Идиотите на пътя...

Дискусии, коментари, идеи, предложения, срещи, история, интересни факти
Публикувай отговор
Аватар
Kiki
Мнения: 8211
Регистриран на: 05 Фев 2008 21:24
Местоположение: София
Автомобил: РАВ 4 ХА 30
Благодарил/а: 3 пъти
Получена  благодарност: 12 пъти

Идиотите на пътя...

Мнение от Kiki » 08 Сеп 2020 19:35

slowtraveler написа: 08 Сеп 2020 17:39 Ама има двама идиоти с БМВ, всеки заел по две места
Всичко е нормално, щом са с БМВ-та. bash.gif
За разлика от главата, коремът казва кога е празен!

Аватар
IvoDobrev
Мнения: 136
Регистриран на: 30 Яну 2010 08:11
Местоположение: Костинброд
Благодарил/а: 1 път

Идиотите на пътя...

Мнение от IvoDobrev » 08 Сеп 2020 20:12

biro написа: 08 Сеп 2020 17:22
IvoDobrev написа: 08 Сеп 2020 17:11
biro написа: 08 Сеп 2020 16:40 Ако се влачиш в най-лява лента със скорост под максимално разрешената е нормално да ти се напомни, че не ти е там мястото.
Че то вчера задръстването основно беше в лявата лента, в дясната се изпреварваше веднъж на 30 минути и колоната напред беше поне по 5-6 км. Не ставаше ясно на кого и за какво се светка, но пък някои бяха много ентусиазирани.
В такива ситуации просто караш в колоната едва ли помага светкането освен да изнервя, а и както е казал Оби Уан - Винаги има по-голяма риба!
Тогава защо си в лява лента?
Чл. 15. (1) На пътя водачът на пътно превозно средство се движи възможно най-вдясно по платното за движение, а когато пътните ленти са очертани с пътна маркировка, използва най-дясната свободна лента.
(2) Разпоредбите на ал. 1 не се прилагат и водачът на моторно превозно средство може да използва за движение най-удобната за него пътна лента в следните случаи:
1. (отм. - ДВ, бр. 51 от 2007 г.)
2. (изм. - ДВ, бр. 51 от 2007 г., изм. - ДВ, бр. 54 от 2010 г.) в населените места, на пътно платно с две и повече пътни ленти за движение в една посока, обозначени с пътна маркировка или пътен знак, по които е разрешено движението на пътни превозни средства със скорост не по-голяма от 80 km/h;
Просто казано защото си мисля, че изпреварвам. Дясната лента е заета следващите 5 км с автомобили, движат се със 70. Лявата лента също, но там се движим с 80. И някой решил, че кара по друга магистрала. Иначе за ЗДВП - благодаря за извадката. Това не променя факта, че може да си мигаш колкото искаш, когто и без друго няма къде да отидеш и всички сме в един кюп. Това ме дразни и затова пиша в тая тема. По въпроса дали ако карам със 140 и ми мигат отзад ще призная правото на някой да е по нагъл... ами вероятно да, но след като реша, че съм приключил в ляво.
Сега: Toyota C-HR Hybrid 1.8 CVT 2018
Преди:Toyota Avensis 1.8 CVT 2013
Много преди: Toyota Avensis D4D 2.0 2008

Аватар
WoLF
Мнения: 2584
Регистриран на: 05 Май 2016 09:21
Местоположение: Стара Загора
Благодарил/а: 224 пъти
Получена  благодарност: 99 пъти

Идиотите на пътя...

Мнение от WoLF » 08 Сеп 2020 21:48

Като ти светната биеш ляв мигач и докато не свършиш да изреварваш каквото имаш да изпреварваш могат да си мигат :whistle: Сложи и един бутон да включва светлините за задна и почвай да светкаш и ти tooth.gif
ИзображениеИзображениеИзображение

Аватар
slowtraveler
Мнения: 4857
Регистриран на: 28 Май 2006 21:44
Местоположение: Варна
Автомобил: Nissan Qashqai 2008/2.0/AWD
Благодарил/а: 141 пъти
Получена  благодарност: 135 пъти

Идиотите на пътя...

