Пътуване с кола из Европа

Дискусии, коментари, идеи, предложения, срещи, история, интересни факти
Публикувай отговор
Аватар
mfandakov
Мнения: 3325
Регистриран на: 20 Апр 2015 21:00
Местоположение: Кричим
Автомобил: E38
Благодарил/а: 16 пъти
Получена  благодарност: 41 пъти

Пътуване с кола из Европа

Мнение от mfandakov » 06 Юли 2022 22:37

Е верно не се сетих да те предупредя... tooth.gif
Е това съм аз закъсал в аварийна лента....

11.jpg
11.jpg (861.78 KiB) Преглеждано 5010 пъти

А това са ченгетата дето дойдоха да ме пазят,да не тръгна в насрещното... tooth.gif

22.jpg
22.jpg (293.35 KiB) Преглеждано 5010 пъти
worthy.gif

Аватар
Monster
Мнения: 331
Регистриран на: 09 Ное 2021 10:50
Местоположение: Sofia
Автомобил: Rav4 PHEV, Zoe ZE40
Благодарил/а: 80 пъти
Получена  благодарност: 76 пъти

Пътуване с кола из Европа

Мнение от Monster » 16 Авг 2022 08:28

dracunculus написа: 06 Юли 2022 22:36 Успех и пиши, ако имаш въпроси
Да взема и аз да питам няколко неща, че май малко закъснях с организацията на пътуването към Германия, което планирам да направя в края на тази седмица. Накратко - планирам да изкарам няколко дена в Мюнхен, като пътуването от и до София ще го взема само с 1 спиране за нощувка в Загреб. Преди 5 години последно съм пътувал в тази посока и спомените са ми, че тогава буквално можеше да тръгнеш същия ден, без да си планирал, докато от тази сутришното ми проучване оставам с впечатлението, че към днешна дата стикерите и регулациите по-скоро изискват предварителна подготовка.

Дотук проучването ми в Google e следното:
- В Сърбия ще мога да си плащам тол таксите на бутките с карта и няма винетки.
- В Хърватска също ще мога да плащам с карта и няма винетки.
- В Словения винетката може да е със стикер, но може да си я купя и електронна на момента, както е в България (вероятно все пак ще го направя предходния ден, преди пътуването ми транзит през Словения).
- В Австрия имат винетка и със стикер и електронна, но електронната трябва да се поръча най-малко 18 дена преди пътуването (wtf ohmy.gif ). Явно ще трябва да си купя на границата от някоя бензиностанциия стикер за 10-дневната им винетка.
- В Германия на повечето места чета, че няма винетка, с изключение на този сайт наречен Toll Guru, в който се твърди "In Germany, if you are driving a car or a vehicle weighing less than 7.5 tonnes, you will need to buy a vignette". Объркан съм леко по този въпрос.
- В сърцето на Мюнхен има един голям кръг, за който се изисква да имаш зелен стикер за Еко категория, без който не можеш да влезеш с колата си (или поне не без стотина евро глоба). Стикерът може да се поръча онлайн, като за Германия доставката я дават да бъде от 1 до 3 дена, а за Европа повечко. Шансът ако днес го поръчам да пристигне до четвъртък в София е нулев. Без този стикер явно няма да успея да си взема хотел в центъра (поне не и първата нощувка), освен ако няма лесен и сигурен начин да си го взема при влизане в Германия в съботния ден.
- Отделно има един син стикер за електромобили, който може да се закупи за около сто евро (важи и за плъг-ин хибриди с пробег над 40 км на ток), който дава някакви привилегии от сорта на каране в бързи ленти и безплатно паркиране. Още се чудя дали има смисъл да се занимавам с такъв, предвид 5-дневния ми престой.

Заключението ми дотук е, че колкото по-назапад се отива, толкова по-големи са усложненията към дадения момент (това с Австрийската електронна винетка направо ме втрещи като го прочетох :) ).

