Избор на семеен автомобил

Дискусии, коментари, идеи, предложения, срещи, история, интересни факти
Публикувай отговор
GreenText-Pepe
Мнения: 97
Регистриран на: 17 Дек 2022 17:33
Местоположение: Plovdiv
Благодарил/а: 12 пъти
Получена  благодарност: 5 пъти

Избор на семеен автомобил

Мнение от GreenText-Pepe » 18 Дек 2022 10:57

Здравейте, благодаря на всички за отговорите. Малко offtopic.gif за да разберете защо имам съмнения, макар и може би неоснователни. Така се случи в последно време, че жена ми има нужда от нова кола, баща ми и аз. За жена ми обиколихме доста коли да гледаме - Аурис и все попадахме на крайно нагли търговци, че и колите бяха в лошо техническо състояние. Търговците заплашват, вдигат скандали и се сърдят, когато им кажеш, че по продаваната кола има проблем, който ясно си личи на диагностиката и заради това не искаш да я купиш. Последният случай направихме Пловдив - Плевен и обратно за да видим един голф за баща ми, които уж беше перфектен, а накрая се оказа, че работи на три цилиндъра, пребоядисвана е почти цялата и други, търговеца се развика, че целия Плевен го познавал и колата била идеална.
Относно моята кола bmw 3-ка комби, недолюбвани в този форум колкото прочетох tooth.gif , имам я от около 6г. и общо взето я платих няколко пъти в ремонти едно заради некадърни и лъжливи майстори, едно че явно и е дошло времето на някои части, защото хоп лоп не мога да търпя и искам всичко да и е действително перфектно. Като цяло обаче вече ми мина мерака по нея и поради тази причина се огледах в королата, хем комби, хем хибрид. Не мога да се оплача от bmw-то от разход, за 200 коня кола прави от 5.9 до 7.2 средно засичано на колонка пълно празно дизел. С малко детенце съм и горе долу багажника ни стига.

Една забележка, до сега никога не съм си купувал толкова нова кола, било то пък и от дилър и затова съм с едно на ум, от предишен опит, че всички послъгват само и само да си продадат стоката. :whistle:

Поради тази причина започнах и да чета вашите мнения относно колата, дилъри и така нататък. Моля да ме прощавате, ако ви подосаждам още с въпроси. ermm.gif offtopic.gif

Като цяло загледах точно 2.0, защото е 184 коня и си мисля, че динамика няма да ми липсва, пък и е на 28к км. Знам, че този двигател е с директно впръскване, но като цяло нямам намерение да слагам газ, единствено ме притеснява в бъдещ план колко ще е здрав. До колото четох eCvt няма първа скорост, тоест и скоростната кутия няма какво да и стане, като автомобила се очертава здрав.

Може ли някой колега да сподели, освен малко по високия разход с около 10%, не Li-ion батерията и директното впръскване какви други разлики има с 1.8 двигателя?

Благодаря ви предварително.

Аватар
Ивайло Димов
Мнения: 969
Регистриран на: 11 Яну 2022 15:35
Местоположение: Шумен
Автомобил: Seat Toledo1,8 20V AGN
Благодарил/а: 38 пъти
Получена  благодарност: 54 пъти

Избор на семеен автомобил

Мнение от Ивайло Димов » 18 Дек 2022 12:44

Кола втора ръка е като котка в чувал .....хубавото на дилърските коли е че може да получиш пълна история без проблем и напълно безплатно.Всичко е на късмет и добро око....Никога не гледай една кола сякаш ти е харесала и си се влюбил в нея.Трезвата преценка изисква бистър и хладен разсъдък,не се купува кола на база емоция и първосигнално.

Аватар
iovkito
Мнения: 2840
Регистриран на: 24 Авг 2008 22:05
Местоположение: Добрич
Благодарил/а: 10 пъти
Получена  благодарност: 57 пъти

Избор на семеен автомобил

Мнение от iovkito » 18 Дек 2022 12:47

Понякога и новите коли са като котка в чувал, така че, няма страшно. Малко късмет никога не е излишен.
Toyota Avensis T25 2.0 D4D 2007
Toyota RAV4 XA40 2.2 D4D 2014

Hursa
Мнения: 4926
Регистриран на: 10 Окт 2011 21:22
Местоположение: Козлодуй
Благодарил/а: 6 пъти
Получена  благодарност: 76 пъти

