Избор на семеен автомобил

Дискусии, коментари, идеи, предложения, срещи, история, интересни факти
Публикувай отговор
GreenText-Pepe
Мнения: 97
Регистриран на: 17 Дек 2022 17:33
Местоположение: Plovdiv
Благодарил/а: 12 пъти
Получена  благодарност: 5 пъти

Избор на семеен автомобил

Мнение от GreenText-Pepe » 19 Дек 2022 22:16

Да, сега се порових в сайта на Тойота - Корола седан екзекютив+ 2023 с 1.8 :( и цвят е 60к. Пусто с малък багажник. Никой ли не е питал скоро за комби?

@Hursa, благодаря че ме замисли относно чисто нова

Hursa
Мнения: 4920
Регистриран на: 10 Окт 2011 21:22
Местоположение: Козлодуй
Благодарил/а: 6 пъти
Получена  благодарност: 76 пъти

Избор на семеен автомобил

Мнение от Hursa » 19 Дек 2022 23:11

Не държа, че съм прав в случая, най-вече защото съдя по положението при мен. Всеки сам трябва да си прецени, според ситуацията при него. Мен на пример нямаше да ме сбърка да си карам стария аурис година и половина след поръчката. Дори не ми хареса, че при заявен срок от близо половин година дойде за малко повече от месец, токова рано - всичко бях си запланувал за обявения срок. Но не ми харесва и как използват сегашното положение да надуват цените, особено на автомобилите втора употреба.
Auris Е15 Hybrid; Corolla E210 HB 2.0 hybrid

GreenText-Pepe
Мнения: 97
Регистриран на: 17 Дек 2022 17:33
Местоположение: Plovdiv
Благодарил/а: 12 пъти
Получена  благодарност: 5 пъти

Избор на семеен автомобил

Мнение от GreenText-Pepe » 20 Дек 2022 22:35

Днес пуснах запитване в Тойота, обадиха се - комби евентуално ще има средата на Януари за поръчка, но гаранция нямало. Не могат да кажат дали ще е my22 или my23.

Искам да ви питам и какво значи при добавянето на екстри - монтажен к-кт навигация? Това се заплаща за дисплея ли или?

Отделно, навигационният модул, освен за навигация друга роля изпълнява ли? Защото за мен при наличие на Car Play и Waze, не виждам смисъл от фабричната.

Интересно и друго забелязах - за седан хибрид с 1.8 my23 му дават 9.2 до 100, което е голяма разлика мисля от предния почти 11 секунди.

Hursa
Мнения: 4920
Регистриран на: 10 Окт 2011 21:22
Местоположение: Козлодуй
Благодарил/а: 6 пъти
Получена  благодарност: 76 пъти

Избор на семеен автомобил

Мнение от Hursa » 21 Дек 2022 10:01

До колкото знам - се слага само навигационен модул. "Антената" и "окабеляването" си ги вграждат - независимо дали ще се слага навигация. И аз по тази логика не поръчах, най-вече защото не ми допада не адекватно високата цена (според мен), за това което представлява тази навигация. Все пак навигацията на телефоните си има някой свой предимства пред вградената. Колегите твърдят - че вградената има свой предимства по отношение на сигнал и интеграция с автомобила - и вероятно са прави. Това, което аз видях според инструкцията - показването на знаците - при навигационен модул показва знаците водейки се не само по разпознаването им от камерата, а и от вградената база данни и според координатите на автомобила. Също така - може да показва "навигационна" информация и на дисплея зад волана, както и на предното стъкло, но последното, само ако има такава екстра. Друго, което на мен най-ми липсва - медията може да показва едновременно три типа информация (и управлението), като разделя дисплея на три области - две малки и голяма. Ако е без навигация в голямата област може да се показва само информация за медията. При инсталирана навигация в тази голяма област - може да се покаже навигационна информация по избор. Не е много подробно разписано, обаче. Колеги с инсталирана могат да споделят. А може и при фейслифта да се е променило, към по-добро, надяваме се. Иначе дисплеите са същите, независимо дали с навигация или не.
За ускорението - ще видим, вероятно подобрението не е само поради повишената мощност. А може би в по-голяма степен поради подобрение и оптимизация на хибридната система по отношение на ускорението, на реакцията и, най вече на системата с 1.8 двигател.
Auris Е15 Hybrid; Corolla E210 HB 2.0 hybrid

GreenText-Pepe
Мнения: 97
Регистриран на: 17 Дек 2022 17:33
Местоположение: Plovdiv
Благодарил/а: 12 пъти
Получена  благодарност: 5 пъти

Избор на семеен автомобил

Мнение от GreenText-Pepe » 21 Дек 2022 18:05

Днес ми се обадиха от местното дилърство, явно комуникация нямат. Та човека каза, че кола не може да се поръча. Аз му казах, че вчера са ми казали, че може в средата на януари, но той каза че не се знае. Щял да се обади.

