Rav4 разход?

Аватар
Not_active_user_1
Мнения: 1480
Регистриран на: 16 Юни 2011 18:59
Местоположение: Германия

Re: Rav4 разход?

Мнение от Not_active_user_1 » 13 Дек 2013 21:23

Викаш, като стоиш 10 сек. и двигателя се смазва правилно и влиза в режим. biggrin.gif Ако и за толкова време успееш да изстържеш джамовете те признавам. worthy.gif Аз пък смятам, че това става, като тръгнеш и го вкараш в по-високи обороти. Така много по-бързо стигаш работна температура и намаляваш времето на студения старт, който както знаем е най-големият душманин на ДВГ. Ако искаш вземи за пример Приуса и изобщо хибридите. Тръгваш на електромотор и нямаш стоене за определено време да загрява мотора.

По-рано колите бяха внос предимно от Германия и Австрия. По едно време имаше и от Швейцария, ама там далаверата бързо умря. Всичките ще да са били с надраскани стъкла. Не знам, може и със зрението да не съм добре, ама точно преди седмица си подновявах книжката за „Ц“ категория и тук в немско ми искат 2 медицински, едното от които е от очен лекар. Добре са ми очите, а надраскано не виждам. И понеже зачекнахме тази тема, ще те светна от какво най се надраскват стъклата. От пластмасовата стъргалка не е бъди сигурен. От непочистването редовно на перата на чистачките. Там се събира пепел, прахоляк и дребни песъчинки, които стават, като абразив, когато пуснеш чистачките. Така намаляваш живота не само на чистачките, но и надираш стъклото. Хората в БГ си мислят, че стъргалката дере, ама не е. wink.gif

Аватар
slowtraveler
Мнения: 4857
Регистриран на: 28 Май 2006 21:44
Местоположение: Варна
Автомобил: Nissan Qashqai 2008/2.0/AWD
Благодарил/а: 141 пъти
Получена  благодарност: 135 пъти

Re: Rav4 разход?

Мнение от slowtraveler » 13 Дек 2013 22:23

Приус, най обичам някой да ме убеждава в нещо, което съм изпитал на гърба си mad.gif И аз имам няколко категории, между които и 'С', и тук също се минават включително очен лекар, като очния преглед за 'С' се различава от любителския... Че съм и минавал и психотест, което сигурно е някакво доказателство че не ми се привиждат разни измишльотини..
И съвсем ясно съм виждал напречните драскотини, които се отличават много от дъгообразните, причинени от перата на чистачките...
Ти постържи с пластмасовата стъргалка хвърлените преди това в зимния мъзгоч абразивни частици от пътя върху стъклото, пък виж дали няма да ти се надраска...
Не споря, че умерено натоварване, но не веднага след стартиране на двигателя спомага за по-бързо загряване.
Но ако смяташ, че ВЕДНАГА със стартирането на двигателя тръгнеш, то това е полезно за него - лъжеш се...
Тръгване след 20-30сек е добро, стига да не го караш на ВИСОКИ обороти и голямо натоварване докато не загрее...
Затова и аз тръгвам веднага, когато съм осигурил добра видимост и нито секунда по-късно.
Обаче да си направя 'амбразурка' и да тръгна само и само за да ми загрявал по-бързо двигателя - няма как да стане...
Стъргалката на страничните и задното стъкло, спрей или отопление на челното - и така ще бъде, докато не забранят престоя с работещ двигател тук :whistle:
Ако го забранят - печка...

п.с. Навярно не е толкова далеч от акъла (поне на хората в БГ), че можеш да стържеш и без да си стартирал двигателя, и така да успееш да тръгнеш в Германия без работа на двигателя на място :whistle: Това във връзка със 'стърженето на джама за 10 секунди'....
Но тук няма такива ограничения, и затова предпочитам да си действам по по-удобния начин..
Toyota Avensis 1.6 VVT-I / 2002г --> Mazda6 /2008 --> JGC 3.0/2014 --> ???
Chevrolet Kalos 1.4/16V/2004-> Nissan Qashqai 2.0 4x4 2008

Аватар
Not_active_user_1
Мнения: 1480
Регистриран на: 16 Юни 2011 18:59
Местоположение: Германия

Re: Rav4 разход?

