Избор на семеен автомобил

Дискусии, коментари, идеи, предложения, срещи, история, интересни факти
Публикувай отговор
Аватар
BOz
Мнения: 4289
Регистриран на: 24 Сеп 2013 18:06
Местоположение: София
Благодарил/а: 2 пъти
Получена  благодарност: 107 пъти

Избор на семеен автомобил

Мнение от BOz » 23 Мар 2023 21:39

Hursa написа: 23 Мар 2023 19:31 835 литра е голям багажник - като при кодиак!
Добре.
Още повече като 1062 литра за РАВ-а по твоите официални данни без кората:
https://www.google.com/url?sa=t&source= ... n_uoxt_UQW
ppp.gif
Разход на хибрид-> Изображение
Разход на дизелов автоматик -> Изображение

Hursa
Мнения: 4920
Регистриран на: 10 Окт 2011 21:22
Местоположение: Козлодуй
Благодарил/а: 6 пъти
Получена  благодарност: 76 пъти

Избор на семеен автомобил

Мнение от Hursa » 23 Мар 2023 21:46

Само че огромния багажник на шкодата е 835 литра под щората smile.gif Вижте дълбочината - над 12 13 см по-дълбок. А това е с около 30% повече. Вижте дължината. Дори на ширина е по-голям.
Auris Е15 Hybrid; Corolla E210 HB 2.0 hybrid

Аватар
BOz
Мнения: 4289
Регистриран на: 24 Сеп 2013 18:06
Местоположение: София
Благодарил/а: 2 пъти
Получена  благодарност: 107 пъти

Избор на семеен автомобил

Мнение от BOz » 23 Мар 2023 21:52

Добре, дай официални данни да видим дали ще подмине огромните 1062 литра при вдигнат втори ред седалки.
Разход на хибрид-> Изображение
Разход на дизелов автоматик -> Изображение

Hursa
Мнения: 4920
Регистриран на: 10 Окт 2011 21:22
Местоположение: Козлодуй
Благодарил/а: 6 пъти
Получена  благодарност: 76 пъти

Избор на семеен автомобил

Мнение от Hursa » 23 Мар 2023 22:02

Все пак - да не забравяме, че у нас не се предлага нехибридния рав. А сте дали характеристиките на такъв, "американски". По-добре да ги измерим - щом не вярвате на официалните данни на уважаван производител, като шкода. Произвеждащ автомобили с огромни багажници smile.gif
Auris Е15 Hybrid; Corolla E210 HB 2.0 hybrid

Аватар
BOz
Мнения: 4289
Регистриран на: 24 Сеп 2013 18:06
Местоположение: София
Благодарил/а: 2 пъти
Получена  благодарност: 107 пъти

Избор на семеен автомобил

Мнение от BOz » 23 Мар 2023 22:08

Hursa написа: 23 Мар 2023 22:02 По-добре да ги измерим
Очевидно на РАВ-а е по-голям. По официални данни.
Очевидно и по измерване е повече - цитирах цифри от реално измерване на АДАК.
Сори, издъни ти се фанатизма, спрямо:
1. Официални данни
2. По реален тест

Ако не изкараш официални данни от над 1062 литра, просто си плямпаш.
Разход на хибрид-> Изображение
Разход на дизелов автоматик -> Изображение

Hursa
Мнения: 4920
Регистриран на: 10 Окт 2011 21:22
Местоположение: Козлодуй
Благодарил/а: 6 пъти
Получена  благодарност: 76 пъти

Избор на семеен автомобил

Мнение от Hursa » 23 Мар 2023 22:12

Ако имахте такива данни отдавна щяхте да посочите източника smile.gif А дори с един поглед - очевидно багажника на кодиак е много по-голям.
Auris Е15 Hybrid; Corolla E210 HB 2.0 hybrid

stipppox
Мнения: 39
Регистриран на: 20 Мар 2023 16:52
Местоположение: София
Благодарил/а: 12 пъти
Получена  благодарност: 10 пъти

Избор на семеен автомобил

Мнение от stipppox » 23 Мар 2023 22:21

IvGor написа: 23 Мар 2023 10:24 При така поставените условия, в последните 2 седмици обиколих и карах, почти всичко като марки (без премиумите). И тук искам да вметна, че и аз както тук се дискутира първо гледах по конфигуратори цени и екстри, но като се отиде на място е малко по-различно.
Едно от най-подробните и полезните мнения, което съм виждал във форуми от доста време, благодаря! Най-вече заради практическия поглед.