Та въпросите са ми следните:
  1. Трябва ли да купувам винетка за Германия или не?
  2. Откъде мога да си купя зеления стикер на място в Германия и това дали ще може да се случи в Събота, предвид работните времена на съответните локации? Алтернативно бих пробвал да си го поръчам онлайн до хотела и да го взема като пристигна.
  3. Пропускам ли някой друг стикер/детайл, който ще ми трябва за пътуването през споменатите държави?

dracunculus
Мнения: 1206
Регистриран на: 06 Мар 2011 23:14
Местоположение: Deutschland
Благодарил/а: 54 пъти
Получена  благодарност: 33 пъти

Пътуване с кола из Европа

Мнение от dracunculus » 16 Авг 2022 10:03

Здрасти, колега Monster

1. В Германия НЯМА винетки за леки коли, абсолютно дефинитивно.

2. За т.н. еко-плакета- зеления стикер с номер 4, който ти трябва, за да влезеш изобщо във всички по-големи градове, включително и в частта на Мюнхен, заградена от т.н. 2R-Ring- можеш да го купиш във всеки магазин за авточасти или сервиз, добре е все пак предварително да се обадиш и да се разберете дали го имат в наличност и все пак дали ще ти го продадат с БГ-рег. номер- по закон стига да представиш талона на колата ти с ЕКО-нормата, VIN и т.н. и са длъжни да ти го продадат....но понякога, особено в малките сервизи са несигурни и искат предварително да се допитат до тукашните власти- местата за регистрация на МПСта- играх го тоя номер със софийската Корола на баща ми. В крайна сметка става разбира се, но изисква малко плануване. Казваш....събота ще си в района. Идвайки от Залцбург по А8 към Мюнхен в съботен ден вариант би бил

ATU Rosenheim-Kolbermoor, Adresse: Georg-Aicher-Straße 20, 83026 Rosenheim


Работят и в събота, много са бавни с обслужването, запаси се с много нерви tooth.gif . Много жалко, че без талона ти не мога да ти го купя аз и да се срещнем да ти го подам стикера съботата готов в ръката- живея буквално в едно село на А8 при Розенхайм.

Поздрави!
Георги
Toyota Corolla 1,6 Valvematic 2012 Luna Navi-> ех
Toyota Avensis 1,8 Valvematic 2017 Elegance MT
Lexus IS300h 2020 Luxury Line
-> https://www.spritmonitor.de/de/detailan ... 07509.html

centil
Мнения: 934
Регистриран на: 20 Авг 2016 11:13
Местоположение: Germany
Получена  благодарност: 18 пъти

Пътуване с кола из Европа

Мнение от centil » 16 Авг 2022 18:33

Австрийска винетка можеш да си купиш онлайн и да е валидна "от днес", като избереш опцията за юридическо лице.

Путарините в Сърбия ги плащам в евро, като си приготвям точни суми - https://www.putevi-srbije.rs/index.php/ ... 0%BD%D0%B5

Всички винетки си ги купувам 15мин преди да тръгна онлайн. За Австрия си плащам предварително и тунелите.
Всички други такси ги плащам с карта.

Повече време ми трябва да си избера алтернативни ГКПП-та, в случай че на магистралните има изчакване над 1ч.
Изображение
Yaris XP13 1NZ-FXE - ex
Yaris XP21 M15A-FXE

Аватар
ico1
Мнения: 280
Регистриран на: 22 Окт 2014 18:09
Местоположение: Асеновград
Автомобил: LEXUS RX 450hl
Благодарил/а: 20 пъти
Получена  благодарност: 21 пъти

Пътуване с кола из Европа

Мнение от ico1 » 16 Авг 2022 18:52

Да питам и аз септември ще пътувам за Италия да знаете сайт за онлайн винетка за Словения.
LEXUS RX450hl

centil
Мнения: 934
Регистриран на: 20 Авг 2016 11:13
Местоположение: Germany
Получена  благодарност: 18 пъти

Пътуване с кола из Европа

Мнение от centil » 16 Авг 2022 19:59

Google знае - https://evinjeta.dars.si/en
Изображение
Yaris XP13 1NZ-FXE - ex
Yaris XP21 M15A-FXE