Избор на семеен автомобил

Мнение от Hursa » 18 Дек 2022 15:41

costi.kocev написа: 18 Дек 2022 10:57 Може ли някой колега да сподели, освен малко по високия разход с около 10%, не Li-ion батерията и директното впръскване какви други разлики има с 1.8 двигателя?
Не литий-йонната им батерия, поне за мен е плюс, когато е в хибрид. "Двулитровия" двигател е със "смесено" впръскване, в зависимост от режимите (поне до колкото знам). Но може би 1.8 заслужава малко по-голямо доверие, по сравнение с "двулитровия" им. 184 го дават, но вероятно са добавени няколко коня от маркетолозите, при старта на продажбите бе 177 - май това е по-коректната цифра. После го представяха, като 180, в последствие дописаха още 4 кс.
Не е ли много 50 хиляди за автомобил на повече от 3 и половина години и за това ниво на оборудване, па макар и действително да е на под 30 хиляди километра. Още повече, ако е със забележки. Съвсем се оливат с цените втора употреба. Моя е на една година и няма 10 хиляди, не е комби, но е по-високо ниво оборудване и пак не бих му искал такава цена (не, че го продавам, и не че не го харесвам). Та новия, след нещо като фейслифт, с ъпгрейдната хибридна система (до колко това е плюс, предстой да се разбере) - е 54 и нещо, вярно вероятно по-ниско ниво и с 1.8 двигател, но все пак си е ново. Не се знае, поради каква причина се е отказал предишния собственик от тоя екземпляр.
Auris Е15 Hybrid; Corolla E210 HB 2.0 hybrid

GreenText-Pepe
Мнения: 97
Регистриран на: 17 Дек 2022 17:33
Местоположение: Plovdiv
Благодарил/а: 12 пъти
Получена  благодарност: 5 пъти

Избор на семеен автомобил

Мнение от GreenText-Pepe » 18 Дек 2022 21:35

Аз по принцип се навих да взема такава кола от представителство, защото уж всичко трябва да е наред, то какво се оказа - че трябва и там да се внимава. 100% сигурно явно няма никъде.
@Hursa, мен ме блазнят точно малките км, големия двигател и що годе повечето есктри, пък и имам чувството, че нова кола дс взема, веднага ще съм вътре с едни пари, след като излезне от салона.

GringoBG
Мнения: 136
Регистриран на: 08 Авг 2021 21:25
Местоположение: Sofia

Избор на семеен автомобил

Мнение от GringoBG » 18 Дек 2022 22:49

Кеф цена няма. Новата кола си е нова. Особено Тойота, Хюндай, Хонда.
Toyota Corolla TS MY21, 1.8 HSD

Аватар
stereo_man
Мнения: 221
Регистриран на: 22 Юни 2010 18:54
Местоположение: София
Автомобил: Corolla E210
Благодарил/а: 8 пъти
Получена  благодарност: 4 пъти

Избор на семеен автомобил

Мнение от stereo_man » 18 Дек 2022 22:54

колега най-добре се разходи до там и я виж, направи едно кръгче, помоли да ти изкарат история и ще разбереш твоята ли е.
Относно сниките от обявата - на една от снимките предната броня си изглежда добра, но на другата от дясно наистина изглежда по-тъмно. Може да е от отражение на нещо до колата. Аз съм със седан и имам разлика в цвета на броните и праговете, която се забелязва при чист автомобил, на слънце. Нямам представа защо е така - дали от боя, дали при транспортиране са я надрали нещо и са я пребоядисали. Не съм се занимавал да ги питам.
Самия салон е малко особен - случвало ми се е да стават петънца и от малко намокряне, които после с една мокра кърпа оправям. Напр. миналата седмица от един силен дъжд цялата ми задна седалка е на кръгли петна все едно е супер мръсна.
Corolla E12;
Corolla E210

Krachunov
Мнения: 920
Регистриран на: 17 Авг 2020 08:26
Местоположение: София
Автомобил: Тойота корола
Благодарил/а: 26 пъти
Получена  благодарност: 25 пъти

Избор на семеен автомобил

Мнение от Krachunov » 19 Дек 2022 12:22

Hursa написа: 18 Дек 2022 15:41 Не е ли много 50 хиляди за автомобил на повече от 3 и половина години и за това ниво на оборудване, па макар и действително да е на под 30 хиляди километра. Още повече, ако е със забележки. Съвсем се оливат с цените втора употреба.
Оливат се 1во защото има кой да ги даде и второто най - съществено: ТЯ Е ТУК И СЕГА... Новата кола ще дойде след година... и не се знае цената дали ще е същата.....

dracunculus
Мнения: 1221
Регистриран на: 06 Мар 2011 23:14
Местоположение: Deutschland
Благодарил/а: 56 пъти
Получена  благодарност: 36 пъти

