Идиотите на пътя...

Дискусии, коментари, идеи, предложения, срещи, история, интересни факти
Публикувай отговор
Аватар
slowtraveler
Мнения: 4924
Регистриран на: 28 Май 2006 21:44
Местоположение: Варна
Автомобил: Nissan Qashqai 2008/2.0/AWD
Благодарил/а: 153 пъти
Получена  благодарност: 142 пъти

Идиотите на пътя...

Мнение от slowtraveler » 06 Юли 2021 12:04

mirott написа: 06 Юли 2021 11:29 Правете разлика между закон и правилник за прилагането му. За това сме на този хал, за съжаление..
Цитирах точно актуалният Правилник за прилагане ЗДвП...
Не споря, че не е разумно да се движиш с 50км/ч (че и с 80км/ч вече е притеснително донякъде). Лично аз не бих се вкарвал в такъв филм - бих слязал от магистралата..

Но би ли цитирал източника на твоята информация (която според мен се отличава от фактическото положение и в Закона за движение по пътищата, и в актуалният Правилник за прилагане ЗДвП)?
Моят цитат е от актуализираният през 2015г (последна актуализация) Правилник за прилагане на ЗДвП: https://www.lex.bg/laws/ldoc/-13618687

Отново - не го приемай за заяждане - това е 'търсенето на истината' - срещам посоченият от теб цитат в документ от 2002г - доста време е минало от тогава и наистина е добре човек да си актуализира знанията :thumbsup:

П.С. същият въпрос се среща и в листовките за изпити, но както споделих - според мен просто някой не си е актуализирал знанията и въпросите - https://rta.government.bg/images/Image/ ... tema16.htm
Toyota Avensis 1.6 VVT-I / 2002г --> Mazda6 /2008 --> JGC 3.0/2014 --> ???
Chevrolet Kalos 1.4/16V/2004-> Nissan Qashqai 2.0 4x4 2008

Аватар
metoyo
Мнения: 140
Регистриран на: 22 Юни 2020 11:00
Местоположение: София
Автомобил: COROLLA TS 1.8 HYBRID 2020

Идиотите на пътя...

Мнение от metoyo » 06 Юли 2021 12:18

От правилник за прилагане на ЗДвП:
Глава осемнадесета.
ДВИЖЕНИЕ ПО АВТОМАГИСТРАЛА
Чл. 119. При движение по автомагистрала на водача е забранено:
1. да спира пътното превозно средство за престой или за паркиране извън специално
обозначените за това места;
2. да завива в обратна посока, да се движи назад, да навлиза в разделителната ивица или
да я пресича, включително и на местата, където тя е прекъсната;
3. да се движи по лентата за принудително спиране. Тази забрана се отнася и за случаите,
когато движението е двупосочно по едно от пътните платна на автомагистралата.
Чл. 120. (1) Водачът на пътно превозно средство, принуден да спре поради независещи от
него обстоятелства, може да направи това върху лентата за принудително спиране извън платното
за движение, като през нощта и при намалена видимост сигнализира спряното пътно превозно
средство с предупредителен светлоотразителен триъгълник или включен авариен сигнал. При
невъзможност да отстрани повредата и да продължи движението той е длъжен да вземе мерки за
изтегляне на пътното превозно средство от автомагистралата по най-бърз начин.
(2) Пътно превозно средство, получило повреда при движение по автомагистрала, може
да бъде теглено с гъвкава връзка само до най-близкия изход на автомагистралата.
Чл. 121. На автомагистрала е забранено:
1. движението на велосипедисти и пешеходци;
2. воденето на животни;
3. навлизането на моторни превозни средства, теглещи пътни превозни средства с гъвкава
връзка;
4. организирането на демонстрации и движението на рекламни и други шествия.

Аватар
Filbor
Мнения: 1055
Регистриран на: 16 Окт 2014 15:39
Местоположение: Бургас - София
Автомобил: Renault Zoe Intens 2021, R135
Благодарил/а: 5 пъти
Получена  благодарност: 23 пъти

Идиотите на пътя...

Мнение от Filbor » 06 Юли 2021 12:21

На мен ми се е случвало на тротоара като пешеходец: ходя си примерно с 6 км/ч и ме задминава друг пешеходец. После след като ме изпревари започва да се движи със скорост по-ниска от моята и разбира се постепнно го настигам. Всеки път, когато го застигах и ме виждаше с полезрението си, той се затичваше напред. tooth.gif tooth.gif Питах се на този какво му има? Сега ако си представя същия да кара автомобил, ... то сигурно пак така ще прави ohmy.gif
08.2014-11.2021
Изображение

Аватар
BOz
Мнения: 4291
Регистриран на: 24 Сеп 2013 18:06
Местоположение: София
Благодарил/а: 2 пъти
Получена  благодарност: 107 пъти

Идиотите на пътя...

