Идиотите на пътя...

Дискусии, коментари, идеи, предложения, срещи, история, интересни факти
Публикувай отговор
Аватар
slowtraveler
Мнения: 4896
Регистриран на: 28 Май 2006 21:44
Местоположение: Варна
Автомобил: Nissan Qashqai 2008/2.0/AWD
Благодарил/а: 149 пъти
Получена  благодарност: 138 пъти

Идиотите на пътя...

Мнение от slowtraveler » 17 Окт 2019 19:19

Аз съм им го предал в 'оригинално качество'... Не това което е в ю-туб, а оригиналният файл, в който DVR пише по 4 пъти в секунда параметри 'на полета' - GPS време (май бе до хилядна от секундата), координати, скорост, направление, височина, ускорение по трите оси и т.н......
Toyota Avensis 1.6 VVT-I / 2002г --> Mazda6 /2008 --> JGC 3.0/2014 --> ???
Chevrolet Kalos 1.4/16V/2004-> Nissan Qashqai 2.0 4x4 2008

Аватар
biro
Мнения: 2643
Регистриран на: 31 Мар 2013 11:21
Местоположение: Русе
Благодарил/а: 3 пъти
Получена  благодарност: 67 пъти

Идиотите на пътя...

Мнение от biro » 23 Окт 2019 21:55

Понеже наскоро имаше коментар колко по-добри са възрастните шофьори: https://www.dunavmost.com/novini/blasna ... d-skobelev

Този бастун изпреварва от дясно колата, спряла в лява лента да пропусне пешеходка. След като удря девойката, излиза от колата и вдига скандал що не гледала как пресича.
Ето това са много знаещи и много можещи бастуни, колкото пъти съм попадал в спорна ситуация с възрастен шофьор все съм слушал как ние младите не можем да караме, постоянно катастрофираме и не знаем правилника пък те с 40+ години стаж всичко знаят и могат. Нищо че не може да излезе от колата и рефлекса е като на умряла котка опашката.
C-HR 1.8 Hybrid 122к.с. 2ZR-FXE 2017 Classy LED

Аватар
mapamop
Мнения: 4047
Регистриран на: 28 Юли 2019 12:49
Местоположение: Русе
Автомобил: Avensis Wagon T25,1ZZFE,2005
Благодарил/а: 89 пъти
Получена  благодарност: 283 пъти

Идиотите на пътя...

Мнение от mapamop » 23 Окт 2019 22:24

Около 17:30-18:00 едни от "старите българи", 5 шебека нахлузени в една "Корса", подбраха отзад един дърт шебек с колело "Балканче" на светофара на мелницата. Разбраха се на маймунският си диалект. Но въпросите останаха:
- Дъртия шебек какво майка си търси на платното? Две ленти и половина по-наляво има велоалея и велосипеден светофар...
- Петте маймуняка как не го видяха в дясна лента, със яркозелената жилетка, на светещ червено светофар?
Opel Astra F Estate (1993) -> Toyota Avensis T25 (2005), E: 1ZZFE, F: ZZT251

Аватар
slowtraveler
Мнения: 4896
Регистриран на: 28 Май 2006 21:44
Местоположение: Варна
Автомобил: Nissan Qashqai 2008/2.0/AWD
Благодарил/а: 149 пъти
Получена  благодарност: 138 пъти

Идиотите на пътя...

Мнение от slowtraveler » 23 Окт 2019 22:41

biro написа: 23 Окт 2019 21:55 Понеже наскоро имаше коментар колко по-добри са възрастните шофьори
За съжаление последната седмица имаше две много тежки катастрофи с много загинали, отразени по медиите - в единият случай - 'младеж дето всичко знае', и затова няма нужда от книжка, в другият - около 60годишен...
Каква бе разликата?
Toyota Avensis 1.6 VVT-I / 2002г --> Mazda6 /2008 --> JGC 3.0/2014 --> ???
Chevrolet Kalos 1.4/16V/2004-> Nissan Qashqai 2.0 4x4 2008

Аватар
biro
Мнения: 2643
Регистриран на: 31 Мар 2013 11:21
Местоположение: Русе
Благодарил/а: 3 пъти
Получена  благодарност: 67 пъти

Идиотите на пътя...

