираш проблема при всяко "кръгче", можеш да провериш дали наистина е от камерата като я разглобиш и завъртиш няколко кръгчета без нея.

Аватар
VDK
Мнения: 355
Регистриран на: 16 Юли 2021 19:51
Местоположение: Стара Загора

Избор на видеорегистратор

Мнение от VDK » 08 Окт 2022 07:26

Ще разкарам разни дребни флашки и кабелчета, като начало.
Мисля, да помоля някой да се ослушва до камерата, защото за мен не е удобно и безопасно. А след това ще я сваля и ще пробвам.
Набедих камерата, понеже е единствената промяна правена по колата. Но, от друга страна първите дни не се чуваше този звук.
Да по леки грапавини на пътя се чува спорадично. Понеже си е тиха на EV и този звук се забелязва веднага.
Yaris Hybrid XP210

Аватар
Monster
Мнения: 331
Регистриран на: 09 Ное 2021 10:50
Местоположение: Sofia
Автомобил: Rav4 PHEV, Zoe ZE40
Благодарил/а: 80 пъти
Получена  благодарност: 76 пъти

Избор на видеорегистратор

Мнение от Monster » 08 Окт 2022 08:14

Да споделя още една потенциална причина от моя опит. По едно време започнах да чувам скърцане при неравности и първоначално обвинявах бебешките играчки, които са навсякъде на задния ред, но после установих, че идва от шофьорския колан, който се търкаше в "кожата" на седалката ми. Попринцип имам навика да си нагласям седалката доста напред и максимално нагоре и явно бях нацелил някакъв случай, при който се получава това триене. Та наклоних леко облекалката назад, така че коланът да не се опира в нея и реших проблема.

В днешно време с тези тихи коли варианти за дразнещи шумове има всякакви. Едно време като бях с VW Polo 1.4 TDI нямах такива проблеми. Двигателят бръмчеше и вибрираше като трактор и като цяло трябваше да повишаваме леко децибелите, за да успеем да си чуем приказката в колата. Сигурно и зъбите са ми тракали при вибрациите в купето, но кой да ги чуе при постоянното наличие на шум от двигател и тракащи неща в салона. tooth.gif

Аватар
itzoa
Мнения: 303
Регистриран на: 24 Юни 2022 22:49
Местоположение: Габрово
Автомобил: Yaris Cross Hybrid
Благодарил/а: 46 пъти
Получена  благодарност: 32 пъти

Избор на видеорегистратор

Мнение от itzoa » 04 Мар 2023 21:44

Моя все още дизелов помпа-дюза тракторомобил лекува всички проблеми с потропване и почукване като усиля музиката :D

Наканил съм се да взимам и аз от този даш кам за модула зад огледалото, но още малко се чудя, защото ме е шубе да бърникам на нова кола по важните сейфти модули. А случайно да сте чували за вариант с gps, в който да следя къде ми е колата, ако някой непознат реши, че иска да се повози? ;)
И да се захранва пак от там или подобен метод, но по-скрит?

Аватар
slowtraveler
Мнения: 4857
Регистриран на: 28 Май 2006 21:44
Местоположение: Варна
Автомобил: Nissan Qashqai 2008/2.0/AWD
Благодарил/а: 141 пъти
Получена  благодарност: 135 пъти

Избор на видеорегистратор

Мнение от slowtraveler » 05 Мар 2023 02:56

Има GPS тагове, които можеш да скриеш някъде в колата... И евентуално да им пуснеш захранване от някой неотговорен консуматор.. Относон видеорегистраторите - китайците използват друга координатна система(и кодиране на координатите) и част от чисто китайските видеорегистратори (алиекспрес) ползват точно тази координатна система...
Което ще рече, че записаните координати трябва да се прекодират през сравнително сложни скриптове за да станат читаеми за популярните програми...
Toyota Avensis 1.6 VVT-I / 2002г --> Mazda6 /2008 --> JGC 3.0/2014 --> ???
Chevrolet Kalos 1.4/16V/2004-> Nissan Qashqai 2.0 4x4 2008

Аватар
itzoa
Мнения: 303
Регистриран на: 24 Юни 2022 22:49
Местоположение: Габрово
Автомобил: Yaris Cross Hybrid
Благодарил/а: 46 пъти
Получена  благодарност: 32 пъти

Избор на видеорегистратор

Мнение от itzoa » 06 Мар 2023 08:45

slowtraveler написа: 05 Мар 2023 02:56 И евентуално да им пуснеш захранване от някой неотговорен консуматор..
Мм да бях забравил, че ще иска постоянно захранване. А съдейки по другия пост на колегата VDK, който е имал проблем с връзването на камерата за паркинг наблюдение и акумулатора, май ще е по-добре да си взема един по-прост телефон с функция "намери ме" или нещо такова с допълнителна външна батерия и да го крия вътре, когато оставя колата на по-проблемно място ;) Имам евтини опции за месечна такса към фирмения план, друг е въпроса, колко биха ми съдействали от органите при евентуална кражба, а и не знам тези "тапи", които ползват крадците доколко блокират сигнала.

Hursa
Мнения: 4898
Регистриран на: 10 Окт 2011 21:22
Местоположение: Козлодуй
Благодарил/а: 6 пъти
Получена  благодарност: 74 пъти

Избор на видеорегистратор

Мнение от Hursa » 24 Юли 2023 21:26

Може ли да се ползва автомобилна камера или видеорегистратор, така че посредством андройд ауто на телефона да изкарва образа на екрана в автомобила. Да се ползва не като видеорегистратор, а например за наблюдаване на "мъртвата зона" или на трудно видими зони (при паркиране, например - близките зони, низко покрай автомобила).
Auris Е15 Hybrid; Corolla E210 HB 2.0 hybrid

iKaramanchev
Мнения: 68
Регистриран на: 05 Апр 2022 09:01
Местоположение: София
Автомобил: 2023 RAV4 HSD
Благодарил/а: 1 път
Получена  благодарност: 1 път

Избор на видеорегистратор

Мнение от iKaramanchev » 10 Авг 2023 15:40

Ако въпросът е за FitCamX, не, не може да се прехвърли на мултимедията и да се гледа оттам.

Публикувай отговор

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 59 госта