Мнение от Not_active_user_1 » 14 Дек 2013 00:42

А аз най-обичам, някой да ме убеждава в неща, които ТОЙ е изпитал на гърба си. biggrin.gif
Ако стържеш стъклото, когато е замърсено ще получиш драскотини да, но те няма да са от това с което стържеш. Сещаш ли се! Така, че драскоти ще имаш само и единствено тогава, когато чистиш мръсно стъкло или стъргалката ти е замърсена. Ако не си съгласен с това да вземем да пишем на АДАК, ДЕКРА, ТЮФ и т.н. институции, които само с подобни проблеми се занимават, че тестовете, които всяка година правят на стъргалките не струват и те драскат стъклата. Има и стъргалки с метал отпред. Мисля, че от месинг или нещо такова бяха. Е то пластмасата, ако драскаше джама си представи какво ще стане, ако е метал. Клипове и материали да ти търся ли да видиш? Има и електрически стъргалки с моторче и батерии и едни пластини се движат на барабан в кръг. Те пък как надраскват сигурно не е истина просто. biggrin.gif
Има и друго и ще ти го обясня специално, за да не се заблуждаваш повече. В Германия една от най-автомобилните нации застраховането е много добре развито. Тук стъклата на колите имат вечна гаранция. Представи си само, ако действително тези стъргалки драскаха стъклата, какво чудо щеше да стане, след като милиони германци, всяка сутрин стържат ли стържат и си ги надраскват.
За загряването на двигателя. Добре де казваш, че зимата палиш и чистиш. Лятото какво правиш? Палиш и чакаш? Това с амбразурката тук в немско не е много разпространено по простата причина, че по закон трябва добре да са ти почистени предното и странични стъкла, за да излезеш на пътя(то и в БГ май беше така, но колко се спазва...). Ако си с „амбразурка“ рискуваш глоба, а ако катастрофираш, застрахователя не поема нищо. Поемаш си го сам. Та за това хората внимават в това отношение.
За тръгването веднага имам чувството, че в БГ все още хората живеят в онова време и все още се кара по инерция с мисълта, че караш Москвич с М-10д и зимата трябва да се разбият буците в двигателя и чак тогава да потеглиш. Със съвременните масла го нямаш този проблем, а и като тръгнеш увеличаваш циркулацията на маслото в системата и така спомагаш за по-доброто мазане. Не казвам да караш на ръчка, а съвсем внимателно.
За шофьорските книжки „Ц“-кат. прегледа на очите е 45 мин. То не е само преглед, а са различни видове тестове на различни апарати. Тестват ти скорост на движението на ретината, сила, острота, периферно зрение, очни дъна, мускулатура, цветочувствителност, бързина на реакцията, нервите и кръвоносните съдове и още др. неща. Всичко се тества за всяко око поотделно. Само специализирани очни кабинети с такава специална техника издават сертификат за състоянието на очите ти. В БГ този преглед е пълен ташак. Казвам ти ги тези неща, като любопитни факти, а не за нещо друго. Психотеста на всеки 5 г. се минава. Толкова важат тук книжките „Ц“-кат, а не на 10 г. както в БГ. „Б“-кат са безсрочни и са за цял живот. smile.gif

Аватар
slowtraveler
Мнения: 4857
Регистриран на: 28 Май 2006 21:44
Местоположение: Варна
Автомобил: Nissan Qashqai 2008/2.0/AWD
Благодарил/а: 141 пъти
Получена  благодарност: 135 пъти

Re: Rav4 разход?