Мнение от biro » 24 Окт 2019 06:42

Разликата е скандала дето вдигнал 69 годишния на пешеходката. Според тази му реакция тя там не може да минава пред колата му или или е искал да я сплаши да не се занимават с полицаи?
Нещо като оня дето не гледа огледалата си като кара на зад и се опита да затвори задната врата на авенсиса с ляво странично огледало докато жена ми настанява детето в столче. Реакцията му като на 70 годишен - ти не виждаш ли че съм включил задна ма.
C-HR 1.8 Hybrid 122к.с. 2ZR-FXE 2017 Classy LED

Аватар
mapamop
Мнения: 4047
Регистриран на: 28 Юли 2019 12:49
Местоположение: Русе
Автомобил: Avensis Wagon T25,1ZZFE,2005
Благодарил/а: 89 пъти
Получена  благодарност: 283 пъти

Идиотите на пътя...

Мнение от mapamop » 24 Окт 2019 07:38

Аз лично като видя отворена врата чакам да я затворят. Никога не знам дали няма да падне или изкочи изненадващо дете или възрастен. Така или иначе тези няма и 5 минути нищо не променят - нямам човек на инсулин или животоспасяващи медикаменти в колата (слава богу). Друг е въпроса че 2-3 пъти съм стоял повечко, докато съберат дребните покупки от седалката и не се усещат да затворят и да ме пуснат, въпреки явно включеният двигател и пуснатите фарове и аварийни. Обикновено такива се наслаждават след предела на търпението ми, на добрите ми познания по каруцарско-докерски диалект...
Opel Astra F Estate (1993) -> Toyota Avensis T25 (2005), E: 1ZZFE, F: ZZT251

Аватар
biro
Мнения: 2643
Регистриран на: 31 Мар 2013 11:21
Местоположение: Русе
Благодарил/а: 3 пъти
Получена  благодарност: 67 пъти

Идиотите на пътя...

Мнение от biro » 24 Окт 2019 12:42

Така де ако видиш отворената врата. Ама ако не я видиш щото едно време преди 50 години когато си карал курс за шофьор колите не са имали странични огледала и се опиташ да я затвориш тая врата с онова стърчащото отстрани дето го слагат на новите коли след 80-та годиниа.
Вариантите в моя случай са или бастуна е видял отворената задна врата и човек вътре в нея, но е решил да излезе на задна, смятайки, че е прав или не я е видял вратата. При двата варианта би следвало да приеме грешката и да се извини, но реши да вдигне скандал колко неправилно е постъпила съпругата. Той със стажът си не бил виждал такова нещо младите да нарушават толкова много правилата.

Имам още една случка с пред-пенсионен бастун шофьор на тролей. Подал съм десен мигач, изчаквам пешеходец и отзад удар от тролей. Спирката ЦЪК е на 30м от кръстовището, където искам да завия на дясно, явно много умеещият с голям стаж бастун е зяпал лявото огледало да се включи в движението и не ме е видял, че съм спрял. Подмести ми колата както бях натиснал спирачката, добре че не пострада пешеходката пред мен. Седи вътре в кабината и мърмори нещо. Не смее да излезе да види добре ли сме, всичко наред ли е.По едно време отвори и пътниците започнаха да слизат, ядосани че ще трябва да чакат друг транспорт и също мърморещи как не мога да карам и що така съм причинил ПТП.
Излиза тоя бастун и аз му предлагам да напишем двустранен протокол като посочим той виновен, отказа категорично твърдейки, че съм го засякъл. Добре извикахме пътна полиция. Пред тях си смени версията два пъти - първо бил съм го засякъл обаче полицая се чуди как така за 30 метра съм имал време да го изпреваря ако е бил в движение, да мина пред него и да спра на пешеходката. Тая версия очевидно не мина, втора версия ако бил спрял рязко вътре правостоящите пътници щели да са с контузии, за това решил да спре плавно и в багажника ми. Написаха му акт и ми изгуби час и половина в разправии.

