Идиотите на пътя...

Дискусии, коментари, идеи, предложения, срещи, история, интересни факти
Публикувай отговор
Аватар
BOz
Мнения: 4272
Регистриран на: 24 Сеп 2013 18:06
Местоположение: София
Благодарил/а: 2 пъти
Получена  благодарност: 98 пъти

Идиотите на пътя...

Мнение от BOz » 06 Юли 2021 10:49

slowtraveler написа: 05 Юли 2021 20:35 Е точно за такива случаи е нужен по-мощен автомобил...
Не съм съгласен. Точно с по-мощния автомобил рисковете, които се приемат са по-чести. Защото ще си кажеш - а, има до завоя 50 метра, ама нали съм 400 коня и дърпам за 20 метра.
А ако си с количка с 40 коня, затътряш се зад камиона и не мислиш за такива глупости. ppp.gif
biro написа: 06 Юли 2021 09:21 Не съм привърженик на бявното каране, но до колкото знам ЗДвП само на магистрала има ограничение за минимална скорост и то е 50км/ч.
Няма ограничение и на магистралата за минималната скорост.
biro написа: 06 Юли 2021 09:21 На междуградски път ако няма знак за минимална скорост вдачът избира сам скоростта на движение без да превишава максималната скорост.
И като говорим за закон, също така не трябва да се движи и с твърде ниска скорост без основателна причина. Което от една страна причината като основание вече може да е много разтегливо понятие. И от друга страна "ниска скорост" за едни е едно нещо, за други съвсем друго. Пример за мен ниска скорост при извънградско да е 40 км/ч, а за друг да е 80 км/ч. tooth.gif
Иначе и мен ме дразни неравномерното каране и особено някой ако пред мен натисне спирачка ей така от нищото. Това е сигнал, че трябва да се отдалеча от тази кола. Било напред или назад. Но нямам нищо против някой ако кара с по-ниска скорост и не упреквам, че тези шофьори създават проблеми на пътя. Нали за това сме там. Да имаме толерантност и да се съобразяваме всички. Ако настигна някой бавен, няма да го упреквам за това, а просто чинно ще си чакам докато видя нормален път за изпреварване и кой от къде е.
И за това - пускайте си круиза на 90 (на километраж, не на ГПС) и няма да имате толкова проблеми с изпреварването. Наистина като круиза е на 100 или още по-зле на 110, настигаш много повече автомобили, камиони и всякакви превозни средства, които трябва да се изпреварват. Което статистически води до повече шанс за проблеми. :)
С криз на 90 настигаш камиони само в проходите и баирите. Но и в планината като видя камион, обикновено зад него са вече накацали колите. И просто си следвам темпото и въобще не бързам. Колко му е, един проход, 20 минути, все ще го избутаме.
Точно този пример имам от уикенда, когато ходих към Боровец. Карайки с равномерно темпо тук-там някой ме изпреварваше, тук-там някой аз изпреварвах. И всичките, които ме изпревариха след 10 минути ги срещах наредени зад камион. Някои от тях изнервени, рискови изпреварвания, бутайки коли да се приберат, защото обикновено не се оставя място до предната кола. И за какво? Да се изпреварват коли, за да спестиш колко - лично по оценка между 5 и 10 секунди (виждах ги напред и може да преброиш времето, когато ще бъдеш на тяхно място). И гаааз, прибиране. Гааааз, прибиране. Създаване на дискомфорт в насрещното движение. На няколко пъти насрещните коли присветкат с фарове на изпреварващите, които не са 1-2 коли, а поне 10-на бяха за тази отсечка. Иначе да, карахме с около 60 км/ч зад камиони ама какво от това? Нещо случи ли се като изкачихме планината? Закъсняхме ли с 30 часа, за да спестим "ценното" ни време, както имаше и такава теза?
Разход на хибрид-> Изображение
Разход на дизелов автоматик -> Изображение

mirott
Мнения: 2102
Регистриран на: 08 Юни 2010 09:33
Местоположение: Вършец
Благодарил/а: 8 пъти
Получена  благодарност: 6 пъти

Идиотите на пътя...

