Пътуване с кола из Европа

Дискусии, коментари, идеи, предложения, срещи, история, интересни факти
Публикувай отговор
centil
Мнения: 935
Регистриран на: 20 Авг 2016 11:13
Местоположение: Germany
Получена  благодарност: 18 пъти

Пътуване с кола из Европа

Мнение от centil » 18 Авг 2022 20:08

И сърбите имат електронен вариант, но когато го проучвах преди няколко години не ми се стори подходящ за чужденци - нарича се ENP и е подобен на турския.
ИзображениеИзображение

След Норвегия и Швеция, най-удобно са го измислили в Австрия, където предварително (заедно с винетката) можеш да си платиш и тол секциите и после караш по "зеления" асфалт без да спираш
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Yaris XP13 1NZ-FXE - ex
Yaris XP21 M15A-FXE

Аватар
ico1
Мнения: 286
Регистриран на: 22 Окт 2014 18:09
Местоположение: Асеновград
Автомобил: LEXUS RX 450hl
Благодарил/а: 20 пъти
Получена  благодарност: 23 пъти

Пътуване с кола из Европа

Мнение от ico1 » 19 Авг 2022 18:52

Още веднъж благодаря на centil купих си винетка за Словения.
Навсякъде другаде плащам с карта.Тази година в Гърция цялата
почивка само 10 евро в брой. :D
LEXUS RX450hl

Аватар
Georgepetrov137
Мнения: 242
Регистриран на: 20 Мар 2010 12:45
Местоположение: Бургас

Пътуване с кола из Европа

Мнение от Georgepetrov137 » 28 Май 2023 16:59

Здравейте, съжалявам, че дублирам друга тема, но ми е нужен съвет. Ще пътувам от Краков до Бургас, през Словакия, Унгария и Сърбия, с едно преспиване в Сегед. През Словакия до Будапеща навигацията ми дава два алтернативни маршрута - единият е по-заобиколен (680км) през Кошице, но от там съм почти само на аутобан. Другият е по-пряк (570км), през "Национален парк Татри", Зволен, и почти няма магистрала. Жената ще е с мен и зле понася пътища с много завои. Като продължителност на пътуване - според Гугъл-а около 7 часа. Кой път е за предпочитане, и ако е през по-краткия, трябва ли да се купува винетка? Смятам да тръгна сутринта и късния следобед да съм в Сегед.
Другият проблем е свързан със закупуването на автомобил от Краков, от частно лице, без фактура, само с договор за покупко продажба. Нямам никаква идея за да се прибера до България, има ли нужда от закупуване на транзитни номера, или си карам с полските. Сделката ще е в петък следобед, събота сутринта трябва да тръгвам. Автомобилът има всички документи - технически преглед, застраховка и се кара в момента.
Toyota Auris 2010 1.33 ->Lexus - RX II - 300 4WD (204 Hp)

Аватар
slowtraveler
Мнения: 4896
Регистриран на: 28 Май 2006 21:44
Местоположение: Варна
Автомобил: Nissan Qashqai 2008/2.0/AWD
Благодарил/а: 149 пъти
Получена  благодарност: 138 пъти

Пътуване с кола из Европа

Мнение от slowtraveler » 29 Май 2023 09:11

Гледам, че никой не отговаря, та да се включа с частичен опит по маршрута - пътя през Кошице е хубав, но имай предвид, че Жешов в момента е основната западна военна логистична база за войната в Украина, а и това е най-източният път... Вероятно аз бих избрал пътят през Бърно. Да, по-дълъг, но си е магистрали, и като време вероятно ще излезе същото, че и по-бързо.... Да, ако няма проблем с пътуването на първокласни пътища (не магистрали) - вероятно бих избрал маршрута през Кошице и Румъния.. Така не излизаш от ЕС и т.н.
Но това зависи от шофьорски опит, дали искаш 'да се разходиш', а не да бързаш и натискаш, и т.н..
Toyota Avensis 1.6 VVT-I / 2002г --> Mazda6 /2008 --> JGC 3.0/2014 --> ???
Chevrolet Kalos 1.4/16V/2004-> Nissan Qashqai 2.0 4x4 2008