Мнение от slowtraveler » 08 Сеп 2020 23:27

Въпросът е доста 'хибриден'.... По магистралите винаги ми е било удобно да шофирам... И да - дразнело ме е когато някой решава 'че е в правото си' да се влачи в лява лента...
Начинът на шофиране винаги ми е бил - 'ако настигам някого - гледам да го изпреваря максимално бързо, ако някой ме настига - гледам да освободя пътя без да се налага да променя темпото си'...
Което в практиката означава каране на темпомат, и периодично подаване на газ (при настигане от някой, за да мога да избера подходящо място в дясна лента за да може да ме изпревари спокойно настигащият ме), и доста рядко - навременно изключване на темпомата така, че да настигна предходния в момент, в който той може да се прибере, но в него момент да съм с достатъчно висока разлика в скоростите, която да е безопасна (да мога да ударя спирачки при нужда), но и бързо да приключа изпреварването му, без да изравнявам преди това скоростите, висейки на задната му броня... И да - ако реши да не се прибере, въпреки, че има възможност - се случва да си давам сигнал с фаровете...
Просто трябва да се шофира мислейки...
А за 'задната светлина' - ами приятел си монтира на джипа 200W светодиоден панел - на 1000м прави над 1 лукс... Със задната си светлина ще изглежда като светулка пред корабен фар :)
Toyota Avensis 1.6 VVT-I / 2002г --> Mazda6 /2008 --> JGC 3.0/2014 --> ???
Chevrolet Kalos 1.4/16V/2004-> Nissan Qashqai 2.0 4x4 2008

Аватар
gimara
Мнения: 1468
Регистриран на: 27 Фев 2014 18:56
Местоположение: Пловдив
Автомобил: Verso 1.8/CVT, 2016
Благодарил/а: 20 пъти
Получена  благодарност: 31 пъти

Идиотите на пътя...

Мнение от gimara » 09 Сеп 2020 08:36

Kiki написа: 08 Сеп 2020 19:35 Всичко е нормално, щом са с БМВ-та.
Щом за Тойота може, защо за БМВ да не може?
Прикачени файлове
plovdivchanin-takova-parkirane-ne-biah-418.jpg
plovdivchanin-takova-parkirane-ne-biah-418.jpg (69.02 KiB) Преглеждано 2398 пъти

Аватар
batececo
Мнения: 573
Регистриран на: 24 Фев 2014 12:52
Местоположение: София
Благодарил/а: 181 пъти
Получена  благодарност: 2 пъти

Идиотите на пътя...

Мнение от batececo » 09 Сеп 2020 09:55

Прясно, от FB група wacko.gif
Прикачени файлове
Screenshot_20200909-095153_Facebook.jpg
Screenshot_20200909-095153_Facebook.jpg (595.35 KiB) Преглеждано 2379 пъти

Аватар
BOz
Мнения: 4272
Регистриран на: 24 Сеп 2013 18:06
Местоположение: София
Благодарил/а: 2 пъти
Получена  благодарност: 98 пъти

Идиотите на пътя...

Мнение от BOz » 09 Сеп 2020 10:17

Между другото точно вчера си говорих с един приятел и той се прибирал от морето в това мазало, което се обсъжда. Вика за 30 годишната му практика не е виждал такова малоумие и държане на пътя точно в този ден.
Масово хората карали с 90 в лява лента, а той на 120 на темпомат в дясна ги "изпреварвал".