Като знам на сегашната ми кола каква е базата данни за картите, уж съм с последната, на Слънчев бряг околовръстното дава че съм в нивата. При Тойота сигурно ще е по-адекватна към момента, но все пак не виждам кой знае какъв бенефит. Дали ще се обновява по-често от Waze или Google Maps не знам.

Аватар
Ивайло Димов
Мнения: 966
Регистриран на: 11 Яну 2022 15:35
Местоположение: Шумен
Автомобил: Seat Toledo1,8 20V AGN
Благодарил/а: 37 пъти
Получена  благодарност: 54 пъти

Избор на семеен автомобил

Мнение от Ивайло Димов » 21 Дек 2022 18:09

Тва да ти е кахъра offtopic.gif

Ората им сменяват бебетата по болниците ....неква навигация и ъпдейтите и са чутовен въпрос

Krachunov
Мнения: 920
Регистриран на: 17 Авг 2020 08:26
Местоположение: София
Автомобил: Тойота корола
Благодарил/а: 26 пъти
Получена  благодарност: 25 пъти

Избор на семеен автомобил

Мнение от Krachunov » 21 Дек 2022 21:21

Hursa написа: 21 Дек 2022 10:01 Също така - може да показва "навигационна" информация и на дисплея зад волана,
Една единствена смислена причина за да дадеш маса пари за навигация, която като цяло изглежда дървено и от към функционалност не е на една десета от това което предлага waze. Знаците база данни това ще рече че ще трябват ъпдейти.

GreenText-Pepe
Мнения: 97
Регистриран на: 17 Дек 2022 17:33
Местоположение: Plovdiv
Благодарил/а: 12 пъти
Получена  благодарност: 5 пъти

Избор на семеен автомобил

Мнение от GreenText-Pepe » 21 Дек 2022 21:55

Това е доста удобно, но като се замисля, по добре би било да се прожектира на предното стъкло, защото не си отместваш погледа толкова погледа. Реално дали ще погледна километража или малко в дясно, май е все едно за мен.

Hursa
Мнения: 4920
Регистриран на: 10 Окт 2011 21:22
Местоположение: Козлодуй
Благодарил/а: 6 пъти
Получена  благодарност: 76 пъти

Избор на семеен автомобил

Мнение от Hursa » 21 Дек 2022 22:28

На дисплея зад волана - не ми липсва навигацията, там изкарвам друга информация. Хед-ъп (или както там се пише) бих искал да имам, но не заради навигацията, ако участвах в ралита - може би би ми била полезна там smile.gif Липсва ми най-вече това, че не мога да я изкарам, като част от "хоум" екрана, заедно с инфото за хибридната система smile.gif Но ще го преживея някак. Като купувах не знаех за тия липси, но и като знам пак не бих дал толкова за твърде оскъпена вградена навигация, не и докато производителите не започнат да подхождат по гъвкаво в това отношение.
Auris Е15 Hybrid; Corolla E210 HB 2.0 hybrid

Krachunov
Мнения: 920
Регистриран на: 17 Авг 2020 08:26
Местоположение: София
Автомобил: Тойота корола
Благодарил/а: 26 пъти
Получена  благодарност: 25 пъти

Избор на семеен автомобил

Мнение от Krachunov » 22 Дек 2022 16:33

Наличието на андроид ауто напълно обезсмисля всяка навигация, скопена още в зародиш...
ъпдейти - със сигурност по - бавно отколкото при телефонна навигация. И почти 100% сигурно платена след Х време
липса на трафик информация
дървен интерфейс
шапка пари
Hursa написа: 21 Дек 2022 22:28 Липсва ми най-вече това, че не мога да я изкарам, като част от "хоум" екрана, заедно с инфото за хибридната система
И тоя мерак ще ти мине, ако пък държиш да си гледаш стрелкички и батерийка , изкарваш на километража а на централния дисплей е навигация.

