Проверка по VIN

Дискусии, коментари, идеи, предложения, срещи, история, интересни факти
fobiqm
Мнения: 26
Регистриран на: 04 Май 2014 20:54

Проверка по VIN

Мнение от fobiqm » 19 Май 2014 21:39

Колеги,на много места видях някой да пита,но не и отговори. Купих една корола 2005г. 2000 д4д! как мога да проверя по VIN-а кога е обслужвана и какво е правено по нея,като я купих,беше регистрирана в БГ,нямаше сервизни документи,но продавача се кълнеше че е купена нова от БГ-Варна и всичко е сменено,като ремъци ролки филтри масла и т.н
Благодаря предварително!

Аватар
TATI
Мнения: 2742
Регистриран на: 02 Авг 2005 11:54
Местоположение: София
Благодарил/а: 7 пъти
Получена  благодарност: 43 пъти
Обратна връзка:

Re: Проверка по VIN

Мнение от TATI » 19 Май 2014 21:51

Ми иди в Тойота и ще ти кажат. По-лесно от това, няма.
Прочетете правилата на форума!
Hi-Ace 1979, 2.2 D, manual
Corolla Sedan 1998, 1.6i, automatic Terra
Avensis Wagon 2005, 2.0, D-4D, manual Sol
Kia Cee'd 2007, 1.6 CVVT EX, automatic

Аватар
veso_hds
Мнения: 1429
Регистриран на: 13 Май 2012 12:06
Местоположение: Бургас
Благодарил/а: 19 пъти
Получена  благодарност: 26 пъти

Re: Проверка по VIN

Мнение от veso_hds » 19 Май 2014 22:52

fobiqm написа:Колеги,на много места видях някой да пита,но не и отговори. Купих една корола 2005г. 2000 д4д! как мога да проверя по VIN-а кога е обслужвана и какво е правено по нея,като я купих,беше регистрирана в БГ,нямаше сервизни документи,но продавача се кълнеше че е купена нова от БГ-Варна и всичко е сменено,като ремъци ролки филтри масла и т.н
Благодаря предварително!
Хм,интересна работа.Купена от Тойота-Варна,а няма сервизна история.Това е невъзможно,поне докогато е била в гаранция.А по VIN-а най-вероятно нищо няма да разбереш,защото вероятно не е обслужвана в оторизирания сервиз.Тука има нещо мътно.Дано си случил на читава кола!
Тойота РАВ 4 D4D-2002г.

Аватар
iovkito
Мнения: 2831
Регистриран на: 24 Авг 2008 22:05
Местоположение: Добрич
Благодарил/а: 9 пъти
Получена  благодарност: 56 пъти

Re: Проверка по VIN

Мнение от iovkito » 20 Май 2014 10:22

Има коли , които са купувани нови и не са обслужвани в тойота. Моята ходи в сервиза до втората година и от 2009-та няма никаква сервизна история , а и на дали е нужна. Освен едни печати в книжката , друго хубаво от цялата работа не съм видял.
Toyota Avensis T25 2.0 D4D 2007
Toyota RAV4 XA40 2.2 D4D 2014

Аватар
zi_zi_top
Мнения: 4201
Регистриран на: 09 Май 2008 22:57
Местоположение: София
Автомобил: CorollaCcross MyT 2023
Получена  благодарност: 11 пъти

Re: Проверка по VIN

Мнение от zi_zi_top » 20 Май 2014 11:41

iovkito написа:Има коли , които са купувани нови и не са обслужвани в тойота. Моята ходи в сервиза до втората година и от 2009-та няма никаква сервизна история , а и на дали е нужна. Освен едни печати в книжката , друго хубаво от цялата работа не съм видял.
Освен излишно набиване на пари, които и без това за нова кола не са малко, друга файда няма. biggrin.gif
Аз имам няколко познати, които имат нови коли и не ги обслужват в гаранционните сервизи.
Известната мъдрост учи да се избягва даването храна на троловете и да се устоява на изкушението да им се отговаря.
Войнстващата простащина е последната защитна линия на всяко неаргументирано становище, но тя не го прави по-аргументирано!

Аватар
Airfan
Мнения: 1452
Регистриран на: 28 Сеп 2013 01:31
Местоположение: Пловдив
Автомобил: 2013 Avensis T27 1.8 Vmatic
Обратна връзка:

Re: Проверка по VIN

Мнение от Airfan » 20 Май 2014 13:39

Да де, но отпада гаранцията, което очевидно не ги притеснява.
Изображение Изображение

Аватар
veso_hds
Мнения: 1429
Регистриран на: 13 Май 2012 12:06
Местоположение: Бургас
Благодарил/а: 19 пъти
Получена  благодарност: 26 пъти

Re: Проверка по VIN

Мнение от veso_hds » 20 Май 2014 14:14

Airfan написа:Да де, но отпада гаранцията, което очевидно не ги притеснява.
Това имах впредвид.Аз не познавам някой,който се е изръсил 50-60 хил.лв. за нова кола с 5 год.гаранция още на втората година да се откаже от нея(гаранцията) и да не ходи в оторизирания сервиз.Но очевидно има и такива.Не мога да се съглася,че ползата е само печати в книжките.Но всеки си знае...!
Тойота РАВ 4 D4D-2002г.