Аватар
Georgepetrov137
Мнения: 242
Регистриран на: 20 Мар 2010 12:45
Местоположение: Бургас

Пътуване с кола из Европа

Мнение от Georgepetrov137 » 29 Май 2023 09:43

Нямам работа през Жешов - целта ми е Сегед, там съм "букнал" хотел за преспиване и се връщам през сръбско. Маршрута е от Краков покрай Будапеща до Сегет.
Toyota Auris 2010 1.33 ->Lexus - RX II - 300 4WD (204 Hp)

centil
Мнения: 935
Регистриран на: 20 Авг 2016 11:13
Местоположение: Germany
Получена  благодарност: 18 пъти

Пътуване с кола из Европа

Мнение от centil » 29 Май 2023 21:17

Georgepetrov137 написа: 28 Май 2023 16:59 През Словакия до Будапеща навигацията ми дава два алтернативни маршрута - единият е по-заобиколен (680км) през Кошице, но от там съм почти само на аутобан. Другият е по-пряк (570км), през "Национален парк Татри", Зволен, и почти няма магистрала. Жената ще е с мен и зле понася пътища с много завои. Като продължителност на пътуване - според Гугъл-а около 7 часа. Кой път е за предпочитане, и ако е през по-краткия, трябва ли да се купува винетка? Смятам да тръгна сутринта и късния следобед да съм в Сегед.
Ако пътуваш Banská Bystrica - Zvolen по R1, то ще ти трябва винетка. Ако избереш път I/69, то няма да ти трябва.
Дали жена ти може да издържи на завоите, можеш да прецениш сам -
Изображение
Yaris XP13 1NZ-FXE - ex
Yaris XP21 M15A-FXE

Аватар
Georgepetrov137
Мнения: 242
Регистриран на: 20 Мар 2010 12:45
Местоположение: Бургас

Пътуване с кола из Европа

Мнение от Georgepetrov137 » 29 Май 2023 22:25

Благодаря, ще карам през Банска Бистрица, хем природа да видя, хем да се накефя на хибрида tongue.gif
Не ми се струва по-различно от минаването през Хаимбоаз.
За винетката - не е драма за 10Е, за по-сигурно ще си взема.
Toyota Auris 2010 1.33 ->Lexus - RX II - 300 4WD (204 Hp)

ilk
Мнения: 3
Регистриран на: 08 Авг 2022 18:22
Местоположение: София
Автомобил: T25 2.2 D-CAT

Пътуване с кола из Европа

Мнение от ilk » 29 Юни 2023 18:25

Заплюл съм много живописен маршрут в Румъния - Трансфъгърашко шосе. Ако някой го е минавал, ще се радвам да сподели мнение

Аватар
slowtraveler
Мнения: 4896
Регистриран на: 28 Май 2006 21:44
Местоположение: Варна
Автомобил: Nissan Qashqai 2008/2.0/AWD
Благодарил/а: 149 пъти
Получена  благодарност: 138 пъти

Пътуване с кола из Европа

Мнение от slowtraveler » 29 Юни 2023 21:26

Красиво, доста натоварено по това време от туристи...Тесен път и поне преди няколко години бе доста неподдържан... Но живописен...
Първото ми спиране бе на стената на язовира - има площадка за гледане... Горе на върха след тунела (север-юг) има някакъв базар, ама не спирах - имаше мъгла и много време..
Toyota Avensis 1.6 VVT-I / 2002г --> Mazda6 /2008 --> JGC 3.0/2014 --> ???
Chevrolet Kalos 1.4/16V/2004-> Nissan Qashqai 2.0 4x4 2008

Аватар
FearSoft
Мнения: 377
Регистриран на: 20 Май 2022 09:51
Местоположение: Пловдив
Автомобил: Corolla Hybrid 1.8. Tук е!
Благодарил/а: 39 пъти
Получена  благодарност: 54 пъти

