Автокаско - Доверен сервиз

Дискусии, коментари, идеи, предложения, срещи, история, интересни факти
Аватар
kiik
Мнения: 129
Регистриран на: 11 Май 2012 21:08
Местоположение: София

Автокаско - Доверен сервиз

Мнение от kiik » 08 Май 2013 21:20

Не съм наясно с нещата, та да питам.....
Ако сключвам каско за кола, която е на 10-ина години, струва ли си да доплащам за да достигна минимума на сумата, която ми позволява право на доверен сервиз. Има ли смисъл от това?
Предполагам като цяло е оправдано и доверения сервиз ти спестява някои разправии, но това че колата не е първа младост няма ли да създаде някакви усложнения при евентуален проблем. Т.е да не се отнесат както трябва, да ми платят по оценка вместо чрез доверен и.т.н....
Абе накратко - струва ли си да доплащам за тая екстра?
Corolla 2002, 2.0 D4D, дизел, 110 к.с.

Аватар
zi_zi_top
Мнения: 4201
Регистриран на: 09 Май 2008 22:57
Местоположение: София
Автомобил: CorollaCcross MyT 2023
Получена  благодарност: 11 пъти

Re: Автокаско - Доверен сервиз

Мнение от zi_zi_top » 08 Май 2013 22:30

Тцъ no.gif . След 12-тата година няма смисъл от Каско изобщо. По-добре си спести парите и при нужда си оправи щетата.
Известната мъдрост учи да се избягва даването храна на троловете и да се устоява на изкушението да им се отговаря.
Войнстващата простащина е последната защитна линия на всяко неаргументирано становище, но тя не го прави по-аргументирано!

Аватар
kiik
Мнения: 129
Регистриран на: 11 Май 2012 21:08
Местоположение: София

Re: Автокаско - Доверен сервиз

Мнение от kiik » 08 Май 2013 23:05

Вероятно си прав, но......Тойотките не са Москвичи, т.е. всяка част е скъпа и не е ли по-добре все пак някой лев да дойде от каското?
Просто питах дали си струва престараването с доплащането за доверен...
Corolla 2002, 2.0 D4D, дизел, 110 к.с.

Аватар
zi_zi_top
Мнения: 4201
Регистриран на: 09 Май 2008 22:57
Местоположение: София
Автомобил: CorollaCcross MyT 2023
Получена  благодарност: 11 пъти

Re: Автокаско - Доверен сервиз

Мнение от zi_zi_top » 09 Май 2013 00:23

Новите части са скъпи, но 12+ годишен автомобил се ремонтира с части втора употреба. Първо, защото са оригинални и второ, защото му прилягат и по цена и по овехтяване. cool.gif
Това е мнение на мои познати, които се занимават със застраховки и са в час колко се плаща за стари автомобили по експертна оценка и на доверен сервиз и как се ремонтират в т. нар. "доверени" сервизи. По-добре отиди при читави познати, които ще ти направят качествено автомобила и няма да хитреят, както със застрахованите автомобили. А ако не ти се случи щета си 100% на кяр. :thumbsup:
Известната мъдрост учи да се избягва даването храна на троловете и да се устоява на изкушението да им се отговаря.
Войнстващата простащина е последната защитна линия на всяко неаргументирано становище, но тя не го прави по-аргументирано!

mirott
Мнения: 2102
Регистриран на: 08 Юни 2010 09:33
Местоположение: Вършец
Благодарил/а: 8 пъти
Получена  благодарност: 6 пъти

Re: Автокаско - Доверен сервиз

Мнение от mirott » 09 Май 2013 07:41

kiik написа:Вероятно си прав, но......Тойотките не са Москвичи, т.е. всяка част е скъпа и не е ли по-добре все пак някой лев да дойде от каското?
Просто питах дали си струва престараването с доплащането за доверен...
Просто си направи каско и не доплащай за доверен сервиз. И по-нова да ти е колата доверен сервиз не е работа! Работят с части 2-ра употреба или нови ментета, много рядко с нови оригинални-ако колата ти е екзотика и няма никакви части освен оригинал. Гонят ниски цени, защото застрахователите ги натискат да е така! Много по-добре е да ти платят( да не се налага никому) по експертна оценка и да си намериш някой кадърен майстор. А да си уважаваш и обичаш колата, и да я караш в София без каско си е руска ролетка. 2002-ра корола не е толкова стара, а и частите не са толкова евтини, дори 2-ра употреба. Успех!