Мисля в следващите няколко седмици да запиша test drives на няколко от тези модели и наистина да ги видя на място. И без това не ми е толкова спешно като времева рамка и ще е добре да имаме новия автомобил до година-година и малко. До момента имам твърде малко реални впечатления на място. Ще видя пак следните:

Kia Sportage MHEV 60131лв -7% = 55921лв. За момента ми е фаворит като баланс от цена и стойност за нея
Hundai Tucson MHEV 60780 -7% = 56525 лв Почти същото като Кията. Колкото и глупаво да звучи, не ми допада толкова като дизайн :D Като се кача, ще имам по-адекватно мнение.
Nissan Quashqai 63490 -2000лв = 61490лв. Предпочитам по-малата версия от X-Trail. До момента съм доволен от Нисан като марка, но пък е най-скъпата опция
Skoda Karoq 59829 или 61339 за TDI, -9% = 54,444 или 55,818лв По същия начин предпочитам по-скромния размер. Като обем на багажника и дължина това е най-малкият автомобил. На хартия двигателите не ми харесаха толкова.
Renault Austral MHEV 63990 -5% = 60,790.5лв. Реното честно казано го бях забравил изцяло. Всъщност е изглежда примамливо и ще го обмисля.

Всички са конфигурации само с предно и автоматична скоростна кутия, а и съм добавил намаленията от поста на IvGor. Те са сходни, не напълно еднакви. Всяка има някакви малки предимства и недостаъци-било слаб двигател, разход на гориво, скоростата кутия, остатъчна стойност и т.н.
Honda CR-V и VW отпадат заради цената. По същата причина и Rav4 ще бъде извън бюджета ми, ако не пуснат отново по-базовото оборудване в България (жалко, харесвах я доста)

Ще си отделя няколко дни-искам да усетя всеки от тези автомобили като лично впечатления. Определено ще напиша мнение после.

Аватар
Monster
Мнения: 336
Регистриран на: 09 Ное 2021 10:50
Местоположение: Sofia
Автомобил: Rav4 PHEV, Zoe ZE40
Благодарил/а: 84 пъти
Получена  благодарност: 81 пъти