Аватар
iovkito
Мнения: 2831
Регистриран на: 24 Авг 2008 22:05
Местоположение: Добрич
Благодарил/а: 9 пъти
Получена  благодарност: 56 пъти

Re: Проверка по VIN

Мнение от iovkito » 20 Май 2014 14:17

Какви са условията на гаранцията?
1. Трябва да докажете , че автомобилът е бил поддържан в съответствие с техническите спецификации и инструкции на производителя , така както са дадени в Инструкцията за експлотация.Неспазването на това изискване може да обезсили гаранцията.
2. Вие отговаряте за вписването на всички записи , необходими за докзване , че необходимата поддръжка е била изпълнена.
3.В случай на дефекти , налагащи извършването на гаранционни действия , вие сте длъжни да представите вашия автомобил пред местния представител на Тойота при първа възможност. Това се прави , за да се избегне задълбочаване на дефекта , което би изисквало много по-голяма ремонтна дейност , отколкото би била нужна първоначално.

Аз разбирам написаното в сервизната книжка на колата така: можеш да поддържаш колата където и както си поискаш , но трябва да докажеш , че това е правено според сервизната книжка и изискванията за обслужване на дадения автомобил. Отпадането на гаранцията при обслужване в друг сервиз освен този на тойота , явно е хрумване пак на нашите дилъри , което не ме учудва.
Toyota Avensis T25 2.0 D4D 2007
Toyota RAV4 XA40 2.2 D4D 2014

Аватар
veso_hds
Мнения: 1429
Регистриран на: 13 Май 2012 12:06
Местоположение: Бургас
Благодарил/а: 19 пъти
Получена  благодарност: 26 пъти

Re: Проверка по VIN

Мнение от veso_hds » 20 Май 2014 16:40

iovkito написа:Какви са условията на гаранцията?
Отпадането на гаранцията при обслужване в друг сервиз освен този на тойота , явно е хрумване пак на нашите дилъри , което не ме учудва.
По принцип си прав,но да не забравяме,че сме в Булгаристан.За 30г. шофьорлък единствено фактура и гаранция за ремонт съм видял от Тойота-Бургас,от друг сервиз-не.
Тойота РАВ 4 D4D-2002г.

Аватар
slowtraveler
Мнения: 4857
Регистриран на: 28 Май 2006 21:44
Местоположение: Варна
Автомобил: Nissan Qashqai 2008/2.0/AWD
Благодарил/а: 141 пъти
Получена  благодарност: 135 пъти

Re: Проверка по VIN

Мнение от slowtraveler » 20 Май 2014 18:58

iovkito написа:....Аз разбирам написаното в сервизната книжка на колата така: можеш да поддържаш колата където и както си поискаш , но трябва да докажеш , че това е правено според сервизната книжка и изискванията за обслужване на дадения автомобил. Отпадането на гаранцията при обслужване в друг сервиз освен този на тойота , явно е хрумване пак на нашите дилъри , което не ме учудва.
Та как ще докажеш, че гаражния майстор Киро е сертифициран и обучен да ремонтира Тойота според изискванията за обслужване на автомобила?!
Ако майстор Киро (или сервиза извършил ремонта) извади кетап, че е обучаван за ремонтиране на Тойота, то не би имало проблем. Обаче такъв кетап има официалния сервиз и струва пари......
А относно гаранциите и т.н. - всички официални сервизи с които съм контактувал (Опел, Тойота, Нисан, Мазда, Джип) издават фактура и ремонтите им са с гаранция...
Toyota Avensis 1.6 VVT-I / 2002г --> Mazda6 /2008 --> JGC 3.0/2014 --> ???
Chevrolet Kalos 1.4/16V/2004-> Nissan Qashqai 2.0 4x4 2008

Аватар
iovkito
Мнения: 2831
Регистриран на: 24 Авг 2008 22:05
Местоположение: Добрич
Благодарил/а: 9 пъти
Получена  благодарност: 56 пъти

Re: Проверка по VIN

Мнение от iovkito » 20 Май 2014 20:43

Всеки си преценява сам дали да си ползва гаранцията или не. На авенсиса както казах я прекратих на 2-рата година , а гаранцията беше 3 , на 80-90 000 км , а гаранцията беше 100. Т.е. нищо страшно нямаше да се случи за толкова кратко време. На рав-чето е 5 години и е малко по-примамлива , а и вече им знам номерата в официалния сервиз и няма да ги оставям да сменят части по тяхна преценка , които не са за смяна (конкретно дискове и накладки) . А знам ли , може към 4-тата година да приключат срещите ни , когато се убедя , че джипчето е що-годе надеждно.
Toyota Avensis T25 2.0 D4D 2007
Toyota RAV4 XA40 2.2 D4D 2014