Друг пример с млад шофьор - удари ме отзад момчето докато чаках на червен светофар, лек удар само бронята надрана. Излезе извини се, пита колко ще струва ремонта, плати, че не му се занимава с гражданска отговорност, още едно извинение и чао.
C-HR 1.8 Hybrid 122к.с. 2ZR-FXE 2017 Classy LED

Аватар
slowtraveler
Мнения: 4896
Регистриран на: 28 Май 2006 21:44
Местоположение: Варна
Автомобил: Nissan Qashqai 2008/2.0/AWD
Благодарил/а: 149 пъти
Получена  благодарност: 138 пъти

Идиотите на пътя...

Мнение от slowtraveler » 24 Окт 2019 13:20

biro написа: 24 Окт 2019 12:42 Вариантите в моя случай са
Трудно се коментира случай по преразказ, но аз съм имал аналогичен случай - тръгнал съм да правя маневра назад, и в последния момент лелка решава да си отваря вратата да човърка нещо в колата, въпреки, че ме вижда, че вече съм до нея, и може да изчака просто да премина покрай нея... И без да мисли, че при отворена врата блокира пътя.
Кой е прав?
Ако колата се движеше по-бързо и и отнеса вратата, кой щеше да е виновен?
И отново - не смятам, че възрастта е определяща - възпитанието и мисленето е по-важно... Да имал съм случай с пенсионер, който реши да премине в моята лента, допирайки задния ми калник. И обяснението 'ама аз исках да си карам натам' (явно в опит да ми вмени вина 'аз какво правя на неговият път')...
Друг път (преди около 4-5 месеца) както си стоя на червен светофар чувам удар - младеж удари юнашката автомобила, стоящ до мен. Излезе младежа - 'ти защо спираш рязко'. Пък човека си чакаше от доста секунди на червено tooth.gif Не е причината възрастта...
Toyota Avensis 1.6 VVT-I / 2002г --> Mazda6 /2008 --> JGC 3.0/2014 --> ???
Chevrolet Kalos 1.4/16V/2004-> Nissan Qashqai 2.0 4x4 2008

Аватар
biro
Мнения: 2643
Регистриран на: 31 Мар 2013 11:21
Местоположение: Русе
Благодарил/а: 3 пъти
Получена  благодарност: 67 пъти

Идиотите на пътя...

Мнение от biro » 24 Окт 2019 13:32

Нали се сещаш, че няма как докато включиш на задна и потеглиш, жена ми да отвори задната врата, до качи детето вътре, да се завре да закопчава колана на столчето всичко това за 1 секунда.
Чл. 40 ал 1 от ЗДвП: Преди да започне движение назад, водачът е длъжен да се убеди, че пътят зад превозното средство е свободен и че няма да създаде опасност или затруднения за останалите участници в движението.

Разбира се, че възпитанието е много важно. Но при по-възрастните граждани нивото му е ниско. Всички сте виждали коя възрастова група си секнат носа по площади, тротоари и паркове.
C-HR 1.8 Hybrid 122к.с. 2ZR-FXE 2017 Classy LED

Аватар
BOz
Мнения: 4288
Регистриран на: 24 Сеп 2013 18:06
Местоположение: София
Благодарил/а: 2 пъти
Получена  благодарност: 102 пъти

Идиотите на пътя...