Избор на семеен автомобил

Мнение от dracunculus » 19 Дек 2022 14:35

Цените на коли втора употреба са уникални. Когато си купих моя Лексус (беше на 9км, с опаковките на седалките, но беше вече регистриран на автокъщата, т.е. все пак кола 2ра ръка) не съм си и помислял, че година след това и 35 000км бих могъл да го продам на цена с 15% отгоре на тази, на която го взех. Е, сега, 2 години след това и вече 70 000км мога да го продам за ориентировъчно същата цена, на която го взех. Преди година гледах един IS като моя, Luxury, беше на 10 000км и беше на цена НАД каталожната за най-високото ниво на оборудване с всички допълнителни екстри. Просто по каталог нямаше как да конфигурираш толкова скъм IS изобщо, oстанах върещен. Дали е пресилено? Не, то е уникално това, но, както каза колегата...колата е ТУК и СЕГА. Идваш и си заминаваш с нея. За нов ES в Германия се чака актуално 1,5г, за 3ка Баварец- до над 2, според модела и т.н. Това е реалността просто и поради това стари коли вече има на цени почти над каталожните им като нови.
Toyota Corolla 1,6 Valvematic 2012 Luna Navi-> ех
Toyota Avensis 1,8 Valvematic 2017 Elegance MT
Lexus IS300h 2020 Luxury Line

GreenText-Pepe
Мнения: 97
Регистриран на: 17 Дек 2022 17:33
Местоположение: Plovdiv
Благодарил/а: 12 пъти
Получена  благодарност: 5 пъти

Избор на семеен автомобил

Мнение от GreenText-Pepe » 19 Дек 2022 18:07

GringoBG написа: 18 Дек 2022 22:49 Кеф цена няма. Новата кола си е нова. Особено Тойота, Хюндай, Хонда.
За Хюндай специално не мога да се съглася, не че съм махал найлоните на такава, но карах една такава i20 бензин на 15к км. Беше меко казано ужас - пътувах всеки ден Пловдив - София и на магистралата беше много зле, не стига че хептен не ускоряваше, ами и седалките толкова те изморяваха, че си като пребит. Голф 4 от 98-ма година е с по удобни седалки и върви по добре от този Хюндай, хич не останах с добри впечатления.
stereo_man написа: 18 Дек 2022 22:54 Аз съм със седан и имам разлика в цвета на броните и праговете, която се забелязва при чист автомобил, на слънце. Нямам представа защо е така - дали от боя, дали при транспортиране са я надрали нещо и са я пребоядисали. Не съм се занимавал да ги питам.
Е това на нова кола излезнала от салон така ще ми вади очите, че направо няма да я приема без да го оправят.
Krachunov написа: 19 Дек 2022 12:22
Hursa написа: 18 Дек 2022 15:41 Не е ли много 50 хиляди за автомобил на повече от 3 и половина години и за това ниво на оборудване, па макар и действително да е на под 30 хиляди километра. Още повече, ако е със забележки. Съвсем се оливат с цените втора употреба.
Оливат се 1во защото има кой да ги даде и второто най - съществено: ТЯ Е ТУК И СЕГА... Новата кола ще дойде след година... и не се знае цената дали ще е същата.....
Аз като цяло не мога да чакам нова кола 1г, общо взето като старата се продаде, веднага ми трябва нова.
dracunculus написа: 19 Дек 2022 14:35 Цените на коли втора употреба са уникални. Когато си купих моя Лексус (беше на 9км, с опаковките на седалките, но беше вече регистриран на автокъщата, т.е. все пак кола 2ра ръка) не съм си и помислял, че година след това и 35 000км бих могъл да го продам на цена с 15% отгоре на тази, на която го взех. Е, сега, 2 години след това и вече 70 000км мога да го продам за ориентировъчно същата цена, на която го взех. Преди година гледах един IS като моя, Luxury, беше на 10 000км и беше на цена НАД каталожната за най-високото ниво на оборудване с всички допълнителни екстри. Просто по каталог нямаше как да конфигурираш толкова скъм IS изобщо, oстанах върещен. Дали е пресилено? Не, то е уникално това, но, както каза колегата...колата е ТУК и СЕГА. Идваш и си заминаваш с нея. За нов ES в Германия се чака актуално 1,5г, за 3ка Баварец- до над 2, според модела и т.н. Това е реалността просто и поради това стари коли вече има на цени почти над каталожните им като нови.
Общо взето не мисля, че цените ще станат по ниски, както и чакането ще бъде в нормални граници скоро време.
Hursa написа: 18 Дек 2022 15:41 Не е ли много 50 хиляди за автомобил на повече от 3 и половина години и за това ниво на оборудване, па макар и действително да е на под 30 хиляди километра. Още повече, ако е със забележки. Съвсем се оливат с цените втора употреба. Моя е на една година и няма 10 хиляди, не е комби, но е по-високо ниво оборудване и пак не бих му искал такава цена (не, че го продавам, и не че не го харесвам). Та новия, след нещо като фейслифт, с ъпгрейдната хибридна система (до колко това е плюс, предстой да се разбере) - е 54 и нещо, вярно вероятно по-ниско ниво и с 1.8 двигател, но все пак си е ново. Не се знае, поради каква причина се е отказал предишния собственик от тоя екземпляр.
Според мен са сложили такава цена, точно защото е с Екзекютив+ и е на малко км. Като цяло, ако поръчам нова за да е на това ниво на оборудване, комби и с 2ка двигател ще отиде на 70 си мисля, като и ще чакам неопределно време.