Мнение от BOz » 06 Юли 2021 12:23

slowtraveler написа: 06 Юли 2021 12:04 Не споря, че не е разумно да се движиш с 50км/ч
Това не мисля, че някой въобще го слага за дискусия да се влачиш по магистралата с 49 и да не създаваш реални предпоставки за ПТП. Но не съм съгласен, че ако караш извънградско влачейки се с 87, това би създавало такива предпоставки. Нали, чисто теоретично ако караш с 90 и за целия път има друга кола, която те изпреварва със 100, то има някаква предпоставка за ПТП, колкото и малка да бъде. Хипотетично. :)
mirott написа: 06 Юли 2021 11:57 нито имам нещо против теб
Надявам се да е така и сам да си го осъзнаеш все пак. drunk.gif

Мен друга хипотеза ме гложди сега. Нали да кажем ограничението масово извънградско е 90. Хубаво е да караме със 100-110 някъде, безопасно е. Поне така разбирам до този момент дискусията. И си бърз, на ръба на закона.
Ако приемем хипотеза, че ограничението стане 120 официално, дали хората ще продължат да карат със 110, или тогава вече официално ще караме със 130, като тези, които карат със 110 ща са отново влачещите се шофьори, създавайки предпоставки за ПТП-та? :)
Разход на хибрид-> Изображение
Разход на дизелов автоматик -> Изображение

mirott
Мнения: 2102
Регистриран на: 08 Юни 2010 09:33
Местоположение: Вършец
Благодарил/а: 8 пъти
Получена  благодарност: 6 пъти

Идиотите на пътя...

Мнение от mirott » 06 Юли 2021 12:30

Аз за това апелирам да се мисли, когато се чете.
Ще ви дам жив пример от опит.
Ключовото е конструктивната скорост от 50 км/ч. Демек с багер, който се движи с макс 35 не можеш да караш на магистрала. Добре, но с джипа можеш. Ама стигаме до там-вали сняг, дъжд, кацнали са извънземни на платното. Ок, караш с 30! Никой няма да те глоби, съобразяваш се с пътната обстановка с джипа и няма проблем. Както и всички пред, зад, около теб. С багера обаче ще има проблем, дори и при тези обстоятелства. До тук добре. Ситуацията беше друга. В прекрасно слънчево време човека си кара с 40 в най-дясна лента. Спират го. Защо? Ами така, не бързам. Говореше и по тел, но с хендсфри. Добре, но трябва да слезеш от магистралата. Защо? Караш с под 50 км, и неоправдано бавно. Защото "Водачът на пътно превозно средство не трябва да се движи без основателни причини с твърде ниска скорост, когато по този начин пречи на движението на другите пътни превозни средства." След като има ограничение за конструктивна скорост, следвало тези, които имат право да се движат там да не го правят без причина под посочената такава. И отнесе акта, 6 месеца дела, обжалвания, и накрая успя да докаже с техническа експертиза, че е имал технически проблем...
Така че, не четете писанията в прав текст винаги, нещата са така направени, че винаги има начин. И за двете страни.
Който му стиска може да пробва. Дано попадне на правилния патрул. Но е малко вероятно...
Към Боз-аз не се заяждам с никого, не ми е това начина на живот. Но се дразня, когато някой казва и пише неверни неща, още повече няма нужния опит, за да го прави, и чете като дявола евангелието. И с това подвежда и голяма част от хората около себе си...

Krachunov
Мнения: 920
Регистриран на: 17 Авг 2020 08:26
Местоположение: София
Автомобил: Тойота корола
Благодарил/а: 26 пъти
Получена  благодарност: 25 пъти

Идиотите на пътя...

Мнение от Krachunov » 06 Юли 2021 13:24

Не че взимам страна, ама казуса си е интересен за чесане на пръсти. И въпрос към mirott, колегата колата му се вписва в изискванията за максимална скорост, не е повредена. По коя точка ще му напишат акт, който няма да може да бъде оборен в съда?
Спират го защото кара с 49, какво следва? АКТ? За Какво? Колата може ли да се движи с повече от 50 - МОЖЕ. Повредена ли е - НЕ. Да си идиот все още не е забранено със закон. И колегите по - горе те питаха, просто дай точка от ЗДВП по която ще му напишат акт. Това че има изискване колата да може да кара по - бързо от 50 км, не е същото като задължението да го прави.

Аватар
BOz
Мнения: 4291
Регистриран на: 24 Сеп 2013 18:06
Местоположение: София
Благодарил/а: 2 пъти
Получена  благодарност: 107 пъти

Идиотите на пътя...