Аватар
ico1
Мнения: 280
Регистриран на: 22 Окт 2014 18:09
Местоположение: Асеновград
Автомобил: LEXUS RX 450hl
Благодарил/а: 20 пъти
Получена  благодарност: 21 пъти

Пътуване с кола из Европа

Мнение от ico1 » 16 Авг 2022 22:00

Благодаря колега. :thumbsup:
LEXUS RX450hl

Аватар
slowtraveler
Мнения: 4857
Регистриран на: 28 Май 2006 21:44
Местоположение: Варна
Автомобил: Nissan Qashqai 2008/2.0/AWD
Благодарил/а: 141 пъти
Получена  благодарност: 135 пъти

Пътуване с кола из Европа

Мнение от slowtraveler » 16 Авг 2022 22:28

centil написа: 16 Авг 2022 18:33 Путарините в Сърбия ги плащам в евро,
Винаги съм ги плащал с карта - бързо и безпроблемно...
Toyota Avensis 1.6 VVT-I / 2002г --> Mazda6 /2008 --> JGC 3.0/2014 --> ???
Chevrolet Kalos 1.4/16V/2004-> Nissan Qashqai 2.0 4x4 2008

Аватар
Monster
Мнения: 331
Регистриран на: 09 Ное 2021 10:50
Местоположение: Sofia
Автомобил: Rav4 PHEV, Zoe ZE40
Благодарил/а: 80 пъти
Получена  благодарност: 76 пъти

Пътуване с кола из Европа

Мнение от Monster » 16 Авг 2022 22:35

centil написа: 16 Авг 2022 18:33 Австрийска винетка можеш да си купиш онлайн и да е валидна "от днес", като избереш опцията за юридическо лице.
Има ли значение кое ще е юридическото лице или няма нужда да е нещо опоменато в талона на колата? Всъщност в моя талон има, както мои данни, така и тези на лизинговата фирма, която реално е собственик, та предполагам ще мога да купя винетката с данните на лизингодателя. unsure.gif

centil
Мнения: 934
Регистриран на: 20 Авг 2016 11:13
Местоположение: Germany
Получена  благодарност: 18 пъти

Пътуване с кола из Европа

Мнение от centil » 17 Авг 2022 07:41

Не, попълва се само номера на регистрационните табели.
slowtraveler написа: 16 Авг 2022 22:28
centil написа: 16 Авг 2022 18:33 Путарините в Сърбия ги плащам в евро,
Винаги съм ги плащал с карта - бързо и безпроблемно...
В брой и с точна сума е по-бързо.. И все така безпроблемно.
Изображение
Yaris XP13 1NZ-FXE - ex
Yaris XP21 M15A-FXE

Аватар
slowtraveler
Мнения: 4857
Регистриран на: 28 Май 2006 21:44
Местоположение: Варна
Автомобил: Nissan Qashqai 2008/2.0/AWD
Благодарил/а: 141 пъти
Получена  благодарност: 135 пъти

Пътуване с кола из Европа

Мнение от slowtraveler » 17 Авг 2022 21:21

centil написа: 17 Авг 2022 07:41 В брой и с точна сума е по-бързо.. И все така безпроблемно.
Със сигурност е безпроблемно, но този вариант имаше два недостатъка:
1. Обменният курс поне като пътувах се различаваше - с карта излизаше по-евтино (не еврова - ако е еврова може и да вземат по другата евров,а тарифа)... Да, за такива дребни суми това не е фактор.
2. С карта няма нужда да проверяваш, и дори не ти трябва да знаеш 'колко стотинки да наброиш' - подаваш картата и продължаваш... Поне аз не съм усетил каквото и да е забавяне - транзакцията е моментална... Дори по-бързо отколкото броенето на стотинките...
Toyota Avensis 1.6 VVT-I / 2002г --> Mazda6 /2008 --> JGC 3.0/2014 --> ???
Chevrolet Kalos 1.4/16V/2004-> Nissan Qashqai 2.0 4x4 2008

centil
Мнения: 934
Регистриран на: 20 Авг 2016 11:13
Местоположение: Germany
Получена  благодарност: 18 пъти

Пътуване с кола из Европа

Мнение от centil » 18 Авг 2022 09:21

Не разбирам за какво броене на монети става дума..
Когато си купувам винетките он-лайн, проверявам и за цените на путарините.