Мнение от BOz » 24 Окт 2019 13:35

Аз преди месец-два имах подобен случай с проба, според мен дори неволна да ме обвинят несправедливо.
Стоя си на светофара поне 20 секунди. Зад мен колона с коли. И както си зяпам на някъде изведнъж в колата ми се удари нещо. Гледам в огледалото този зад мен ме гледа с опулени очи, спрял се в бронята ми. Слизам да го питам какво направи и защо така ме удари. Чакам го да си свали стъклото на прозореца и със свалянето ме контрира той - защо ме удари бе, човек, питайки ме недоумявайки. И аз шок, какво да кажа. tooth.gif
Гледам го държи телефона в ръцете си и му разправям - я сега се замисли дали аз те ударих или ти зяпайки си в телефона не си видял, че колата ти е тръгнала напред. Я виж наклона на пътя на къде води и аз ако не съм държал спирачка щях ли да те ударя? Той гледа и още не знае къде се намира.
Ей това зомбиране с телефоните по светофарите. Загледайте се как е масова практика. Помислете, че дори и това пречи въпреки, че не се движите. С нетърпение чакате да ви спре светофара и още в движение преди колата да е спряла забождате глава надолу към дисплея.
Разход на хибрид-> Изображение
Разход на дизелов автоматик -> Изображение

Аватар
slowtraveler
Мнения: 4896
Регистриран на: 28 Май 2006 21:44
Местоположение: Варна
Автомобил: Nissan Qashqai 2008/2.0/AWD
Благодарил/а: 149 пъти
Получена  благодарност: 138 пъти

Идиотите на пътя...

Мнение от slowtraveler » 24 Окт 2019 13:53

biro написа: 24 Окт 2019 13:32 Нали се сещаш, че няма как докато включиш на задна и потеглиш, жена ми да отвори задната врата, до качи детето вътре, да се завре да закопчава колана на столчето всичко това за 1 секунда.
Аз говорих за подобен случай - бях тръгнал когато 'каката' реши да отваря вратата и да си човърка в колата. Разбира се - въобще не и пукаше, че е преградила пътя - 'тя е с предимство, щото е (била) красива ' tooth.gif
Имам и такива познати - въобще не им пука за другите... На шеговитата забележка обикновено отговарят 'ще чака - къде се е разбързал' :) Без да отчита, че не е тя този, който да определя кой да чака... И че човекът може наистина да бърза...
Иска се малко колегиалност при решаване на всяка ситуация на пътя. :thumbsup:

А за телефоните - моят е или в джоба ми, или на 'зареждачката' - няма работа в ръцете ми докато шофирам.
Toyota Avensis 1.6 VVT-I / 2002г --> Mazda6 /2008 --> JGC 3.0/2014 --> ???
Chevrolet Kalos 1.4/16V/2004-> Nissan Qashqai 2.0 4x4 2008

Аватар
biro
Мнения: 2643
Регистриран на: 31 Мар 2013 11:21
Местоположение: Русе
Благодарил/а: 3 пъти
Получена  благодарност: 67 пъти

Идиотите на пътя...

Мнение от biro » 24 Окт 2019 13:55

Сгъна ли вратата на каката или я видя навреме и спря преди да е станал инцидент?
Последно промяна от biro на 24 Окт 2019 13:57, променено общо 1 път.
C-HR 1.8 Hybrid 122к.с. 2ZR-FXE 2017 Classy LED

Аватар
slowtraveler
Мнения: 4896
Регистриран на: 28 Май 2006 21:44
Местоположение: Варна
Автомобил: Nissan Qashqai 2008/2.0/AWD
Благодарил/а: 149 пъти
Получена  благодарност: 138 пъти

Идиотите на пътя...