Мнение от BOz » 06 Юли 2021 13:34

mirott написа: 06 Юли 2021 12:30 Към Боз-аз не се заяждам с никого, не ми е това начина на живот. Но се дразня, когато някой казва и пише неверни неща, още повече няма нужния опит, за да го прави, и чете като дявола евангелието. И с това подвежда и голяма част от хората около себе си...
И започни първо от себе си. Очевидно не можеш да дадеш текст от закона, който казва, че минималната скорост за движение по магистралата е 50 км/ч. Това е.
Или го даваш, или не. Просто е. Аз чета закона често и за това ти казвам, че няма такава точка. Ти си човекът, който казва, че има такава точка за скорост, не аз.
И е лесно да си признаеш ако грешиш. Пробвай и ще видиш, че не боли.:thumbsup:
Разход на хибрид-> Изображение
Разход на дизелов автоматик -> Изображение

mirott
Мнения: 2102
Регистриран на: 08 Юни 2010 09:33
Местоположение: Вършец
Благодарил/а: 8 пъти
Получена  благодарност: 6 пъти

Идиотите на пътя...

Мнение от mirott » 06 Юли 2021 13:39

mirott написа: 06 Юли 2021 12:30 Водачът на пътно превозно средство не трябва да се движи без основателни причини с твърде ниска скорост, когато по този начин пречи на движението на другите пътни превозни средства."
Ето ти я точката намери я в закона. В комбинация с минималната конструктивна скорост така могат да те зачешат, че ще ти хареса. Както и бях свидетел на такъв случай. И после щеш или не ще трябва да доказваш, че колата ти е била с проблем. Всъщност може и да не доказваш нищо. Само едно-че имаш излишни пари. Ама ти си си по принцип дървен философ . И докато не се научиш да четеш между редовете и да тълкуваш правилно съвкупността от неща все ще си си дървен философ. Пробвай като си ербап. Покарай с 40 и срещни недоспал патрул. И пак пиши как са се развили събитията.
Колкото повече пиша, толкова повече се убеждавам защо сме на този хал по пътищата...и не само там...

Аватар
BOz
Мнения: 4291
Регистриран на: 24 Сеп 2013 18:06
Местоположение: София
Благодарил/а: 2 пъти
Получена  благодарност: 107 пъти

Идиотите на пътя...

Мнение от BOz » 06 Юли 2021 14:02

mirott написа: 06 Юли 2021 13:39 Ето ти я точката намери я в закона.
Не виждам да пише, че минималната скорост е 50 км/ч. Ако може с точен цитат ще е по-добре.
При 51 км/ч може ли да ме глобят? А при 57? А при 62? Ако може, нали сам разбираш, че това няма нищо общо, че минималната скорост за движение по магистралата е 50, каквато беше и идеята на заяждането ти?

п.п. Я виж исторически в писанието назад дали аз или ти пръв даде това предложение за вариант за глоба. Поне може и да благодариш за помощта, отново не е трудно. :thumbsup:
Последно промяна от BOz на 06 Юли 2021 14:03, променено общо 1 път.
Разход на хибрид-> Изображение
Разход на дизелов автоматик -> Изображение

Krachunov
Мнения: 920
Регистриран на: 17 Авг 2020 08:26
Местоположение: София
Автомобил: Тойота корола
Благодарил/а: 26 пъти
Получена  благодарност: 25 пъти

Идиотите на пътя...

Мнение от Krachunov » 06 Юли 2021 14:03

mirott написа: 06 Юли 2021 13:39
mirott написа: 06 Юли 2021 12:30 Водачът на пътно превозно средство не трябва да се движи без основателни причини с твърде ниска скорост, когато по този начин пречи на движението на другите пътни превозни средства."
Ето ти я точката намери я в закона. В комбинация с минималната конструктивна скорост така могат да те зачешат, че ще ти хареса. Както и бях свидетел на такъв случай. И после щеш или не ще трябва да доказваш, че колата ти е била с проблем. Ама ти си си по принцип дървен философ . И докато не се научиш да четеш между редовете и да тълкуваш правилно съвкупността от неща все ще си си дървен философ. Пробвай като си ербап. Покарай с 40 и срещни недоспал патрул. И пак пиши. Колкото повече пиша, толкова повече се убеждавам защо сме на този хал по пътищата...
Ако съм хванал идеята на БОз, какво значи ОСНОВАТЕЛНА ПРИЧИНА!? Изброено ли е в закона какво е ОСНОВАТЕЛНА причина? ТВЪРДЕ НИСКА СКОРОСТ?! Какво значи твърде ниска. Също така НЕ ПРЕЧИ НА ДРУГИТЕ, пак е врата у поле, понятието. Аз не преча, карам си с 49 да речем и не преча на който иска да ме задминава... Колата ми е натоварена догоре и нЕма дУша да деяни повече... Конструктивно МОЖЕ... ама това си е основателно... ИСКАМ МА НЕ МОЖЕ... не е счупена....