Аватар
stereo_man
Мнения: 221
Регистриран на: 22 Юни 2010 18:54
Местоположение: София
Автомобил: Corolla E210
Благодарил/а: 8 пъти
Получена  благодарност: 4 пъти

Избор на семеен автомобил

Мнение от stereo_man » 22 Дек 2022 19:18

Към коментарите на колегите да добавя още един плюс на waze или google maps през android auto/apple carplay - карта в реално време (трафик, катастрофи и т.н.), което може да ти спести много време в сравнение с фабричната навигация, която изчислява само маршрута
Corolla E12;
Corolla E210

dracunculus
Мнения: 1216
Регистриран на: 06 Мар 2011 23:14
Местоположение: Deutschland
Благодарил/а: 56 пъти
Получена  благодарност: 36 пъти

Избор на семеен автомобил

Мнение от dracunculus » 22 Дек 2022 20:17

Фабричната навигация отчита също така задръстванията. Понякога даже доста точно, просто трябва да си свързал телефона и да си пуснал интернет през него. Но, просто гуугъл мапс си остава доста по-точен. За мен, ако колата ми имаше андроид ауто, със сигурност щях да си ползвам Waze, Maps & co.
Toyota Corolla 1,6 Valvematic 2012 Luna Navi-> ех
Toyota Avensis 1,8 Valvematic 2017 Elegance MT
Lexus IS300h 2020 Luxury Line

Аватар
FearSoft
Мнения: 379
Регистриран на: 20 Май 2022 09:51
Местоположение: Пловдив
Автомобил: Corolla Hybrid 1.8. Tук е!
Благодарил/а: 39 пъти
Получена  благодарност: 54 пъти

Избор на семеен автомобил

Мнение от FearSoft » 22 Дек 2022 20:38

Тя, темата малко се измести, ама...
Аз пък винаги съм предпочитал и ползвам сателитна навигация. Карти се намират безплатно и не ти трябва интернет. Ама нали затова го има разнообразието - да има избор за всеки.
Toyota Corolla 1.8L (HEV Special), Ex+, MC23

Krachunov
Мнения: 920
Регистриран на: 17 Авг 2020 08:26
Местоположение: София
Автомобил: Тойота корола
Благодарил/а: 26 пъти
Получена  благодарност: 25 пъти

Избор на семеен автомобил

Мнение от Krachunov » 22 Дек 2022 22:10

FearSoft написа: 22 Дек 2022 20:38 сателитна навигация.
Телефона какво ползва според теб?Относно интернет има и програми които са офлайн, отделно и гугъл може да свалиш сектори на райони и пак да си офлайн. Общо взето НЯМА точка по която навигациите да са по - добре.. преди бяха, когато можеше да ползваш дисплея. Но сле днадроид/КАР аутото .... нещата са 300 на 0 в полза на телефонните навигации.

Аватар
slowtraveler
Мнения: 4902
Регистриран на: 28 Май 2006 21:44
Местоположение: Варна
Автомобил: Nissan Qashqai 2008/2.0/AWD
Благодарил/а: 150 пъти
Получена  благодарност: 140 пъти

Избор на семеен автомобил

Мнение от slowtraveler » 22 Дек 2022 23:32

Всяка от навигациите си има преимущества и недостатъци... Коментирали сме това в друга тема..
Автомобилната навигация ми бе ИЗКЛЮЧИТЕЛНО УДОБНА поради по-добрата информация на дисплеите, по-точното определяне на местоположение и посока (по подобие на самолетната IRS :) ), по-удобната работа и т.н. 'Телефонната' пък бие по актуализация и особено WAZE - с актуалната трафик информация... Да, и 'автомобилната' смъква трафика, ама не показва полиция, аварии и т.н... На магистралата усетих преимуществото на WAZE при ПТП в бързата лента... Видях, че е отбелязано и започнах отдалеч на намалявам... Част от задния трафик започна да удря аварийни спирачки в последния момент...
Затова често ползвах и двете (сега съм само с Waze на китаец на сегашния автомобил)

Но това едва ли е определящо при избор на семеен автомобил... Там изискванията обикновено са обем, дисплеи на задните седалки и т.н. :)
Toyota Avensis 1.6 VVT-I / 2002г --> Mazda6 /2008 --> JGC 3.0/2014 --> ???
Chevrolet Kalos 1.4/16V/2004-> Nissan Qashqai 2.0 4x4 2008

Публикувай отговор

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 101 госта