Избор на семеен автомобил

Мнение от Monster » 24 Мар 2023 01:04

Май има противоречиви източници относно точния размер при Кодиак, но след известно търсене намерих тази подробна схема, твърдяща 720 литра до кората за 5 местната версия и 630 литра при наличието на третия ред седалки, който нормално изяжда от обема едни стотина литра. То ест в седем местната си версия до кората Кодиак предлага само 50 литра повече от Равката. Тук е дискутирано и противоречието между схеми показващи хем 720 литра до кората, хем 835 литра за същото, като уж със звездичка е уточнено, че разликата е в зависимост от наместването на облегалките и основата на втория ред седалки. За обем до тавана с вдигнати седалки няма информация на двете споделени от мен схеми. Както и да е, спорът за няколко литра повече или по-малко като цяло не е толкова съществен според мен, тъй като стойностите са сравнително близки. За мен е очаквано Кодиак, който е с 10 см по-дълга кола, да предлага по-голям багажник. Вторият ред седалки при Шкода имат и повече опции за наместване, което според мен се дължи основно на факта, че при Тойота под тях е хибридната батерия и затова са фиксирани.
Hursa написа: 23 Мар 2023 18:55 Икономия на средства за гориво от 7000 лв, при 7000 хиляди пробег на година, дори само градски – за 6 години? Абсурд. За тези 6 години ще изхарчи с бензиновата около 11 хиляди лева
Компактната ми дизеловата Шкода харчеше 8 литра на 100 км градско по колонка. По-тежкият бензинов Кодиак не вярвам да падне под 10 литра на 100 км градско. Тойотата от своя страна като хибрид харчи под 5 литра на 100 км градско. Грубо казано Равката ще изхарчи двойно по-малко бензин за градския пробег, а според мен ще е и повече от двойно. Не знам колко ще струва бензина следващите 6 години, но да ако го сложим средно 3 лв за тези 7000 км градски пробег, в годината ще отидат 2100 лв за бензин. За 6 години е 12 600 лв. Ако Равката е спестила само половината, това са 6300 лв, ако е повече от половината ще се доближаваме до въпросните 7000 лв. Така или иначе има доста условности в сметките, но колкото и да излезе тази цифра, при положение, че Rav4 Hybrid е за същата покупна цена като версията на Кодиак със сходни конски сили, то Равката ще "глътне" по-малко пари сумарно. Единственият случай, в който най-евтиния Кодиак ще излезе по-евтино от най-евтината хибридна Равка е, когато колата се ползва само за извънградско шофиране и пак с уговорката, че в този случай Кодиак е с по-малко конски сили извън града, където те са нужди най-много заради изпреварванията. И тук говорим за около 5000 лв разлика в цената, включвайки и някаква извънградска икономия на гориво при Равката, а тези 5000 лв като нищо ще се стопят при разлика в остатъчната стойност при продажбата на автомобилите след години. За мен основното предимство на Кодиак си остава опцията за трети ред седалки, макар и изяждащи някакъв обем от багажника.
IvGor написа: 23 Мар 2023 18:44 Моля ако някой има идея за 7 местен СУВ, който не е сред изброените и да се върти около бюджета от около 70 хил., моля да сподели
Тези, за които се сетих, никой няма версия с под 200 к.с. и съответно цените започват от 90 хил. лв. и нагоре. И за да се самоопровергая - сетих се и за Дачия. Не знам дали е СУВ, но Dacia Jogger е с дори по-слаб двигател (100 к.с.) и цената й е между 33 и 40 хил. лв. Накратко - Дачия пак са убили конкуренцията в супер евтиния сегмент и предлагат 7 местен автомобил, с който да си превозиш семейството от точка А до точка Б, макар и без много опции за изпреварвания и това на половин цена от Шкодата. :D

Иначе като стана въпрос за евтини коли от коментар в нета ми изпадна нещо, за което нямаше да се сетя сам - Haval H6. Върви между 60 и 70 хил лв в българската му ценова листа и е с размери между Rav4 и Kodiaq. Гледам, че има и 7 местна версия, но не задълбах дали се предлага в България или тук са само с 5 места. Иначе идват с 6 години и 150 хил. км. гаранция. Двигателят е 200+ конски сили, което прави цената по-изгодна от на Kodiaq. Може би си струва да се погледне, макар че нямам опит с тази марка и не знам как ще вървят на вторичния пазар като тръгнеш да продаваш. Остави друго, но това нещо има и нашенско си ревю (от DizzyRiders):


stipppox написа: 23 Мар 2023 22:21 По същата причина и Rav4 ще бъде извън бюджета ми, ако не пуснат отново по-базовото оборудване в България (жалко, харесвах я доста)
Базовото оборудване на Rav4, което се предлагаше миналия месец беше чист бензин и беше само с ръчна скоростна кутия за цена малко под 60 хил. лв. Така че можеш да не го мислиш - отпада по критерия за наличие на автоматик.
stipppox написа: 23 Мар 2023 22:21 Skoda Karoq 59829 или 61339 за TDI, -9% = 54,444 или 55,818лв По същия начин предпочитам по-скромния размер. Като обем на багажника и дължина това е най-малкият автомобил.
Според това видео, ако Карок-а е с VarioFlex седалки обемът на багажника може да стане 588 литра - повече от на Kia Sportage, въпреки че Karoq е по-къс отвън и съответно по-лесен за паркиране в града. Йетито ми беше с такива седалки и бях издърпал максимално тази, която е с детското столче, тъй като на детето не му трябва толкова пространство за краката, а отзад печелиш не малко сантиметри в увеличение на багажното пространство.