Мнение от mirott » 06 Юли 2021 11:06

Изтрих си мнението. Няма да давам акъл. Можете да четете, както и където прецените.
Последно промяна от mirott на 06 Юли 2021 11:28, променено общо 3 пъти.

Аватар
metoyo
Мнения: 140
Регистриран на: 22 Юни 2020 11:00
Местоположение: София
Автомобил: COROLLA TS 1.8 HYBRID 2020

Идиотите на пътя...

Мнение от metoyo » 06 Юли 2021 11:12

Чл. 55. (1) (Изм. - ДВ, бр. 43 от 2002 г., доп., бр. 47 от 2012 г.) На път, обозначен като
автомагистрала или скоростен път със съответния пътен знак, е разрешено движението
само на автомобили и мотоциклети, чиято конструктивна максимална скорост надвишава
50 km/h. Движението на други пътни превозни средства, както и движението на
пешеходци, воденето на животни и навлизането на автомобили, теглещи пътни превозни
средства с гъвкава връзка, е забранено

Аватар
slowtraveler
Мнения: 4857
Регистриран на: 28 Май 2006 21:44
Местоположение: Варна
Автомобил: Nissan Qashqai 2008/2.0/AWD
Благодарил/а: 141 пъти
Получена  благодарност: 135 пъти

Идиотите на пътя...

Мнение от slowtraveler » 06 Юли 2021 11:13

Ето 'снимка' от точно този 'трип' - връщането.... Вижда се темпомата ...
trip.png
trip.png (21.18 KiB) Преглеждано 1255 пъти
mirott, в закона виждам за недопускане на движение по АМ само на ППС, с МАКСИМАЛНА КОНСТРУКТИВНА скорост под 50км/ч, но няма ограничение да се движиш с под 50км/ч (на времето доколкото си спомням - имаше такова ограничение)...
Сигурен ли си, че четеш актуалният Закон и правилник...?
ППЗДвП:
Чл. 99. (1) На път извън населено място водачът на недвуколесно пътно превозно средство, спряно на платното за движение поради повреда, е длъжен незабавно да го измести извън него или - в случай че преместването на пътното превозно средство се окаже невъзможно - да го обозначи така, че то да бъде забелязано навреме от водачите на приближаващите се пътни превозни средства.
П.С. metoyo ме е изпреварил за Закона tooth.gif :thumbsup:

П.П.С. ако ще се явявате на Теоретични изпити за шофьорска книжка не четете закона, а гледайте какъв отговор се иска от Вас. За съжаление администрацията така се е затлачила, че като че ли всички подобни изпитни въпроси са писани от некомпетентни хора... Виждам в ОФИЦИАЛНИТЕ ИЗПИТНИ ВЪПРОСИ, на държавният сайт да се споменава казаното от mirott, въпреки, че в Закона вече пише друго.. Или пък просто се тълкува по друг начин 'конструктивната скорост' на счупеното МПС :)
Toyota Avensis 1.6 VVT-I / 2002г --> Mazda6 /2008 --> JGC 3.0/2014 --> ???
Chevrolet Kalos 1.4/16V/2004-> Nissan Qashqai 2.0 4x4 2008

mirott
Мнения: 2102
Регистриран на: 08 Юни 2010 09:33
Местоположение: Вършец
Благодарил/а: 8 пъти
Получена  благодарност: 6 пъти

Идиотите на пътя...

Мнение от mirott » 06 Юли 2021 11:29

Изтрих си мнението. Четете и тълкувайте както искате. Няма да давам акъл. Правете разлика между закон и правилник за прилагането му. За това сме на този хал, за съжаление...
Последно промяна от mirott на 06 Юли 2021 11:30, променено общо 1 път.

Аватар
BOz
Мнения: 4272
Регистриран на: 24 Сеп 2013 18:06
Местоположение: София
Благодарил/а: 2 пъти
Получена  благодарност: 98 пъти

Идиотите на пътя...