Аватар
stereo_man
Мнения: 221
Регистриран на: 22 Юни 2010 18:54
Местоположение: София
Автомобил: Corolla E210
Благодарил/а: 8 пъти
Получена  благодарност: 4 пъти

Избор на семеен автомобил

Мнение от stereo_man » 19 Дек 2022 18:47

costi.kocev написа: 19 Дек 2022 18:07
Е това на нова кола излезнала от салон така ще ми вади очите, че направо няма да я приема без да го оправят.

[/quote]

Приемах я точно след един брутален дъжд и беше цялата мокра, нямаше и слънце. След това я видях и до момента не мога да разбера защо е така. Не ми се занимава да я пребоядисвам само заради това. Я стане както трябва, я не… вади ми очите ама …
Corolla E12;
Corolla E210

Hursa
Мнения: 4926
Регистриран на: 10 Окт 2011 21:22
Местоположение: Козлодуй
Благодарил/а: 6 пъти
Получена  благодарност: 76 пъти

Избор на семеен автомобил

Мнение от Hursa » 19 Дек 2022 20:14

costi.kocev написа: 18 Дек 2022 21:35 @Hursa, мен ме блазнят точно малките км, големия двигател и що годе повечето есктри, пък и имам чувството, че нова кола дс взема, веднага ще съм вътре с едни пари, след като излезне от салона.
Нека е така - "пада цената и веднага с излизане от салона". Но защо вие искате да заплатите толкова за вече излязъл от салона автомобил на над 3 и половина години, и навъртяни, макар и малко за толкова години - десетки хиляди километри. Като за близка цена можете да купите нова. Нима не е това основанието ви да изберете автомобил втора употреба - той да бъде на чувствително по-ниска цена, да избегнете "първоначалната" загуба на стойност. Но какво избягвате, ако го вземете на такава цена.
Вярно - той е тук и сега. Но толкова ли ви е необходим именно сега автомобила. Защо трябва да го вземете на такава спекулативна цена, от използващите дефицита.
Auris Е15 Hybrid; Corolla E210 HB 2.0 hybrid

GreenText-Pepe
Мнения: 97
Регистриран на: 17 Дек 2022 17:33
Местоположение: Plovdiv
Благодарил/а: 12 пъти
Получена  благодарност: 5 пъти

Избор на семеен автомобил

Мнение от GreenText-Pepe » 19 Дек 2022 20:38

Така като гледам pdf-а с ценовата листа - https://www.toyota.bg/content/dam/toyot ... +TS_PL.pdf колко е струвал като нов въпросния автомобил? Виждам екзекютив, но не и + да кажем, че е приблизително около 60к?

По принцип и мен ме блазни да поръчам чисто нова кола, но не виждам да се продава комби, както не мога да преценя на каква цена ще е приблизително, както и до колко време ще ми го доставят, защото наистина общо взето е наложително след като едната кола се продаде да взема друга.

Mcl
Мнения: 659
Регистриран на: 23 Ное 2020 19:21
Местоположение: Кюстендил
Автомобил: Corolla ts
Благодарил/а: 12 пъти
Получена  благодарност: 11 пъти

Избор на семеен автомобил

Мнение от Mcl » 19 Дек 2022 20:45

От личен опит мога да кажа следното ,предния капак и бронята са ми боядисвани два пъти до момента. И не защото е имало удари а точно заради камъчета от пътя и не добросъвестни комшии. Та в този смисъл и боята не винаги е от катастрофа, има хора като мен които за най-малкото се възползват от автокаско ти. Да вметна че всяка козметична интервенция е правена в Монца Благоевград и до сега нямам нито една забележка, в разлика с цвета на останалите детайли.
Corolla ts 1.8 hybrid 2020

Hursa
Мнения: 4926
Регистриран на: 10 Окт 2011 21:22
Местоположение: Козлодуй
Благодарил/а: 6 пъти
Получена  благодарност: 76 пъти

Избор на семеен автомобил

Мнение от Hursa » 19 Дек 2022 21:23

costi.kocev написа: 19 Дек 2022 20:38 Виждам екзекютив, но не и + да кажем, че е приблизително около 60к?
По скоро - 57-58. И пак е с малко повече "екстри" по сравнение с този от 2019. Мисля, че искат много за показания, но това е според мен. Аз бих предпочел нов пред такъв, на такава цена.
Auris Е15 Hybrid; Corolla E210 HB 2.0 hybrid

Публикувай отговор

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: Александър Маринов, i.vasilev и 179 госта