Пътуване с кола из Европа

Дискусии, коментари, идеи, предложения, срещи, история, интересни факти
Публикувай отговор
Аватар
slowtraveler
Мнения: 4857
Регистриран на: 28 Май 2006 21:44
Местоположение: Варна
Автомобил: Nissan Qashqai 2008/2.0/AWD
Благодарил/а: 141 пъти
Получена  благодарност: 135 пъти

Пътуване с кола из Европа

Мнение от slowtraveler » 19 Юни 2019 18:26

За бензина - и аз слагах само 95... Ама и двата автомобила нямаше никаква промяна... В интерес на истината гледайки мършавите им бензиностанции (например ШЕЛ с два омазани маркуча под жилищен блок) дори имах притеснения за качеството при такава поддръжка...
Относно бензиностанцията на автомагистралата - погледнах - правилно съм си спомнял - малко след Солун има бензиностанция ТОЧНО на магистралата... Пак по спомен - бе нормална - приличаща на нашите бензиностанции.. Но си бе и по-скъпо с няколко цента де...
https://www.google.com/maps/@40.5553201 ... 312!8i6656
Toyota Avensis 1.6 VVT-I / 2002г --> Mazda6 /2008 --> JGC 3.0/2014 --> ???
Chevrolet Kalos 1.4/16V/2004-> Nissan Qashqai 2.0 4x4 2008

Аватар
maestro75
Мнения: 240
Регистриран на: 18 Окт 2017 20:12
Местоположение: Stara Zagora

Пътуване с кола из Европа

Мнение от maestro75 » 20 Юни 2019 20:44

През Гоце Делчев миналата година минах за Игуменица и за Анкона /от Стара Загора710км/. От българска страна много завои, има и дупки. Пътува се бавно, но няма трафик. Общо взето все през гора се кинава. На КПП-то много бързо се минава. После в гръцко слиза надолу, става по-равно. И после на магистралата. От Стара Загора тръгнахме в 8 сутринта, на два часа спирахме за цигара, в Гоце Делчев 1 час обяд.... в Игуменица бяхме 19.30ч, ферибота в 00:30. Това без да бързам никъде.
Toyota Corolla 1.6 E17 132 guns.gif ps

Аватар
Kiki
Мнения: 8211
Регистриран на: 05 Фев 2008 21:24
Местоположение: София
Автомобил: РАВ 4 ХА 30
Благодарил/а: 3 пъти
Получена  благодарност: 12 пъти

Пътуване с кола из Европа

Мнение от Kiki » 21 Юни 2019 17:01

slowtraveler написа: 19 Юни 2019 18:26 гледайки мършавите им бензиностанции (например ШЕЛ с два омазани маркуча под жилищен блок) дори имах притеснения за качеството при такава поддръжка...
И на мен това ми направи впечатление. В България има закон, че на определено разстояние от жилище не можеш да правиш бензиностанция и е правилно. А имам чувството, че в Гърция можеш да си направиш и в хола такава. tooth.gif
Това е много опасно. cool.gif
За разлика от главата, коремът казва кога е празен!

Аватар
liav_dolen_(no)pedal
Мнения: 248
Регистриран на: 31 Окт 2015 01:58
Местоположение: Русе
Благодарил/а: 2 пъти

Пътуване с кола из Европа

Мнение от liav_dolen_(no)pedal » 29 Юни 2019 18:50

Toyota Corolla E11 05.10.2001 SEDAN 110 кс/81 kW + Toyota Corolla E181 21.02.2017 SEDAN 132 кс/98 kW
Engine: 3ZZ-FE 1600CC 16-VALVE
Engine oil: Pentosin Pentosynth HC 5W-40 --> RAVENOL VST USVO SAE 5W-40 ---> ROWE HIGHTEC SYNT RSi SAE 5W-40 HC