Slavi_pz
Мнения: 12
Регистриран на: 24 Мар 2023 05:52
Местоположение: Frankfurt
Автомобил: Tursi se:)

Избор на семеен автомобил

Мнение от Slavi_pz » 24 Мар 2023 06:20

Здравейте Колеги.Търся си семейна Тойота комби надеждна кола за в моя случай с две деца които са още по 6годинки.От много познати взимам мнения за бензин,дизел мотор,но това се надявам да го разреша тук във Форума.Живеем във Германия и колата така наречана бъдеща:)ще се кара смесено и поне веднъж към България-Пазарджик и обратно.Досега съм и все още карам дизелов мотор.Последната ми кола беше голф4..1,4бензин което беше голяма грешка но такива бяха обстоятелствата за преди в момента съм с Кия Спортидж 2.0дизел комарейл мотор 136к.с,но както и да е .Бих искал да се радвам за в бъдеще на Тойота.Прощавйте за обосновката на колите споделям само.Та колата която желая е да бъде икономична,комби и да не се поздравявам Колегата от Сервиза .

Hursa
Мнения: 4920
Регистриран на: 10 Окт 2011 21:22
Местоположение: Козлодуй
Благодарил/а: 6 пъти
Получена  благодарност: 76 пъти

Избор на семеен автомобил

Мнение от Hursa » 24 Мар 2023 09:57

Monster написа: 24 Мар 2023 01:04 То ест в седем местната си версия до кората Кодиак предлага само 50 литра повече от Равката
Съвсем я закопахте равката smile.gif Седем местния кодиак - с 50 литра по-голям багажник от 5 местния рав. (Дори аз не бих написал подобно. smile.gif)
За разхода - виждате, че както и да го измисляте - при тези условия, няма да се спестят 7000 - дори при 10 разход градско (а конкретния пример дори не бе с кодиак, а със спортидж), дори при 3 лв бензин (а в момента е около 2.50, 2.54 за сметките), дори при 5 разход за града на рав (дори производителя му дава по-висок разход) - пак излиза много под 7000 за 6 години. А при извънградско, където 1,5 литровия двигател с изключване на цилиндри - ще даде сравним разход, при "магистрално" дори по-нисък. И човека пише конкретно за неговите нужди, има ли нужда от мощен, но значително по-тежък автомобил, което ще компенсира до известна степен, по отношение на динамиката, по-високата мощност. Защо тогава да плаща значително по-високата цена за рав. Тойота не предлагат подходящ тук.
(Всъщност кодиак е с 10 см по-голяма база, съвсем не е малко, което го прави по-голям от рав. По-голям, но въпреки това - доста по-лек с коментирания двигател. И с по-леката от обикновена автоматична - авангардна скоростна кутия smile.gif)
Auris Е15 Hybrid; Corolla E210 HB 2.0 hybrid

Аватар
Monster
Мнения: 336
Регистриран на: 09 Ное 2021 10:50
Местоположение: Sofia
Автомобил: Rav4 PHEV, Zoe ZE40
Благодарил/а: 84 пъти
Получена  благодарност: 81 пъти

Избор на семеен автомобил

Мнение от Monster » 24 Мар 2023 10:26

Може би не съм се изразил достатъчно разбираемо. Можеш да видиш на тази схема кога Кодиак-а е с 630 литра багажник до кората, което е само с 50 литра повече от Rav4. Не е с вдигнат трети ред седалки, а е със свален трети ред седалки, които обаче и свалени му изяждат от оригиналния обем.