Пътуване с кола из Европа

Мнение от FearSoft » 09 Апр 2024 14:26

Здравейте, да повдигна малко темата.
Това лято смятам да се разходя до Мюнхен с колата, та имам малко чуденки...
За Сърбия ще си плащам с карта путарините, както и в Хърватска. В Словения помня, че беше винетка и смятам да си закупя електронна онлайн, седмична, че не видях такава за 10 дни. Но по-интересното е в Австрия, т.к. досега там не съм пътувал. Ще си закупя и там онлайн 10-дневна винетка, но се чудя по кой път да хвана и къде ще ми е най-евтино. Времетраенето на пътуването не ме притеснява, но за да си заплатя предварително таксите за съответните тунели ми трябва да знам за кои точно, а нещо не се оправям... unsure.gif Кой маршрут ще ми препоръчате и за кои тунели съответно да си предплатя?
Ще съм благодарен и ако споделите от кои сайтове си купувате винетките, че намирам разни, с доста различни цени. Сигурно мога да си плащам и на място, ама колкото по-малко контактувам с тия немскоговорящи - по-добре tooth.gif
Toyota Corolla 1.8L (HEV Special), Ex+, MC23

Аватар
mfandakov
Мнения: 3356
Регистриран на: 20 Апр 2015 21:00
Местоположение: Кричим
Автомобил: E38
Благодарил/а: 20 пъти
Получена  благодарност: 46 пъти

Пътуване с кола из Европа

Мнение от mfandakov » 09 Апр 2024 15:13

София- Белград-Будапеща-Виена-Залцбург- Мюнхен.
Защо ще ходиш Хърватска,Словения....за разходка ли мислиш да минеш .
worthy.gif
Винаги след пропагандата,идват ......танковете.

Аватар
FearSoft
Мнения: 377
Регистриран на: 20 Май 2022 09:51
Местоположение: Пловдив
Автомобил: Corolla Hybrid 1.8. Tук е!
Благодарил/а: 39 пъти
Получена  благодарност: 54 пъти

Пътуване с кола из Европа

Мнение от FearSoft » 09 Апр 2024 15:47

Именно, идеята е разходка. Иначе мога да го мина и без да спирам, но смятам да нощувам в Нови Сад и Любляна на отиване. На връщане не съм го решил още откъде да мина. А и синът не ми препоръчва минаване през Унгария, проблеми по границите. Иначе той обича да минава през Будапеща, но напоследък си кара по другия маршрут.
А до Залцбург е плануване посещение след като сме в Мюнхен. Че то си е достатъчно близо.
Toyota Corolla 1.8L (HEV Special), Ex+, MC23

Аватар
mfandakov
Мнения: 3356
Регистриран на: 20 Апр 2015 21:00
Местоположение: Кричим
Автомобил: E38
Благодарил/а: 20 пъти
Получена  благодарност: 46 пъти

Пътуване с кола из Европа

Мнение от mfandakov » 09 Апр 2024 16:07

Аз сигурно имам 50 ходения в Мюнхен,два пъти минах по твоя маршрут и двата пъти съжалявах.Един път много сняг,един път много дъжд. :D .Но сега е пролет,и да вярно че унгарците са пе..дали,един път даже ме задържаха за 24 ч .Нооо аз си ги обичам.. bash.gif
worthy.gif
Винаги след пропагандата,идват ......танковете.

Аватар
Monster
Мнения: 336
Регистриран на: 09 Ное 2021 10:50
Местоположение: Sofia
Автомобил: Rav4 PHEV, Zoe ZE40
Благодарил/а: 84 пъти
Получена  благодарност: 81 пъти