Аватар
gimara
Мнения: 1468
Регистриран на: 27 Фев 2014 18:56
Местоположение: Пловдив
Автомобил: Verso 1.8/CVT, 2016
Благодарил/а: 20 пъти
Получена  благодарност: 31 пъти

Пътуване с кола из Европа

Мнение от gimara » 29 Юни 2019 20:27

Kiki написа: 21 Юни 2019 17:01 В България има закон, че на определено разстояние от жилище не можеш да правиш бензиностанция и е правилно. А имам чувството, че в Гърция можеш да си направиш и в хола такава. tooth.gif
Това е много опасно.
В закона пише 50 метра. Но ето една в Пловдив, 20 - 30 метра, ако Гугъл мери вярно.
► Виж съдържание

Аватар
Kiki
Мнения: 8211
Регистриран на: 05 Фев 2008 21:24
Местоположение: София
Автомобил: РАВ 4 ХА 30
Благодарил/а: 3 пъти
Получена  благодарност: 12 пъти

Пътуване с кола из Европа

Мнение от Kiki » 29 Юни 2019 21:07

Не им завиждам на хората, които живеят в този блок.
Смръднята е ужасна.
За разлика от главата, коремът казва кога е празен!

Аватар
izhelev
Мнения: 72
Регистриран на: 28 Май 2017 14:05
Местоположение: София

Пътуване с кола из Европа

Мнение от izhelev » 01 Авг 2019 16:57

izhelev написа: 18 Юни 2019 12:57 Колеги здравейте! Предстои ми прекарване на лятната отпуска на Корфу, но така се получава, че точно преди това трябва да мина през Смолян. Въпроса ми е някой минавал ли е през ГКПП Златоград и как е пътя от там до Ксанти. Четох , че има доста завои , някои го препоръчват, други казват "Никога повече". Идеята ми е от Ксанти да хвана магистралата до Игуменица. Пък и за след Ксанти по магистралата ако дадете някакви мнения ще съм благодарен.
Време е да се отчета по - задатеното от мен питане. Целта на пътуването беше о.Корфу. От Смолян тръгнах около 15.00 часа, минах през ГКПП Златоград и около 18. 30 часа стигнах в Кавала. Имах намерение да мина през Маказа, ама без да се усетя навигацията ме прекара през Златоград. Пътя от Златоград до Ксанти не е толкова лош, колкото го описват. Първите 7 км е тесен, ама няма никой. На границата бях само аз, първите срещнати от гръцка страна баха стадо кози, с козар на мотопед. Навигацията след това пак ме заблуди, по пътя за Ксанти, накара ме да се отклоня по един доста стръмен път, почти стигнах до върха на един баир по тесен път за 1 кола с остри завои ( това беше тренировка за Корфу), добре че намерих място да обърна и да се върна отново на главния. Ползвах Гугъл Мапс като навигация. След това до Ксанти и Кавала нямаше проблем.
На следващия ден от Кавала , пак неприятна изненада от навигацията, отново ме прекара по стръмна уличка (як баир, нагоре), а след това ме набута в уличка с противоположно движение. Добре , че един грък на мотор ме изведе до магистралата почти. От там до Игуменица нямаше повече неприятни изненади - само честото спиране за плащане на ТОЛ такси - дай 2.1 евро, дай 2.40 евро . Абе от Кавала до Игуменица платих около 12 Евро Тол Такси.
От Кавала тръгнах в 9.30 часа и след спокойно каране с почивка и зареждане на Olympus plaza (единствената бензиностанция , която видях директно на магистралата и показана от slowtraveller малко преди насочщия пост) в 15.00 бях на Игуменица. Имаше доста тунели по магистралата, където ограничението беше 80 км/ч. В общи линии тамън вдигнеш 120 и сваляш на 80. Полиция обаче не видях.
Колкото до пътищата на Корфу - тези по крайбрежието са по полегати , с доста завои. Решиш ли да минаваш по преки пътища, следват нанагорниша и нанадолнища с остри завои, а и време не спестяваш кой знае колко. Острова е красив , но и доста влажен, дрехите ако не са на слънце не изсъхват. Дори неносени дрехи в куфара се бяха навлажнили. Плажовете - повечето са пясъчни. По известните и доста пренаселени. Имаше един плаж Глифада , от който не можах да си тръгна до 17.00 часа, защото не можех да изведа колата. Морската вода навсякъде обаче е бистра и синя. Определено там имат проблеми с паркирането и извозването на боклука.
Радвам се ако съм бил полезен.
Subaru Legacy 1999 2.5 4EAT ---> Toyota Verso 1.8 CVT 2010