Мнение от slowtraveler » 14 Дек 2013 07:16

prius 3 написа:...
Ако стържеш стъклото, когато е замърсено ще получиш драскотини да, но те няма да са от това с което стържеш. Сещаш ли се! Така, че драскоти ще имаш само и единствено тогава, когато чистиш мръсно стъкло или стъргалката ти е замърсена. ...
Добрутро...
Чукча писатель, а не читатель tooth.gif
slowtraveler написа:...
Ти постържи с пластмасовата стъргалка хвърлените преди това в зимния мъзгоч абразивни частици от пътя върху стъклото, пък виж дали няма да ти се надраска......
Зимата навярно си спираш колата винаги абсолютно чиста когато я чакаш да замръзне tooth.gif
А за смазването - ако се вгледаш какво съм написал - става въпрос за секунди, а не за достигане на работна температура...
Навярно смяташ, че съвременните 'супер западни' масла са си достигнали всяка точка за мазане при първия оборот?
Това го дадох като пример, че в някои случаи западняците се престарават... И по-точно с цел обръщане на вниманието към даден проблем и ангажиране на хората към него (в случая - екологията), правят правила, които не са базирани чисто на технически изисквания... Да, двигателя загрява много по-бързо като е по-натоварен. Но натоварването му студен също има негативен ефект... Затова се търси и разумния компромис - тръгване БЕЗ никакво сериозно натоварване на двигателя веднага, след като се е разнесло маслото навсякъде, и системите са влезли в нормалния си ритъм (т.е. - след поне около 30 сек)...
Психотеста и тук бе на 3г, като след някакви години е бе на 1г. И там точно те 'закачаха' на апаратите за реакции и т.н. освен самия психотест, който бе над час (и имаше доста скъсани за мое учудване)..
Книжките 'С' не съм сигурен и тук дали не го приеха за 5г - май стана преди 2г.. Моята има още 2г и тогава ще видим.
Тъй-като не извършвам обществен превоз не ми проверяват психотест и новото изискване - професионална годност...
Но това са други въпроси...
Toyota Avensis 1.6 VVT-I / 2002г --> Mazda6 /2008 --> JGC 3.0/2014 --> ???
Chevrolet Kalos 1.4/16V/2004-> Nissan Qashqai 2.0 4x4 2008

Аватар
Not_active_user_1
Мнения: 1480
Регистриран на: 16 Юни 2011 18:59
Местоположение: Германия

Re: Rav4 разход?

Мнение от Not_active_user_1 » 14 Дек 2013 11:53

Дубрую утру или добър ден е вече при вас. Вярно, че чукча читател, а не писател:
slowtraveler написа:...
А за драскането - най-лесния начин сам да си надраскаш стъклото е със стъргалка.
Със или чрез стъргалка? Я пак помисли хубаво, ама удари още едно кафе да се разсъниш! tooth.gif
Тя твоята работа пак стана, като с „нормалния“ разход, който е нормален винаги и при всички случай, но е за конкретен случай и условия, а не по принцип. Та и сега така. Стъргалките надрасквали стъклата. Ама не по принцип, а само в частни случай. Между другото бях забравил, че си от Варна и там вероятно е нормално това. Все пак пясъци, плаж, духне някой ветрец, получи се пясъчна буря и ей ти на надраскването, като вземеш да стържеш. biggrin.gif
Виж ся, майтапа на страна, но може би заради повечето мръсотия и прахоляк да става така в БГ. Не знам. Тук, ако го кажеш на някой, че ще си надраскаш по твоя начин стъклото ще ти се изсмее. Когато съм карам обаче в БГ, също съм ползвал стъргалки и никога, ама абсолютно никога не съм до надирал. Може пък колите ми все със закалени стъкла да са били. tooth.gif
За загряването на мотора и тръгването не виждам смисъл да спорим. Ти действаш по един, а аз по друг начин. Дадох ти пример с хибридите, които първото палене им е в движение, а не на място. При останалите в Германия коли също не съм чувал за проблеми. Дори колите внос от тук са с най-висока цена и реноме за здравина и правилна поддръжка и то при условие, че немците не подгряват. Всъщност подгряването е малко разтегливо понятие. Ти казваш, че тръгваш след 10 сек. То май и аз след толкова тръгвам. Влизам, паля, слагам колана, нагласям огледалата, ако преди това жената е карала, седалката и тогава тръгвам. Ей ги на 5-10 сек. Значи и аз съм подгрявал и за това проблеми с ДВГ до сега не съм имал. tooth.gif

Аватар
Vesko
ЗАВИНАГИ С НАС.....
Мнения: 3835
Регистриран на: 27 Авг 2007 18:25
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: Rav4 разход?