Аватар
Airfan
Мнения: 1452
Регистриран на: 28 Сеп 2013 01:31
Местоположение: Пловдив
Автомобил: 2013 Avensis T27 1.8 Vmatic
Обратна връзка:

Re: Проверка по VIN

Мнение от Airfan » 20 Май 2014 21:37

Всеки си преценя разбира се. Заради спестени в моя случай 150 лв годишно от по-евтина смяна на масло да рискувам да налея няколко хиляди за дефектна рейка, примерно... ами не мерси.
Книжки вече няма, всичко е в електронен вид и ти нямаш достъп до него. За да ти е валидна гаранцията, трябва да се регистрира сервизът, който ще ти я поддържа и той ще може да попълва електронния паспорт на колата. Само че, подозирам, че ще има някакви изисквания към сервиза, но тъй като не ме вълнува подробности не помня (пише ги в книжката на колата).
Изображение Изображение

Аватар
slowtraveler
Мнения: 4857
Регистриран на: 28 Май 2006 21:44
Местоположение: Варна
Автомобил: Nissan Qashqai 2008/2.0/AWD
Благодарил/а: 141 пъти
Получена  благодарност: 135 пъти

Re: Проверка по VIN

Мнение от slowtraveler » 21 Май 2014 07:04

Освен всичко друго, оторизирания сервиз трябва да има комплект точните инструменти и приспособления (познат бе принуден от марката да закупи шкафче инструменти за над 32х.евро за да му дадат разрешение да работи по марката автомобили).
Също така не забравяйте и правилния софтуер за работа с автомобила... Който пък е обикновено с абонамент (освен сериозната цена на устройството).
Та тъй-като всичко това струва пари, не си мислете, че гаражния майстор може да вложи такива средства - просто никога не би ги избил.
А за да ги избие сервиза, цените просто няма как да са като на гаражен майстор...
Въпреки това в повечето случаи дори и след гаранция продължавам да обслужвам автомобила в официалния сервиз...
Най-вече защото се работи с правилния инструмент и от хора с опит точно по конкретната марка.
А като имат опит вероятността да пренатегнат или забравят да завият някоя гайка, или пък да повредят някой здрав детайл е по-ниска...
Toyota Avensis 1.6 VVT-I / 2002г --> Mazda6 /2008 --> JGC 3.0/2014 --> ???
Chevrolet Kalos 1.4/16V/2004-> Nissan Qashqai 2.0 4x4 2008

scorpion
Мнения: 1135
Регистриран на: 03 Юни 2009 15:02
Местоположение: София
Получена  благодарност: 1 път

Re: Проверка по VIN

Мнение от scorpion » 21 Май 2014 14:36

Слоу, явно по една случайност моят по-голям брат се казва Киро (по-скоро Кирил) и второ е гаражен майстор biggrin.gif . Съвпадение с описания герой biggrin.gif
Гаражен майстор завършил Вилхелм Пик и започнал от ремонти на Лади, Москвичи и прочиие соц. возила, преминал през школата на масово внасяния скрап като Опели, Фиати, Рена, Фолксвагени, Пежа и прочиие трошки, и в момента ремонтиращ или поддържащ автомобили от различни марки и класове, вкл. и т.н. премиум клас (естествено без гаранционни такива). Обаче софтуер и/или четене ... винаги когато се налага!
И ето сега, гаранцията ми свършва на Авенсиса и вече нищо не ми пречи да се оставя в неговите ръце, защото знам, че не само за мен но и за всички свои клиенти компромис в качеството няма, защото както и той казва: не мога да си позволя от моята работа да зависи живота на хората. Апропо, има инструменти, който вероятно много специализирани сервизи нямат, вкл. и разни приспособления, за много автомобили, вкл. и по цолажната система. Има и такива, които струват маса пари но са с т.н. вечна гаранция. Има си и стругче и преса и други машини с които, ако е небходимо спасява някоя част, вместо да набута клиента с нова такава (както се прави по сервизите). Има си хора за шлайфане на глави, блокове, контакти в магазини за части и т.н. Всеки уважаващ себе си майстор трябва да похарчи пари за да има качествен инструмент и машини, софтеур и/или книги.

Но както и преди съм казвал, докато автомобила е в гаранция обслужването следва да е в оторизирания сервиз. Не защото са най-добрите, а защото риска да откажат гаранционна смяна или ремонт е по-малък, ако автомобила се води при тях на отчет.

Аватар
Airfan
Мнения: 1452
Регистриран на: 28 Сеп 2013 01:31
Местоположение: Пловдив
Автомобил: 2013 Avensis T27 1.8 Vmatic
Обратна връзка:

Re: Проверка по VIN

Мнение от Airfan » 21 Май 2014 14:39

@scorpion - такива "гаражни" майстори в големите градове се броят на пръстите на едната ми ръка, ако изобщо има такива.
Изображение Изображение

Публикувай отговор

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: Bing [Bot] и 67 госта