Мнение от BOz » 06 Юли 2021 11:29

mirott написа: 06 Юли 2021 11:06 "Ако на движещото се по автомагистралата моторно превозно средство или на превозвания от него товар се появи повреда, която не позволява то да се движи със скорост, по-голяма от 50 км/час, водачът е длъжен да напусне автомагистралата на най-близкото разрешено място."
Както виждаш това важи само ако се появи повреда. Което не слага ограничение за минимална скорост по автомагистрала. Май не правиш разлика. tooth.gif
Хайде, аз решавам да се движа с 49 км/ч. Дай ми точка от закона, където казва, че нямам право да се движа със скорост от 49 км/ч.
mirott написа: 06 Юли 2021 11:06 Ето една от причините да сме на тоя хал по пътищата, незнаенето на основни правила...опреснявайте си данните от време на време...
Сам го каза.
Последно промяна от BOz на 06 Юли 2021 11:32, променено общо 1 път.
Разход на хибрид-> Изображение
Разход на дизелов автоматик -> Изображение

mirott
Мнения: 2102
Регистриран на: 08 Юни 2010 09:33
Местоположение: Вършец
Благодарил/а: 8 пъти
Получена  благодарност: 6 пъти

Идиотите на пътя...

Мнение от mirott » 06 Юли 2021 11:31

Напротив, правя. Както и МПС с конструктивно по-малка от 50 км/ч. При двата случая нямаш право да се движиш с под 50-или имаш проблем или не си за там. И в двата случая си в нарушение. Почети още малко...
Последно промяна от mirott на 06 Юли 2021 11:33, променено общо 1 път.

Аватар
BOz
Мнения: 4272
Регистриран на: 24 Сеп 2013 18:06
Местоположение: София
Благодарил/а: 2 пъти
Получена  благодарност: 98 пъти

Идиотите на пътя...

Мнение от BOz » 06 Юли 2021 11:32

mirott написа: 06 Юли 2021 11:31 Напротив, правя. Както и МПС с конструктивно по-малка от 50 км/ч. Почети още малко...
Очевидно не правиш. ppp.gif
В шах се вкара. Ама май може и мат.
Казах ти. Аз решавам да се движа с 49 км/ч. Дай ми член, по който ти ще ми напишеш АКТ-а, че се движа със скорост под допустимите 50 км/ч.
Разход на хибрид-> Изображение
Разход на дизелов автоматик -> Изображение

mirott
Мнения: 2102
Регистриран на: 08 Юни 2010 09:33
Местоположение: Вършец
Благодарил/а: 8 пъти
Получена  благодарност: 6 пъти

Идиотите на пътя...

Мнение от mirott » 06 Юли 2021 11:33

Очевидно не четеш. Ограничение си е отвсякъде. Незнанието не е оправдание, колкото и да го търсиш... ppp.gif
Написано е ясно-ако се движиш с под 50 требва да напуснеш магистралата. Чети пак, асимилирай внимателно и пак пиши...
Търси, може и да намериш... tooth.gif
Последно промяна от mirott на 06 Юли 2021 11:39, променено общо 1 път.

Аватар
metoyo
Мнения: 140
Регистриран на: 22 Юни 2020 11:00
Местоположение: София
Автомобил: COROLLA TS 1.8 HYBRID 2020

Идиотите на пътя...

Мнение от metoyo » 06 Юли 2021 11:38

Колата ми по каталог вдига до 190км/ч т.е мога да карам по магистрала. Автомобила е перфектен технически и без повреда в момента. Обаче искам да карам с 49км/ч. щот съм гад. Е ще ме глобят ли ако ме спрат КАТ?
Последно промяна от metoyo на 06 Юли 2021 11:42, променено общо 1 път.

Аватар
BOz
Мнения: 4272
Регистриран на: 24 Сеп 2013 18:06
Местоположение: София
Благодарил/а: 2 пъти
Получена  благодарност: 98 пъти

Идиотите на пътя...

Мнение от BOz » 06 Юли 2021 11:39

mirott написа: 06 Юли 2021 11:33 Очевидно не четеш. Ограничение си е отвсякъде.
Ограничението е само в твоята глава.
Не трябва да четеш, а е по-важно да осмисляш написаното. Само с четене не става. Както сам го каза - за това сме на такъв хал.
mirott написа: 06 Юли 2021 11:06 Изтрих си мнението. Няма да давам акъл. Можете да четете, както и където прецените.
Нормално. Като се излагаш и не можеш да разбереш елементарен текст. :thumbsup:
slowtraveler написа: 06 Юли 2021 11:13 на времето доколкото си спомням - имаше такова ограничение)...
Точно. Навремето имаше. Ама както един тук колега каза - опреснявайте си знанията. tooth.gif
Разход на хибрид-> Изображение
Разход на дизелов автоматик -> Изображение

mirott
Мнения: 2102
Регистриран на: 08 Юни 2010 09:33
Местоположение: Вършец
Благодарил/а: 8 пъти
Получена  благодарност: 6 пъти

Идиотите на пътя...