Относно случая на IvGor може би пак не съм успял да изразя разбираемо, но и моето заключение е че за конкретно неговия сценарии (кола само за извънградско пътуване) Кодиак-а е може би по-подходящия/по-евтиния избор, но с малко разлика в парите и с компромиса за мощността на двигателя. В интерес на истината този случай ме подсети за една подобна дискусия във форума на Шкода преди години, където човекът в крайна сметка реши да си вземе Toyota Hilux. Да - много по-различна като концепция кола, но ако е само за извънградско и не те интересува къде ще паркираш това над 5 метрово туловище, излиза доста евтина за размерите си. За парите получаваш безкрайно място да си тъпчеш колкото искаш колелета, колички, сакове, та сигурно и едно пони можеш да вържеш отзад да си го яздят децата по поляните. tooth.gif

Hursa
Мнения: 4920
Регистриран на: 10 Окт 2011 21:22
Местоположение: Козлодуй
Благодарил/а: 6 пъти
Получена  благодарност: 76 пъти

Избор на семеен автомобил

Мнение от Hursa » 24 Мар 2023 11:12

Е щом е седем местен - на сгънатите седалки ли да сядат пътниците? smile.gif Малка разлика в парите? По-големия кодиак, с много по-голям багажник, с доста добра, богата комплектация - по-евтин със 7000 лв от най-базовия рав, който предлагат. Който поради свитото производство на тойоти - не се знае, кога могат да му произведат и доставят. smile.gif
Последно промяна от Hursa на 24 Мар 2023 11:48, променено общо 1 път.
Auris Е15 Hybrid; Corolla E210 HB 2.0 hybrid

Krachunov
Мнения: 920
Регистриран на: 17 Авг 2020 08:26
Местоположение: София
Автомобил: Тойота корола
Благодарил/а: 26 пъти
Получена  благодарност: 25 пъти

Избор на семеен автомобил

Мнение от Krachunov » 24 Мар 2023 11:45

Slavi_pz написа: 24 Мар 2023 06:20 Търся си семейна Тойота комби
Нова - нова или без значение? Тойота не предлагат комби в България. Това разбира се не е стопиращ фактор, има много върнати от лизинг. На по 1-2 години.
Като мнение за комбито,мога да кажа, че е тесничко...сравнено с пежо 307 (такова търкалях преди това). Иначе колата е супер. Вече остават финикийските въпроси дали ви отърва или не.
Та основните въпроси :
1.Нова или не. Ако не колко ненова?
2.Бензин/дизел/хибрид/без значение?
3.Ръчка/Автоматик
4.От тук или от Германия ще купувате?

Slavi_pz
Мнения: 12
Регистриран на: 24 Мар 2023 05:52
Местоположение: Frankfurt
Автомобил: Tursi se:)

Избор на семеен автомобил

Мнение от Slavi_pz » 24 Мар 2023 11:52

Фейслифта от 2011 нагоре.Ръчка ,автомат не съм за .От Германия ще се взима.Ами това е че не мога да реша дали бензин или дизел ,но повече клоня за дизел.Смятах че комбитата имат голям багажник важно ми е най вече за багаж и децата.

Аватар
venciru
Мнения: 220
Регистриран на: 09 Юли 2020 15:21
Местоположение: Варна
Автомобил: Corolla 1.6 CVT 2020
Благодарил/а: 45 пъти
Получена  благодарност: 14 пъти

Избор на семеен автомобил

Мнение от venciru » 24 Мар 2023 12:05

Имам предложение за нова тема - "Hursa плюе Тойота!" :cheers:
Горното е изцяло мое лично мнение, с което не ангажирам никое друго лице. И казаното от мен в никакъв случай да не се счита за категорична препоръка и/или провокация към други лица.
Corolla 1.6 CVT 2020 132hp бивша; DS7Crossback 2.0 2020 180 hp

Публикувай отговор

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 91 госта