Аватар
slowtraveler
Мнения: 4857
Регистриран на: 28 Май 2006 21:44
Местоположение: Варна
Автомобил: Nissan Qashqai 2008/2.0/AWD
Благодарил/а: 141 пъти
Получена  благодарност: 135 пъти

Re: Автокаско - Доверен сервиз

Мнение от slowtraveler » 09 Май 2013 08:37

Аз съм доволен от работата на доверените сервизи...
Предимството там е че може да избереш кой точно от доверените сервизи искаш да ползваш.
Преди 2 дни някой бе строшил огледалото на жената и имах контакт със застрахователя. Стъклото струва 100лв в официалния сервиз.
Отидох при застрахователя, направи снимките и директно вписахме - 'официалния сервиз на Нисан'.
Сервиза направиха поръчката (нямаха в наличност за стария, а огледалата на новия и на стария кашкай видимо са еднакви, но се различават като парт номер с 1 цифра)...
Не се занимаваш с пари...
Просто ще ми се обадят като получат огледалото и ще го сменят...

Но застраховките са много тънко нещо и правилния избор на дадена застраховка или отказ от застраховане е нещо, което зависи от много фактори.
Например за автомобил над 10г нещата са на кантар...
Да кажем, че плащаш каско около 400-500лв. Ами ако 2-3 години нямаш щети, то само с каското ти си си платил цената автомобила...
Та всичко е преценка на изразходвани суми и поносим риск. Ако колата ми струва 2-4х.лв никога не бих я застраховал - просто е икономически неизгодно. Да, ще съм загубил ако ми я откраднат първата година, но вероятността все пак е ниска...
Toyota Avensis 1.6 VVT-I / 2002г --> Mazda6 /2008 --> JGC 3.0/2014 --> ???
Chevrolet Kalos 1.4/16V/2004-> Nissan Qashqai 2.0 4x4 2008

Аватар
kiik
Мнения: 129
Регистриран на: 11 Май 2012 21:08
Местоположение: София

Re: Автокаско - Доверен сервиз

Мнение от kiik » 09 Май 2013 09:49

По-скоро ме вълнува нюанса ще се отнасят ли по-зле застрахователите от това че колата е по-стара, т.е. полу-нова, полу-стара - 11 годишна е. И полицата е на границата - т.е. доплащам за да стигна долната граница за доверен сервиз.
Примерно въпреки че съм доплатил за доверен, но да ми кажат, че ще плащат по оценка. Или да ме пратят не точно в тоя доверен сервиз, в който аз искам. Или дедазнам и аз какво...

@зизи топ
В случая мен лично не ме вълнува точно какви части ще и слагат, колкото това да не се занимавам аз с парите, а да минава през доверения.
Щото дори аз да си поема ремонта и да я дам на друг сервиз, пак незнам какво точно и слагат. Не съм много компетентен, виждаш.

Но като гледам май надделява мнението, че за кола вече отиваща към стара (10+) всеки спестен лев от нещо си е кяр.....незнам unsure.gif
Corolla 2002, 2.0 D4D, дизел, 110 к.с.

Аватар
digitalpr
Мнения: 433
Регистриран на: 21 Юни 2010 10:08
Местоположение: София
Благодарил/а: 1 път

Re: Автокаско - Доверен сервиз

Мнение от digitalpr » 09 Май 2013 09:56

slowtraveler, клаузата на Нисана за официален или за доверен сервиз е? Според мен ако е за доверен, никога няма да ти позволят да отидеш в официален за тяхна сметка.

Иначе за доверения... зависи. Ако човек има познат, който боядисва и го прави читаво, не мисля че има смисъл от доверен сервиз, по-добре експертна оценка. Ако пък няма идея къде да отиде, и така или иначе ще иде при някои произволен, по-добре доверен. Поне няма да се занимава. Аз например все още доплащам за официален. В момента в който това стане невъзможно заради годините, мисля директно да пропусна доверения и при щета да я прави мой човек. Мисля също, и че след 13-14 години няма смисъл от каско.
Avensis II 2005 1.8VVT-i SOL

Аватар
zi_zi_top
Мнения: 4201
Регистриран на: 09 Май 2008 22:57
Местоположение: София
Автомобил: CorollaCcross MyT 2023
Получена  благодарност: 11 пъти

Re: Автокаско - Доверен сервиз

Мнение от zi_zi_top » 09 Май 2013 10:20

kiik написа:...
@зизи топ
В случая мен лично не ме вълнува точно какви части ще и слагат, колкото това да не се занимавам аз с парите, а да минава през доверения.
Щото дори аз да си поема ремонта и да я дам на друг сервиз, пак незнам какво точно и слагат. Не съм много компетентен, виждаш.
.....
Никой няма да се погрижи по-добре за твоята кола от теб самия и не виждам защо те притесняват парите, след като си готов да ги дадеш още сега, без да се знае има ли нужда. :thumbsup:
Известната мъдрост учи да се избягва даването храна на троловете и да се устоява на изкушението да им се отговаря.
Войнстващата простащина е последната защитна линия на всяко неаргументирано становище, но тя не го прави по-аргументирано!