Мнение от mirott » 06 Юли 2021 11:41

Да. Така е. За съжаление полицията ни не е баш как трябва, иначе бързо ще ви вкара в ред. Нейсе . Чети пак, белким осмислиш закона.

Аватар
BOz
Мнения: 4272
Регистриран на: 24 Сеп 2013 18:06
Местоположение: София
Благодарил/а: 2 пъти
Получена  благодарност: 98 пъти

Идиотите на пътя...

Мнение от BOz » 06 Юли 2021 11:44

mirott написа: 06 Юли 2021 11:41 Чети пак, белким осмислиш закона.
Усещаш ли в какви глупости сам се вкарваш само и само да се пробваш да се заяждаш с мен? И защо все не ти се получава? Осъзнай се малко. Аз нямам нищо против теб, ама ти все се напиняш нещо и все се вкарваш сам в мизерийката. :cheers:
slowtraveler написа: 06 Юли 2021 11:13 Ето 'снимка' от точно този 'трип' - връщането.... Вижда се темпомата ...
Идеално се вижда.
Смъкни линията с 12-15 км/ч (демек с 90 по табло) и ще видиш, че скоро няма да пускаш такива клипчета. tooth.gif
Разход на хибрид-> Изображение
Разход на дизелов автоматик -> Изображение

mirott
Мнения: 2102
Регистриран на: 08 Юни 2010 09:33
Местоположение: Вършец
Благодарил/а: 8 пъти
Получена  благодарност: 6 пъти

Идиотите на пътя...

Мнение от mirott » 06 Юли 2021 11:57

Нито се напиням, нито имам нещо против теб, нито съм в някаква мизерия. Винаги в споровете, в които влизаш излизаш с никакви доводи. И все се получава в твоята глава, че си прав. Ама не би. Чети повечко и ще ти се получи с някой. Не с мен. Защото не пиша глупости, за разлика от теб. Нахъсан си и нахакан, надменен, с чувство за разбиране и знаене на всичко, няма лошо. Но само с това не става. Когато/ако осъзнаеш написаното пиши. Ако ли не, моля. Имаш глава-следвай си я. Но не вменявай мислите от нея на другите. Съвсем не са в правилната посока...
И следващия път преди да напишеш нещо се осведоми дали е така. Съвет просто не, че държа на мнението ти...

Аватар
metoyo
Мнения: 140
Регистриран на: 22 Юни 2020 11:00
Местоположение: София
Автомобил: COROLLA TS 1.8 HYBRID 2020

Идиотите на пътя...

Мнение от metoyo » 06 Юли 2021 11:59

mirott написа: 06 Юли 2021 11:57 Нито се напиням, нито имам нещо против теб, нито съм в някаква мизерия. Винаги в споровете, в които влизаш излизаш с никакви доводи. И все се получава в твоята глава, че си прав. Ама не би. Чети повечко и ще ти се получи с някой. Не с мен. Защото не пиша глупости, за разлика от теб. Нахъсан си и нахакан, надменен, с чувство за разбиране и знаене на всичко, няма лошо. Но само с това не става. Когато/ако осъзнаеш написаното пиши. Ако ли не, моля. Имаш глава-следвай си я. Но не вменявай мислите от нея на другите. Съвсем не са в правилната посока...
Съвсем добронамерено питам:Колата ми по каталог вдига до 190км/ч т.е мога да карам по магистрала. Автомобила е перфектен технически и без повреда в момента. Обаче искам да карам с 49км/ч. щот съм гад. Е ще ме глобят ли ако ме спрат КАТ?

Публикувай отговор

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: Ahrefs [Bot], Google [Bot] и 62 госта