Shift
Мнения: 77
Регистриран на: 18 Окт 2017 08:48
Местоположение: Плевен

Пътуване с кола из Европа

Мнение от Shift » 28 Авг 2019 12:13

Здравейте!
Предстои ми пътуване до Черна гора /Будва/. Прегледах възможните маршрути през Гугъл мапс и Виа Мишелин и не съм много доволен. unsure.gif Уж близо пък си е път за време повече отколкото до Виена - 12-13часа чисто каране. Общо взето вариантите са два - по бързия /уж/ през Македония, при Скопие качване до Косово, влизане в Албания и оттам Черна гора. По-бавния с около час, час и половина е Ниш и заобикаляне Косово отгоре все през Сърбия /Рашка, Нови пазар/и влизане оттам в Черна гора. Като цяло магистрали няма, дори май повече са планински участъци със завои особенно след Ниш в Сърбия и в Черна гора /там направо ми се завива свят като гледам картата отблизо wacko.gif /, но ще съм благодарен ако някой пътувал по един от двата маршрута скоро сподели впечетления. В Сърбия са ми ясни таксите на путарините, в Черна гора прочетох че на влизане в страната имаш еднократни 10 евро. В Албания и Косово не знам, но пък и нещо не ми се ще да влизам там. Разстоянието уж по-кратко,но пък минаваш 3 пъти граница, което не се знае колко ще те забави. Може би между Косово и Албания почти да няма граница, но пък се надявам и между Сърбия и Черна гора да е така.
Yaris 2010 SOL 1.33 74KW MTM, 6-SPEED FLOOR SHIFT (SEQUENTIAL)

Аватар
scooby doo
Мнения: 159
Регистриран на: 20 Сеп 2010 03:33
Местоположение: София
Автомобил: Тойота Ярис XP13 1,33 CVT 2012
Благодарил/а: 8 пъти
Получена  благодарност: 3 пъти

Пътуване с кола из Европа

Мнение от scooby doo » 28 Авг 2019 14:46

Колега, карай си през Сърбия-да, пътят е тежък, но за см/ка на това и продължителен tooth.gif , но пък има и какво да се види. Спри на Нови пазар-има мн. хубави бюреци и закуски. Не пропускай каньона на незнам коя река беше, има инфо в нета, гледката е страхотна. Незнам пътуването ти с каква цел е, но определено има какво да се види там...
В Косово и Албания не важат стандартните каско и ГО.
Успех!
Не се унасяй, живееш в една от най-цървулските държави на света ...

ace
Мнения: 108
Регистриран на: 10 Фев 2009 21:36

Пътуване с кола из Европа

Мнение от ace » 28 Авг 2019 14:48

Все тая от къде ще минеш. Не са зле много пътищата, но са планински и няма магистрали. През Сърбия съм го минавал с автобус до Дубровник преди повече от 10 г и беше мн тегаво по тези завои в черна гора. А и мина през Косово автобусът. Миналата година го пътувах, но само от Будва насам към София, защото преди това обикаляхме из Босна и Хърватска. Та после минахме през Албания и Македония - Шкодер, Тирана, Охрид, Битола и Скопие. Май не е най-краткият маршрут, но целта беше роуд трип, а не бързо прибираме и кратък път. В Албания не са мн зле пътищата, но са абсурдни. Докато в Македония е зле. Като цяло си следвай Гугъл мапс, където дава най-бързо, но се приготви наистина за дълъг и тегав път, от където и да минеш. Само да знаеш, че за Косово ще ти трябва паспорт, да имаш предвид, ако минаваш от там. Само с л. к. не става като в другите държави наоколо.