При пътуване към Унгария в момента от линка по-горе:
Димитровград - Белград е 11,50€ - подавам банкнота от 10€, монета 1€ и монета 50цента
Белград - Суботица е 5,50€ - подавам банкнота от 5€ и монета 50цента

При пътуване към Хърватска в момента от линка по-горе:
Димитровград - Белград е 11,50€ - подавам банкнота от 10€, монета 1€ и монета 50цента
Белград - Шид е 4€ - подавам две монети от 2€

Монетите така или иначе си имам в пепелника, а банкнотите ги проверявам преди да тръгна, с купуването на винетката.

Винаги когато съм заставал зад автомобил, на който шофьора е плащал с карта, съм забелязвал, че процедурата на плащане с карта е по-дълга от тази на подаването на точна сума. Ако даже не си вземаш и касовата бележка, то поздравяваш, подаваш картончето и точната сума, пожелаваш приятна работа и тръгваш.
Изображение
Yaris XP13 1NZ-FXE - ex
Yaris XP21 M15A-FXE

Аватар
peterhr
Мнения: 581
Регистриран на: 31 Яну 2007 12:24
Местоположение: София
Получена  благодарност: 2 пъти
Обратна връзка:

Пътуване с кола из Европа

Мнение от peterhr » 18 Авг 2022 09:55

Чакането при моето плащане дали ще бъде 20-30-40 секунди - НЯМА никакво значение спрямо общата дължина на пътуването. Преди 5 години съм чакал на путарина над 30 минути.

Най-бързия вариант е електронния. Когато направят и сърбите да се минава с безжично отчитане (може и да са го направили вече, не съм пътувал скоро оттам) и/или прочитане на номер на кола и зареждане на баланс по сметка онлайн - тогава ще стане сравнимо по-бързо преминаването.
Corolla E17, 2016г, 1.6 CVT

Аватар
FearSoft
Мнения: 365
Регистриран на: 20 Май 2022 09:51
Местоположение: Пловдив
Автомобил: Corolla Hybrid 1.8. Tук е!
Благодарил/а: 37 пъти
Получена  благодарност: 49 пъти

Пътуване с кола из Европа

Мнение от FearSoft » 18 Авг 2022 13:37

► Виж съдържание
Toyota Corolla 1.8L (HEV Special), Ex+, MC23

Аватар
slowtraveler
Мнения: 4857
Регистриран на: 28 Май 2006 21:44
Местоположение: Варна
Автомобил: Nissan Qashqai 2008/2.0/AWD
Благодарил/а: 141 пъти
Получена  благодарност: 135 пъти

Пътуване с кола из Европа

Мнение от slowtraveler » 18 Авг 2022 19:48

peterhr написа: 18 Авг 2022 09:55 Най-бързия вариант е електронния
Аз също съм присъствал на броене на стотинките от страна на касиера... С безжичната карта - минава и заминава - работа за секунди...
Да, има много по-добри методи за отчитане, ама в 'белите страни'... Мисля съм споделял начина на отчитане, от който съм бил най-доволен... Норвегия... Нямаш кабинки, бариери и всякакви подобни глупости...
Имаш камера и светофар, покрай които преминаваш с 60км/ч... Светофара свети зелено ако е отчел правилно номера(или за местните - предавателя), или бяло - ако не е е отчело автоматично и ти е направена снимка, която ще бъде обработена от човек... Няма намаляване на скоростта, спиране, броене на стотинки... Регистрираш си онлайн автомобила и карта, като можеш да ги регистрираш и седмица след като си напуснал Норвегия... Просто трябва да го направиш.. Доброволно :)
Всички сметки бяха точни до стотинка...
Toyota Avensis 1.6 VVT-I / 2002г --> Mazda6 /2008 --> JGC 3.0/2014 --> ???
Chevrolet Kalos 1.4/16V/2004-> Nissan Qashqai 2.0 4x4 2008

Публикувай отговор

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 69 госта