Мнение от slowtraveler » 24 Окт 2019 13:56

Спрях разбира се... Но това не и направи впечатление - това са външни за нея фактори и не и пукаше много дали ще спра или не tooth.gif
Но ми се е случвало при движение напред да притворят вратата (давайки път) докато се изравни с предницата на моя автомобил, след което да решат отново да я отворят (принуждавайки ме рязко да спра, защото не знам дали няма да допре до мен)... Разни хора - явно не всеки мисли с главата си...
Общо взето - планирането е много важно. Къде да паркираш за да не се налага да достигаш до такива ситуации... Откъде да вкараш детето така, че да не пречиш на другите (и да намалиш риска за себе си) и т.н. и т.н..
Toyota Avensis 1.6 VVT-I / 2002г --> Mazda6 /2008 --> JGC 3.0/2014 --> ???
Chevrolet Kalos 1.4/16V/2004-> Nissan Qashqai 2.0 4x4 2008

Аватар
mapamop
Мнения: 4047
Регистриран на: 28 Юли 2019 12:49
Местоположение: Русе
Автомобил: Avensis Wagon T25,1ZZFE,2005
Благодарил/а: 89 пъти
Получена  благодарност: 283 пъти

Идиотите на пътя...

Мнение от mapamop » 24 Окт 2019 16:05

+ Детето (6 г.) се вози отзад вдясно, на столче с колан задължително - в повечето случаи слиза директно на тротоара вдясно.
+ "Детската врата" не се отваря отвътре - аз или майка му слизаме да отворим
+ Вратата отзад се отваря, когато аз видя на огледалата че няма никой и кажа че може.
+ Коланите са задължителни отпред. Неспазването на правилото води до предупреждение - 1бр., следваща стъпка - "Слизай, и се вози на автобуса" (случвало се е веднъж за последните 10-12 години).
+ "мърдите", които събират клечки за зъби от задната седалка, получават къс звуков сигнал след 5-тата минута. След 10-тата са добре "нахранени" да не стоят гладни, и освиркани - в произволна последователност. Изключенията са за качването на много възрастен или много невръстен човек (обикновено, с невръстния няма такива проблеми).
+ Паркирам назад, в средата на паркоместото. Излизам като нормален човек, сгънатата врата, одраната боя и трудността/невъзможността за влизане/излизане през шофьорската врата са проблем на "майстора" паркирал като арабин в пустинята. Имам си снимка след такова паркиране (с местоположение от GPS). Досега не ми се е налагало да викам КАТ за избягал от местопроизшествието и май не са ми одирали боята.
? мисля си и за задните колани, засега са задължителни извън града. В града, засега си мълча...
! Имам проблем с олигофрена-инвалид от входа. Викна си отдел "Хормонални дейности" от общината да му "нарисуват" инвалидно место. 2 години един "Форд" Ка-кабрио гни на това место, той си паркираше на по 2 паркоместа от другите. Обяснение - "трудно влизал/излизал". 2 пъти влиза през дясната врата - нямаше в 23 къде да паркирам и му затисках шофьорската. На последното позвъняване на вратата получи квалификация "олигофрен" и предложение или да си ползва инвалидното место целево, или да паркира като свят и да изчака 2 часа да тръгна за работа. Беше сладко да го гледам как сяда с дебелият си гъ-ъ-ъ-ъ-з на скоростния лост... 2 пъти за една седмица. И продължава с тази си практика - разликата е че малкият кенеф вече не гние пред блока, а аз си имам запазено инвалидно место ако барна Форда паркиран на обикновено място.
Opel Astra F Estate (1993) -> Toyota Avensis T25 (2005), E: 1ZZFE, F: ZZT251

tora
Мнения: 1011
Регистриран на: 22 Яну 2016 11:37
Местоположение: Ст. Загора
Благодарил/а: 3 пъти
Получена  благодарност: 8 пъти

Идиотите на пътя...

Мнение от tora » 25 Окт 2019 07:20

mapamop написа: 24 Окт 2019 16:05 Коланите са задължителни отпред.
и отзад.
mapamop написа: 24 Окт 2019 16:05 ? мисля си и за задните колани, засега са задължителни извън града. В града, засега си мълча...
Четеш от Утро или Дунав мост?

Публикувай отговор

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: Ahrefs [Bot], batmile и 42 госта