Аватар
batececo
Мнения: 573
Регистриран на: 24 Фев 2014 12:52
Местоположение: София
Благодарил/а: 181 пъти
Получена  благодарност: 2 пъти

Пътуване с кола из Европа

Мнение от batececo » 29 Авг 2019 11:31

Здравейте!

Моля за съвет от къде да мина границата за Сърбия, целта е от София да се стигне до Лесковац rolleyes.gif

Дава ми два маршрута, с почти еднакво време. През Калотина имало навалица от турци, пътуващи към Европа-та, но пък е по-хубав пътя.

Благодаря предварително!
Прикачени файлове
20190829_112746.png
20190829_112746.png (462.55 KiB) Преглеждано 4719 пъти

Аватар
scooby doo
Мнения: 159
Регистриран на: 20 Сеп 2010 03:33
Местоположение: София
Автомобил: Тойота Ярис XP13 1,33 CVT 2012
Благодарил/а: 8 пъти
Получена  благодарност: 3 пъти

Пътуване с кола из Европа

Мнение от scooby doo » 29 Авг 2019 13:14

Аз лично не вярвам да е 19 мин. времето за преминаване през Калотина в края на август и бих избрал Стрезимировци, нищо че са завои. Нали с кола ще се пътува, не с камион с ремарке...
Ако минеш оттам внимавай кой път ще хванеш от границата, най-добре питай, че Гугъла знае един черен, горски път и обича по него да минава...
И да донесеш по една плескавица от там...
Не се унасяй, живееш в една от най-цървулските държави на света ...

Аватар
Kiki
Мнения: 8211
Регистриран на: 05 Фев 2008 21:24
Местоположение: София
Автомобил: РАВ 4 ХА 30
Благодарил/а: 3 пъти
Получена  благодарност: 12 пъти

Пътуване с кола из Европа

Мнение от Kiki » 29 Авг 2019 18:41

batececo написа: 29 Авг 2019 11:31 Моля за съвет от къде да мина границата за Сърбия
Ако точно по това време минеш през Калотина посока Сърбия, рискуваш да чакащ с часове на границата, заради турците, които се връщат в западна Европа. Трябва да имаш голям късмет ако се случи да минеш бързо. Обратно няма да имаш проблем.
За разлика от главата, коремът казва кога е празен!

Оги
Мнения: 1093
Регистриран на: 09 Юли 2012 14:32
Местоположение: Пазарджик
Благодарил/а: 14 пъти
Получена  благодарност: 4 пъти

Пътуване с кола из Европа

Мнение от Оги » 29 Авг 2019 18:55

Това е пътя през Брезник и Стрезимировци: https://www.google.bg/maps/dir/%D0%A1%D ... 963758!3e0
-Гледам в Гугъл са го пооправили, само един участък с много завои има между Власина и Сурдулица. На Владичин хан се включваш в път Скопие- Ниш.
Toyota Corolla E11 1,3; Yaris SCP90 1,3 VVTI; Auris E15 1.33 VVTI;

ccvetan
Мнения: 72
Регистриран на: 22 Дек 2015 08:51
Местоположение: Ловеч
Благодарил/а: 1 път

Пътуване с кола из Европа

Мнение от ccvetan » 29 Авг 2019 19:11

На Калотина във вторник сутринта 5.30ч имаше по 150 м опашка и на двете граници-Бг и Сръбска. Минах с камион и не зная колко се чака. Съдейки от опит, никога преминаването на граница не е еднакво взависимост от броя на чакащите.
Verso 2.2 D-Cat 2010

Публикувай отговор

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 67 госта