Мнение от Vesko » 14 Дек 2013 11:57

Не знам от какво, но е по съдейки по караните от мен коли челните стъкла на тойотите и лексусите много лесно се надраскват. Стават на едни ситни точици и вечер и срещу слънце е кошмарно да се кара.
Преди: Авенсис 1.6 4АФЕ/1999г, Авенсис 1.8/2003г, Ярис 1.3 Авт/2004г, Авенсис 2.2Д4Д/2005г
Изображение

Аватар
Not_active_user_1
Мнения: 1480
Регистриран на: 16 Юни 2011 18:59
Местоположение: Германия

Re: Rav4 разход?

Мнение от Not_active_user_1 » 14 Дек 2013 12:12

Точиците за които говориш не са от надраскване, а от камъчетата. Ти, като караш по бързо е нормално и повече такива да имаш.

Аватар
Rudy
Мнения: 1347
Регистриран на: 14 Юни 2009 17:35
Местоположение: София
Получена  благодарност: 1 път

Re: Rav4 разход?

Мнение от Rudy » 14 Дек 2013 12:20

offtopic.gif
Изместихте темата! Спамери!
Изображение

Аватар
slowtraveler
Мнения: 4857
Регистриран на: 28 Май 2006 21:44
Местоположение: Варна
Автомобил: Nissan Qashqai 2008/2.0/AWD
Благодарил/а: 141 пъти
Получена  благодарност: 135 пъти

Re: Rav4 разход?

Мнение от slowtraveler » 14 Дек 2013 12:38

Темата е леко встрани от разхода на РАВ4, но пък неслучайно бе намесено подгряването на двигателя и размразяването, защото точно заради тези 'паразитни' действия може разхода да скочи без друга видима причина...

Уверен съм, че се изразих достатъчно ясно, за да бъда разбран от хора с нормална интелигентност ppp.gif
Затова смятам, че си е чисто заяждане коментара за използването на стъргалка 'чрез/през/със' като причинител на драскотини :whistle:
И надявам се не спориш, че чрез използване на други методи за размразяване (печка, загряване на двигател, ел отопление на стъклото, размразителен спрей и т.н.) такава вероятност за надраскване на стъклото рязко се редуцира...
А за абразивните частици може и да си прав - тук доста често пада 'червен' дъжд и от сахарски пясък (не се майтапя)..
И зимата често по доста пътища се опесъчава, а не се използва луга или предназначените за тази цел течности (във Варна преди 2 години ползваха течност май само по Аспарухов мост, а иначе из целия град поливаха с луга)..
Та просто няма как да пазиш чисто стъклото..
Ето например след като страничните стъкла са изчистени със стъргалка, какво още е останало по стъклото след 2км по нашите пътища (и в долната част се вижда, какво е било отдолу - т.е. 'размазано' от стъргалката):
Изображение
Предното стъкло не е много по-добре:
Изображение
prius 3 написа:...
За загряването на мотора и тръгването не виждам смисъл да спорим. Ти действаш по един, а аз по друг начин.
Ето какво пише в книжката на един съвременен автомобил (copy/paste):
При изключително студено време, или
когато автомобилът не се е движил
няколко дни, оставете двигателя да за-
грее, без да натискате педала на газта
(в Германия това е забранено).
• Независимо дали времето е студено
или топло, двигателят винаги трябва
да се запалва без използване на педала
на газта.
• (За Германия)
Потеглете незабавно, след като двига-
телят е запалил. Не трябва обаче да до-
пускате работа на двигателя на високи
обороти, докато същият не достигне
нормалната си работна температура.
Toyota Avensis 1.6 VVT-I / 2002г --> Mazda6 /2008 --> JGC 3.0/2014 --> ???
Chevrolet Kalos 1.4/16V/2004-> Nissan Qashqai 2.0 4x4 2008

mirott
Мнения: 2102
Регистриран на: 08 Юни 2010 09:33
Местоположение: Вършец
Благодарил/а: 8 пъти
Получена  благодарност: 6 пъти

Re: Rav4 разход?