Аватар
metoyo
Мнения: 140
Регистриран на: 22 Юни 2020 11:00
Местоположение: София
Автомобил: COROLLA TS 1.8 HYBRID 2020

Идиотите на пътя...

Мнение от metoyo » 06 Юли 2021 14:08

Коя е границата за твърде ниска скорост? За КАТ може да е 50, за жена ми 40, за тъщата 90.... В закона и правилника за прилагане НЯМА спомената минимална скорост на магистрала. Да съгласен съм, че е опасно да се кара с ниска скорост, ама да не си измисляме закони и правилници. Ти ако си КАТаджия, как ще напишеш акт за ниска скорост, като няма определена такава в закона в километри?

Аватар
Filbor
Мнения: 1055
Регистриран на: 16 Окт 2014 15:39
Местоположение: Бургас - София
Автомобил: Renault Zoe Intens 2021, R135
Благодарил/а: 5 пъти
Получена  благодарност: 23 пъти

Идиотите на пътя...

Мнение от Filbor » 06 Юли 2021 14:13

Професионалистите дават пример tooth.gif
08.2014-11.2021
Изображение

Аватар
metoyo
Мнения: 140
Регистриран на: 22 Юни 2020 11:00
Местоположение: София
Автомобил: COROLLA TS 1.8 HYBRID 2020

Идиотите на пътя...

Мнение от metoyo » 06 Юли 2021 14:22

mirott написа: 06 Юли 2021 13:39 Колкото повече пиша, толкова повече се убеждавам защо сме на този хал по пътищата...и не само там...
Колкото водачите, които не знаят правилника спомагат да сме на тоя хал, толкова спомагат и такива, които си измислят прилагането на правилата.
Последно промяна от metoyo на 06 Юли 2021 14:27, променено общо 1 път.

Аватар
BOz
Мнения: 4291
Регистриран на: 24 Сеп 2013 18:06
Местоположение: София
Благодарил/а: 2 пъти
Получена  благодарност: 107 пъти

Идиотите на пътя...

Мнение от BOz » 06 Юли 2021 14:24

mirott, за да разбереш по-точно въпроса, директно ще те питам ако имам Рено Туизи и съм решил да минавам по магистралата и се изкачвам към Витиня, там със сигурност няма да мога да поддържам по-висока скорост от 50 км/ч. Ти си полицай и трябва да ми напишеш АКТ. Аз съм карал с максималните възможности на колата, която конструктивно може да вдигне повече от 50 (80 км/ч по спецификация), но в този участък за съжаление не ѝ е във възможностите. Кажи ми защо ще имам глоба заради необосновано бавно каране? Мислиш ли, че не мога да дам реална обосновка, защото не мога да карам с повече от 50?
Не си ли срещал там по магистралата камиони, най-често с извънгабаритен товар, които се движат по-бавно в този участък? Не случайно там лентите се разширяват и аварийната липсва, защото е тежък терена и гледат колкото се може да облекчат натоварването на такива превозни средства, които не могат да изкачат този участък с "висока" скорост. Понякога по-ниска и от 50 км/ч. Което не им вменява задължение да не използват магистрала. Капиш? Ако имаше забрана да не можеш да падаш под 50 км/ч, каквато имаше преди, тогава щяха такива превозни средства да я заобикалят, както беше преди.
Разход на хибрид-> Изображение
Разход на дизелов автоматик -> Изображение

mirott
Мнения: 2102
Регистриран на: 08 Юни 2010 09:33
Местоположение: Вършец
Благодарил/а: 8 пъти
Получена  благодарност: 6 пъти

Идиотите на пътя...

Мнение от mirott » 06 Юли 2021 15:03

BOz написа: 06 Юли 2021 14:02 каквато беше и идеята на заяждането ти?
Не съм и не се заяждам. Ако това ми е било целта има страшно много безпредметни твои изказвания тук...! Дадох пример. Моли се да не изпадаш в същата ситуация. Във всичките драсканици дето си надраскал няма нищо общо с това, което ти обяснавам. Изморих се да пиша едно и също по различни начини и да не вдяваш грам. Чети каквото и като искаш. Философстването ти продължава с всичка сила. Това е добре. Само дето на мен не ми се спори повече. Един старшина в казармата казваше-да е ... да ти го набия, акъл с фуния не мога да ти налея. Чети избирателно и се радвай на живота по твоите правила, така, както ти харесва. За пореден път изгубил спор вадиш от 9 кладенци вода. Давай смело занапред, все така! Няма да се даваш! tooth.gif
Последно промяна от mirott на 06 Юли 2021 15:33, променено общо 1 път.

Публикувай отговор

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: Bing [Bot] и 159 госта