Я сега имам един въпрос към този цитат и в частност маркираното от мен:
biro написа: 08 Сеп 2020 17:22
Чл. 15. (1) На пътя водачът на пътно превозно средство се движи възможно най-вдясно по платното за движение, а когато пътните ленти са очертани с пътна маркировка, използва най-дясната свободна лента.
(2) Разпоредбите на ал. 1 не се прилагат и водачът на моторно превозно средство може да използва за движение най-удобната за него пътна лента в следните случаи:
1. (отм. - ДВ, бр. 51 от 2007 г.)
2. (изм. - ДВ, бр. 51 от 2007 г., изм. - ДВ, бр. 54 от 2010 г.) в населените места, на пътно платно с две и повече пътни ленти за движение в една посока, обозначени с пътна маркировка или пътен знак, по които е разрешено движението на пътни превозни средства със скорост не по-голяма от 80 km/h;
Към горния въпрос и допълнение тази ситуация.
Хипотетичен въпрос - ако се движи кола в дясна лента с 80 км/ч, може ли друга кола да се движи в лява лента също с 80 км/ч?
Разход на хибрид-> Изображение
Разход на дизелов автоматик -> Изображение

Аватар
biro
Мнения: 2629
Регистриран на: 31 Мар 2013 11:21
Местоположение: Русе
Благодарил/а: 3 пъти
Получена  благодарност: 61 пъти

Идиотите на пътя...

Мнение от biro » 09 Сеп 2020 10:40

Не. Лявата кола трябва да изпревари и застане пред колата в дясно или да намали и мине зад колата в дясно. След една от двете маневри може да продължи движението си с 80км/ч
C-HR 1.8 Hybrid 122к.с. 2ZR-FXE 2017 Classy LED

Аватар
BOz
Мнения: 4272
Регистриран на: 24 Сеп 2013 18:06
Местоположение: София
Благодарил/а: 2 пъти
Получена  благодарност: 98 пъти

Идиотите на пътя...

Мнение от BOz » 09 Сеп 2020 10:45

ОК. Два въпроса:
1. Защо лявата кола трябва да изпревари при положение, че имаш знак забраняващ това?
2. Какво право ми дава текста, който съм маркирал?
Разход на хибрид-> Изображение
Разход на дизелов автоматик -> Изображение

Аватар
biro
Мнения: 2629
Регистриран на: 31 Мар 2013 11:21
Местоположение: Русе
Благодарил/а: 3 пъти
Получена  благодарност: 61 пъти

Идиотите на пътя...

Мнение от biro » 09 Сеп 2020 10:51

1. При наличие на знак от група В колата не тряба да изпреварва а да си стои в дясна лента. Това на магистрала ли е ?
2. Не ти дава право, а те задължава.
C-HR 1.8 Hybrid 122к.с. 2ZR-FXE 2017 Classy LED

Аватар
BOz
Мнения: 4272
Регистриран на: 24 Сеп 2013 18:06
Местоположение: София
Благодарил/а: 2 пъти
Получена  благодарност: 98 пъти

Идиотите на пътя...

Мнение от BOz » 09 Сеп 2020 11:01

ОК, въпрос към 2-ри отговор.
Аз съм задължен да се движа в най-дясната свободна лента и това правя. Защото по-дясната не е свободна - има кола там. Както има кола, така може да има и багер, боклуци или паднал мотоциклетист. И изпълнявам точно и дословно закона и се движа в "най-дясната свободна" лента в този момент, спрямо условията.
Разход на хибрид-> Изображение
Разход на дизелов автоматик -> Изображение

Аватар
IvoDobrev
Мнения: 136
Регистриран на: 30 Яну 2010 08:11
Местоположение: Костинброд
Благодарил/а: 1 път

Идиотите на пътя...

Мнение от IvoDobrev » 09 Сеп 2020 11:01

Напълно съм съгласен, с казаното от вас колеги. Въпроса ми беше за ситуация в която нито лявата лента е свободна до хоризонта, нито дясната. Практически имаше участъци в които магистралата буквално не беше възможно да поеме трафика, ако караш в дясно ок, ако си минал в ляво оставаш там без да има къде да се върнеш. И двете колони карат с мнооого под това, което си представят. Същото е при ремонта на витиня или на светофар. Колкото и да мигаш освен да напрягаш хората пред теб едва ли постигаш друго. Приемете ситуацията като бавно движеща се тапа посред нищото :-)
Сега: Toyota C-HR Hybrid 1.8 CVT 2018
Преди:Toyota Avensis 1.8 CVT 2013
Много преди: Toyota Avensis D4D 2.0 2008

Аватар
BOz
Мнения: 4272
Регистриран на: 24 Сеп 2013 18:06
Местоположение: София
Благодарил/а: 2 пъти
Получена  благодарност: 98 пъти

Идиотите на пътя...