Мнение от mirott » 14 Дек 2013 13:19

Слоу, защо спориш с радиото?

Аватар
jim_beam
Мнения: 2479
Регистриран на: 25 Юли 2007 23:01
Местоположение: Австрия
Автомобил: Honda HR-V RU
Благодарил/а: 9 пъти
Получена  благодарност: 5 пъти
Обратна връзка:

Re: Rav4 разход?

Мнение от jim_beam » 14 Дек 2013 13:32

малиии няма ли кой да мие пътищата от време на време,то все едно си бил на оффроад. biggrin.gif
сещам се,че на мазда са много тънки стъклата,поне преди го бях забелязал.вятъра се чува много в купето,спестили са някой лев оттам за сметка на комфорта.

интересно при подобен разход на колегата за какво изобщо му трябва кола,а не се придвижва с такси да речем.при нормални условия кола,горяща над 9-10л си е пълна безсмислица.хората са го измислили преди маса години-скачаш в един хибрид и се движиш без да имаш тия проблеми(весковия не го броим). biggrin.gif
късите разстояния особено зимата не бих ги нарекъл нормален режим,особено ако колата няма печка.но дори и с нея разхода се вдига,даже в този случай(2х3км дневно при -10-15гр) трудно ще стигна 10 с дизела,но не е невъзможно.
Последно промяна от jim_beam на 14 Дек 2013 13:46, променено общо 1 път.
Honda HR-V DTEC 2021
Made In Japan

Изображение

Аватар
zi_zi_top
Мнения: 4201
Регистриран на: 09 Май 2008 22:57
Местоположение: София
Автомобил: CorollaCcross MyT 2023
Получена  благодарност: 11 пъти

Re: Rav4 разход?

Мнение от zi_zi_top » 14 Дек 2013 13:41

Vesko написа:Не знам от какво, но е по съдейки по караните от мен коли челните стъкла на тойотите и лексусите много лесно се надраскват. Стават на едни ситни точици и вечер и срещу слънце е кошмарно да се кара.
Стъклото било "по-меко" (каквото и да значи това) заради безопасността. Това ми беше обяснено от едни "специалисти по автомобилни стъкла (?!?)" по повод на питането ми, защо ми е надрано стъклото на Тойотата (2003 г.) от чистачката, а на Опела от 1995 г. няма и следа от надраскване. wacko.gif
Известната мъдрост учи да се избягва даването храна на троловете и да се устоява на изкушението да им се отговаря.
Войнстващата простащина е последната защитна линия на всяко неаргументирано становище, но тя не го прави по-аргументирано!

Аватар
Not_active_user_1
Мнения: 1480
Регистриран на: 16 Юни 2011 18:59
Местоположение: Германия

Re: Rav4 разход?