Пътуване с кола из Европа

Мнение от Monster » 09 Апр 2024 17:59

На предната страница от тази тема в това мнение и следващите няколко мнения можеш да прочетеш моите проучвания и терзания като реших да си организирам пътуване до Мюнхен няколко седмици след като взех новата тогава Равка. Тогава решението го взех в последния момент (около 5 дена преди тръгването), вече бях организирал едната баба да гледа едното от двете деца, но не бях предвидил, че ще ми трябват някакви стикери, които е трудно да се вземат в последния момент. На първо време австрийската винетка имах затруднения да я взема онлайн в толкова къс срок, но както можеш да видиш в последващите коментари на centil това може да се направи лесно ако попълниш данни като юридическо, а не физическо лице. За тунели в Австрия не съм взимал нищо онлайн, вероятно съм плащал на място (нямам спомен за това). По-специфично беше еко стикера за Германия, който е необходим ако ще влизаш с колата в Мюнхен и други градове. Него могат да ти го доставят по пощата, но съответно отнемаше време, което аз нямах и в тази връзка да изкажа пак благодарности на колегата dracunculus, който се отзова на момента, изкара ми стикера на място в Германия и се срещнахме на живо малко преди да стигна до Мюнхен, за да го залепя на предното стъкло и да взема прилежащите с него документи. worthy.gif Ти предвидливо си почнал проучването си по-отрано, така че можеш да си поръчаш еко стикера още сега от немския сайт и да си го лепнеш сам, след като го получиш по пощата.

Този опит е от преди две години и е възможно да има някакви промени, така че ако някой знае за такива да сподели. Само още нещо да спомена - аз пътувах след средата на Август в посока Мюнхен и това се оказа изключително неподходящо време, тъй като точно в този период има огромен поток западни туристи и гастарбайтери, които си се прибират от изток на запад. Съветът ми е - слушай какво ти казва Waze (поне аз го ползвах като навигация). Мен се опитваше да ме прекара през някакъв второстепенен граничен пункт между Сърбия и Хърватска, но аз реших да не го послушам и си казах "Къде ме праща тази навигация през този селски пункт, като всички си пътуват към основния". Е вярно - мнозинството си пътувахме към основното ГКПП, в следствие на което прекарахме близо 12 часа на огромна опашка на Сръбско - Хърватската граница, без възможност да обърнеш никъде тъй като има мантинели между двете посоки на пътя. Едвам стигнахме в Загреб след полунощ, а уж бяхме тръгнали рано-рано сутринта, за да стигнем следобяда и да можем да се разходим в Загреб. За капак ни бяха отменили резервацията, та трябваше по нощите да си търсим нов хотел. Както и да е, на следващия ден до Мюнхен си слушах чинно Waze, когато ме прекарваше през странни селски ГКПП-та и не съжалявах - заобикалях големи тапи и стигнах без повече забавяния до Мюнхен.

dracunculus
Мнения: 1215
Регистриран на: 06 Мар 2011 23:14
Местоположение: Deutschland
Благодарил/а: 56 пъти
Получена  благодарност: 36 пъти

Пътуване с кола из Европа

Мнение от dracunculus » 09 Апр 2024 19:42

Нищо не се е ороменило от преди 2 години. Най-живописния вариант, който винаги си струва е София-Любляна-Залцбург-Мюнхен. С уговорката, че на Караванкентунел може да се чака, след това на спускатено към Залцбург (Golling) има два тунела, които ги ремонтират сега точно и може да има задръствания, но то си е до моментна ситуация. Пролетта е като цяло спокойно, с изключение на края на Pfingstferien, което в Байерн и Баден Вюртемберг е точно първия уийкенд на юни и със сигурност ще е фул най-малко на Караванкен и около Залцбург. Затова самия аз ще се прибирам на 2.6. с кола от София за Розенхайм и смятам да мина Загреб-Марибор-Грац-Залцбург (идва му се от североизток и се избягва Golling!). Ще споделя впечатления конкретно (точно този вариант ще ми е за първи път). Ако на някого му трябва еко-стикер- да пише ЛС. Началото на май тръгвам към София, мога да му го купя и да му го донеса до София лично :thumbsup: Трябва ми снимка на големия талон. Зелен (нужен за Мюнхен например) покриват всички коли от ЕКО 4 нагоре (ако не ме лъже паметта....но може да се провери)
Toyota Corolla 1,6 Valvematic 2012 Luna Navi-> ех
Toyota Avensis 1,8 Valvematic 2017 Elegance MT
Lexus IS300h 2020 Luxury Line
-> https://www.spritmonitor.de/de/detailan ... 07509.html

Публикувай отговор

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 47 госта