Мнение от BOz » 09 Сеп 2020 11:06

В това условие единственото, което трябва да направиш е да не обръщаш внимание на такива индивиди, за да не ти повлияят на настроението и да започнеш да правиш "глупости", които в друго състояние не би правил. Лесен съвет, но понякога труден за изпълнение. tooth.gif
Аз съм се хващал да правя глупости, като точно такива ги пускам нарочно отпред, защото няма къде да мърдат (крайно наглите използват аварийната лента и те са друга тема на разговор) и започвам да им светкам, за да мръднат те. Малко да минат от другата страна и на тях да им се опънат нервите. И започват да правят глупости и спирам, защото това е "игра" без победител или какъвто и да е смисъл.
Разход на хибрид-> Изображение
Разход на дизелов автоматик -> Изображение

Аватар
biro
Мнения: 2629
Регистриран на: 31 Мар 2013 11:21
Местоположение: Русе
Благодарил/а: 3 пъти
Получена  благодарност: 61 пъти

Идиотите на пътя...

Мнение от biro » 09 Сеп 2020 11:26

BOz написа: 09 Сеп 2020 11:01 ОК, въпрос към 2-ри отговор.
Аз съм задължен да се движа в най-дясната свободна лента и това правя. Защото по-дясната не е свободна - има кола там. Както има кола, така може да има и багер, боклуци или паднал мотоциклетист. И изпълнявам точно и дословно закона и се движа в "най-дясната свободна" лента в този момент, спрямо условията.
В един момент от навлизането ти по магистралата дясната лента е била свободна, минал си в ляво, за да изпревариш и би следвало да преминеш отново в дясно след завършване на изпреварването. Ако има кола, багер, боклуци или ПТП в дясна лента това би трябвало да си го предценил когато си предприел изпреварване и да си направиш сметка да си завършиш изпреварването след като подминеш въпросните препятствия.
Чл. 42. (1) Водач, който ще предприеме изпреварване, е длъжен:
1. преди да подаде сигнал, да се убеди, че не го изпреварва друго пътно превозно средство и че движещото се след него пътно превозно средство или това, което ще изпреварва, не е подало сигнал за изменение на посоката си на движение наляво;
2. след като е подал сигнал, да се убеди, че има видимост, свободен път на разстояние, достатъчно за изпреварване, и че може да заеме място в пътната лента пред изпреварваното пътно превозно средство, без да го принуждава да намалява скоростта или да изменя посоката на движение.
C-HR 1.8 Hybrid 122к.с. 2ZR-FXE 2017 Classy LED

Аватар
slowtraveler
Мнения: 4857
Регистриран на: 28 Май 2006 21:44
Местоположение: Варна
Автомобил: Nissan Qashqai 2008/2.0/AWD
Благодарил/а: 141 пъти
Получена  благодарност: 135 пъти

Идиотите на пътя...

Мнение от slowtraveler » 22 Сеп 2020 22:06

Днес минавайки покрай Шумен попаднах на изумителна гледка - прицеп излезе на магистралата от тази пресечка 'в насрещното' . Явно усетил грешката си се опита да направи остър десен завой за да продължи в правилната посока, ама само успя да блокира цялата магистрала - заклещи се напреки на трите ленти.....
Какво стана след това - не знам... Утре може да видя какво се е записало на камерата - поне началото на маневрата сигурно ще е хванато, а продължението го гледах в огледалата - бях в отсрещното платно....
https://www.google.com/maps/@43.3074307 ... 312!8i6656
Toyota Avensis 1.6 VVT-I / 2002г --> Mazda6 /2008 --> JGC 3.0/2014 --> ???
Chevrolet Kalos 1.4/16V/2004-> Nissan Qashqai 2.0 4x4 2008

Публикувай отговор

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: Ahrefs [Bot] и 61 госта