Аватар
kiik
Мнения: 129
Регистриран на: 11 Май 2012 21:08
Местоположение: София

Re: Автокаско - Доверен сервиз

Мнение от kiik » 09 Май 2013 10:28

digitalpr написа: Ако човек има познат, който боядисва и го прави читаво, не мисля че има смисъл от доверен сервиз, по-добре експертна оценка. Ако пък няма идея къде да отиде, и така или иначе ще иде при някои произволен, по-добре доверен. Поне няма да се занимава.
Аз, ако ми се случи нещо, май и в двата случая все в един и същи сервиз ще отида.
Познавам ги донякъде хората там, но нямам чак 100% гаранция, че няма да ме преметнат......въпроса е в точно този сервиз как биха подходили ако са ми доверени и ако съм обикновен клиент (познат донякъде) с пари от експертна оценка на ръка.
В кой случай са по-стимулирани да се отнесат по-добре?
Corolla 2002, 2.0 D4D, дизел, 110 к.с.

Аватар
slowtraveler
Мнения: 4857
Регистриран на: 28 Май 2006 21:44
Местоположение: Варна
Автомобил: Nissan Qashqai 2008/2.0/AWD
Благодарил/а: 141 пъти
Получена  благодарност: 135 пъти

Re: Автокаско - Доверен сервиз

Мнение от slowtraveler » 09 Май 2013 10:41

digitalpr написа:slowtraveler, клаузата на Нисана за официален или за доверен сервиз е? Според мен ако е за доверен, никога няма да ти позволят да отидеш в официален за тяхна сметка.
При мен условията са следните - Застрахователя има списък с доверените сервизи (в които влизат и официалните). Аз избирам в кой от доверените сервизи искам да бъде ремонтиран автомобила. Т.е. - аз вписвам в искането къде да отиде автомобила, и той отива там (ако вписания от мен сервиз е в списъка на тези, с които има договор застрахователя)...
До момента не съм имал проблем - където съм поискал, там е бил ремонтиран автомобила.
Не винаги съм избирал официален сервиз - предните два пъти избрах неофициалния, но доверен сервиз, защото има по-добри майстори за боядисване. Но частите (челно стъкло - беше пукнато, и фар - бе леко надраскано 'стъклото му') ги взеха от официалния сервиз.

P.S. забравих да добавя, че Нисана официално бе ремонтиран от официалния сервиз, но дефакто боядисването на драскотините бе направено в специализиран бояджийски сервиз (представители на Глазурит).
В момента доблото е в бокса за тунинговане на задна броня заради лоши спирачки на една астричка. Официално е в официалния сервиз на Фиат (и фиатаджиите доставят оригиналните части). А реално работата ще е извършена в друг избран от нас сервиз... Така, че варианти има...
Toyota Avensis 1.6 VVT-I / 2002г --> Mazda6 /2008 --> JGC 3.0/2014 --> ???
Chevrolet Kalos 1.4/16V/2004-> Nissan Qashqai 2.0 4x4 2008

Аватар
hyankov
Мнения: 1417
Регистриран на: 11 Сеп 2006 22:05
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: Автокаско - Доверен сервиз

Мнение от hyankov » 27 Окт 2013 09:19

Здравейте колеги,

Аз съм в същата ситуация. Понеделник трябва да подновявам каското. Моето лично мнение е че да имаш кола в София, без каско, е лудост (освен ако колата ти не струва 500лв). Само едно счупено стъкло, от наркоманчета или хвръкнал камък на пътя, е 200-300лв. Да не говорим за тесните улици и 'паркинги' на които всеки те дере както си иска.