Мнение от Not_active_user_1 » 14 Дек 2013 14:28

slowtraveler, не може всички да са високо интелигентни. Приеми, че на някой, като им се каже нещо го разбират, точно така, както е казано, а именно:
slowtraveler написа:...
А за драскането - най-лесния начин сам да си надраскаш стъклото е със стъргалка.
После почнаха да излизат пясъци, ветрове от Сахара и какво ли не... tooth.gif
За мен спора приключи. Вярвам сме изчерпали темата и всеки сам може да си вземе решение дали да чисти със стъргалка или не, предвид изписаното. В точно тези спорове се ражда истината. wink.gif
Снимките на колата ти са наистина, като след оффроуд. Такава мръсотия тук и 1 година да не е мия не мога да и докарам. В Бг в други населени места също ще е малко трудно, освен ако не минаваш през места, където има ремонт или строежи. В твоя случай, дори и един парцал да им теглиш на стъклата, пак ще ги надраскаш. Може би не веднага, но ще почнат да се появяват „паяжини“ на стъклата вечер, когато ги гледаш отвътре на външна светлина.
Най-безопасното почистване е с пароструйка. Смъква всичко и чак след това може да се действа по другите начини с парцали, четки, гуми и т.н.. Със спрей за размразяване не е най-добре, защото скапва гумените уплътнения по прозорците и разваля лака на боята. Това съм го чел в немски сайт. Колко е вярно, не знам.
slowtraveler написа:quote]
Ето какво пише в книжката на един съвременен автомобил (copy/paste):
При изключително студено време, или
когато автомобилът не се е движил
няколко дни
, оставете двигателя да за-
грее, без да натискате педала на газта - Все пак има някакви условия и не е по принцип, както се опитваш да внушиш. Дизел карал ли си? Ако да, кажи ми как става загряването при него, че нещо не се сещам да го оставиш на място да работи двигателя и той да загрее!
(в Германия това е забранено).
• Независимо дали времето е студено
или топло, двигателят винаги трябва
да се запалва без използване на педала
на газта. - За това май не е ставало на въпрос. Естествено, че е така и всеки го знае, може би.
• (За Германия)
Потеглете незабавно, след като двига-
телят е запалил. Не трябва обаче да до-
пускате работа на двигателя на високи
обороти, докато същият не достигне
нормалната си работна температура. - Колко незабавно не знам, но както казах по-горе е 5-10 сек. след запалването. И ти така доколкото разбрах, та май тук сме на една позиция.

Аватар
Not_active_user_1
Мнения: 1480
Регистриран на: 16 Юни 2011 18:59
Местоположение: Германия

Re: Rav4 разход?

Мнение от Not_active_user_1 » 14 Дек 2013 14:29

zi_zi_top написа:
Vesko написа:Не знам от какво, но е по съдейки по караните от мен коли челните стъкла на тойотите и лексусите много лесно се надраскват. Стават на едни ситни точици и вечер и срещу слънце е кошмарно да се кара.
Стъклото било "по-меко" (каквото и да значи това) заради безопасността. Това ми беше обяснено от едни "специалисти по автомобилни стъкла (?!?)" по повод на питането ми, защо ми е надрано стъклото на Тойотата (2003 г.) от чистачката, а на Опела от 1995 г. няма и следа от надраскване. wacko.gif
Мекото стъкло според мен би, било по-опасно, защото по-трудно се чупи. smile.gif

Аватар
Not_active_user_1
Мнения: 1480
Регистриран на: 16 Юни 2011 18:59
Местоположение: Германия

Re: Rav4 разход?

Мнение от Not_active_user_1 » 14 Дек 2013 14:36

jim_beam написа: интересно при подобен разход на колегата за какво изобщо му трябва кола,а не се придвижва с такси да речем.при нормални условия кола,горяща над 9-10л си е пълна безсмислица.хората са го измислили преди маса години-скачаш в един хибрид и се движиш без да имаш тия проблеми(весковия не го броим). biggrin.gif
късите разстояния особено зимата не бих ги нарекъл нормален режим,особено ако колата няма печка.но дори и с нея разхода се вдига,даже в този случай(2х3км дневно при -10-15гр) трудно ще стигна 10 с дизела,но не е невъзможно.
Явно за много хора 14+ разход е нормален. Ако караш голяма кола, джип с мощен двигател, 4х4 и т.н. да, може да е нормално. Когато обаче някакъв си паркетни ти гори толкова, аз не мога да го приема за нормално.
За късите разстояния и особено при ниски температури няма какво да коментираме. Там работите са пределно ясни и това не е никакъв „нормален“ разход. То да е само разхода да го преглътнеш, а то по този начин и двигателя го скапваш.

Публикувай отговор

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 29 госта