Та, брокера ми даде следните 2 оферти (за Авенсис 2000г, D4D):
* 320лв - експертна оценка
* 450лв - доверен сервиз

Много се колебая. Не ме притесняват толкова разни малки щети като огъната броня, праг или счупено огледало. Там дори да ме прецакат с оценката, ще става въпрос за някаква разлика от 20-50лв примерно. Това от което ме е страх е едно малко по-сериозно ПТП, при което обаче няма да признаят колата за тотална щета. Тогава вече разликата между доверен сервзин и 'експертна' оценка ще блесне...
Subaru Impreza III Hatchback (2009) - 2.0R MT, 150 hp
Toyota Avensis (2000) - 2.0 D-4D (личен рекорд - 4.1л/100км) - SOLD
Toyota Corolla LE (2000) - 1.8, 125 hp - SOLD

Аватар
x3la
Мнения: 37
Регистриран на: 31 Май 2019 00:07
Местоположение: Plovdiv
Автомобил: Toyota Avensis T25, D4D, 116hp

Автокаско - Доверен сервиз

Мнение от x3la » 17 Сеп 2019 14:58

Да почистя малко темата от праха. Насочил съм се към автокаско към доверен сервиз (Авенсиса е 2003-та, d4d - 116 hp, elegant type оборудване), както snowtraveler е писал по-горе. Моля единствено за съвети/предложения на кои застрахователи да обърна внимание.
Става въпрос за Пловдив, като брокерката /която я познавам от години ме насочка към ДЗИ/.

Благодаря предварително,

Аватар
slowtraveler
Мнения: 4857
Регистриран на: 28 Май 2006 21:44
Местоположение: Варна
Автомобил: Nissan Qashqai 2008/2.0/AWD
Благодарил/а: 141 пъти
Получена  благодарност: 135 пъти

Автокаско - Доверен сервиз

Мнение от slowtraveler » 17 Сеп 2019 15:23

Аз лично от години съм към ДЗИ... Причината:
1. Доста разумна цена
2. Не ми искат оглед на автомобила ако нямам заведени щети при подновяване на застраховката.

Преди бях при Алианц и при Уника....
1. Алианц почнаха да ми искат ежегоден оглед на автомобила при подновяване на Каско (автомобилът бе при тях от нов). И още при първият оглед решиха да се правят на 'герои' - откриха 'стандартните' петънца от хвръкнали камъчета по преден капак или броня - забравил съм вече къде точно бяха... При което поискаха да доплатя около 400-600лв, защото не ми важала 'отстъпка за липса на щети', въпреки, че въобще не го смятах за щети и не смятах да вкарвам автомобила за ремонт за две чукнати местенца с размер сигурно около 2кв.мм., при които поражението не бе достигнало до боята. Накарах ги МНОГО ВНИМАТЕЛНО да опишат всички точици (например от отваряна врата), и прекратих застраховката при тях (просто не я поднових). Струваше им около 1800лв полирането на автомобила при ОД. Прехвърлянето към ДЗИ бе безпроблемно (там никой не обърна внимание на тези точици, въпреки, че колата още не бе полирана). И като бонус - ДЗИ ми поискаха с няколкостотин лева по-ниска премия отколкото Алианц...
2. Уника - на автомобил, който от нов бе застрахован при тях отказаха щета от олющен преден капак (отлепване на лака), защото преди години били ремонтирали тази щета, ама били загубили снимките, че е била отстранена щетата. За съжаление сервизът също не можа да ми помогне - бяха минали повече от 5г от предходното събитие и бяха унищожили архива. Моите архивни снимки, показващи че предходния път лакът е бил отлепен на друго място не успяха да помогнат. Ядосаха ме и реших да сменя застрахователя. ДЗИ отново ми предложи КАСКО с около 50% по-евтино от Уника... Прехвърлянето отново бе безпроблемно.

Да, засега не съм завеждал щети в ДЗИ - да чукна на дърво - от доста години няма щетимост :thumbsup: Дано е така и напред worthy.gif
Toyota Avensis 1.6 VVT-I / 2002г --> Mazda6 /2008 --> JGC 3.0/2014 --> ???
Chevrolet Kalos 1.4/16V/2004-> Nissan Qashqai 2.0 4x4 2008

Georgy
Мнения: 50
Регистриран на: 11 Апр 2015 12:04
Местоположение: София

Автокаско - Доверен сервиз

Мнение от Georgy » 17 Сеп 2019 15:35

Да споделя и моите драми. Имам каско с доверен сервиз, но не искам да го ползвам. Имам щети по боята и ми се иска при познат да я закарам. И се чудя застрахователя дали би се съгласи да ми изплати по експертна оценка.
Rav 4 2010, 2.2 D-4d

Публикувай отговор

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 72 госта