Избор на семеен автомобил

Дискусии, коментари, идеи, предложения, срещи, история, интересни факти
Публикувай отговор
Аватар
slowtraveler
Мнения: 4857
Регистриран на: 28 Май 2006 21:44
Местоположение: Варна
Автомобил: Nissan Qashqai 2008/2.0/AWD
Благодарил/а: 141 пъти
Получена  благодарност: 135 пъти

Избор на семеен автомобил

Мнение от slowtraveler » 18 Май 2018 13:46

ItsTimeToChoose написа: 18 Май 2018 11:36 Хората казват - "на по-малък годишен пробег взимай бензин" - според мен напротив, при малък годишен пробег още по-малък е шанса да смениш едно от тези скъпи неща при дизела, а и по-трудно се избива газова уредба.
Разсъжденията в полза на бензинката ми са следните:
1. Ако все пак шансът не е на твоя страна - загубите ще са огромни и 'неизбиваеми' с дизелака
2. При малък пробег въобще не бих се занимавал с газова... Икономия от 200-400лв годишно едва ли си заслужават и си струват...
3. Дизелът често струва повече от аналогична бензинка като нов, и за да го продадеш за същата цена, значи трябва да си му врътнал повечко километри, което отново намалява шанса по т.1
Затова и рискът (т.е. възможността шанса да е на твоя страна) с бензинката е по-малък... Затова и е такъв съветът...
Toyota Avensis 1.6 VVT-I / 2002г --> Mazda6 /2008 --> JGC 3.0/2014 --> ???
Chevrolet Kalos 1.4/16V/2004-> Nissan Qashqai 2.0 4x4 2008

ItsTimeToChoose
Мнения: 95
Регистриран на: 13 Мар 2016 13:48
Местоположение: София
Благодарил/а: 1 път

Избор на семеен автомобил

Мнение от ItsTimeToChoose » 18 Май 2018 14:17

slowtraveler написа: 18 Май 2018 13:46
ItsTimeToChoose написа: 18 Май 2018 11:36 Хората казват - "на по-малък годишен пробег взимай бензин" - според мен напротив, при малък годишен пробег още по-малък е шанса да смениш едно от тези скъпи неща при дизела, а и по-трудно се избива газова уредба.
Разсъжденията в полза на бензинката ми са следните:
1. Ако все пак шансът не е на твоя страна - загубите ще са огромни и 'неизбиваеми' с дизелака
2. При малък пробег въобще не бих се занимавал с газова... Икономия от 200-400лв годишно едва ли си заслужават и си струват...
3. Дизелът често струва повече от аналогична бензинка като нов, и за да го продадеш за същата цена, значи трябва да си му врътнал повечко километри, което отново намалява шанса по т.1
Затова и рискът (т.е. възможността шанса да е на твоя страна) с бензинката е по-малък... Затова и е такъв съветът...
Колега, само да поясня - аз не се изказвам "дизела е по-добре от бензина", просто изказвам мнение, че не е толкова лесно да се прецени/определи/каже кое е по-добро.
1. Съгласявам се - наистина може да уцелиш голяма греда с големи загуби. Но също така имаш и шанс да минеш доста "по-тънко" ако шанса е на твоя страна.
2. Съгласявам се напълно. Просто колегата изрично написа, че се е насочил към комбинация бензин+газ засега.
3. Отново се съгласявам - за новите автомобили е така. Но тук колегата посочи, че според неговите наблюдения бензините на Corolla Verso в момента са по-скъпи от дизелите (не съм проверявал лично, но да речем че е така). Иначе - да, като цяло хората взимат дизели, за да ги карат, и наистина шанса е 10 годишен дизел да е на повече км. от 10 годишен бензин.

Лично според мен, най-важното е да се уцели читав и запазен автомобил, а да не се робува само на избора бензин/дизел
Lexus LS460, 2007
Corolla Verso 2007, 2.2D4D, 2AD-FTV, facelift

Аватар
slowtraveler
Мнения: 4857
Регистриран на: 28 Май 2006 21:44
Местоположение: Варна
Автомобил: Nissan Qashqai 2008/2.0/AWD
Благодарил/а: 141 пъти
Получена  благодарност: 135 пъти

Избор на семеен автомобил

Мнение от slowtraveler » 18 Май 2018 16:37

ItsTimeToChoose написа: 18 Май 2018 14:17 Лично според мен, най-важното е да се уцели читав и запазен автомобил, а да не се робува само на избора бензин/дизел
Разбира се :thumbsup: Значи реално не спорим а се убеждаваме в едно и също :) :thumbsup:
Бих добавил - и без да се робува на марка и модел tooth.gif
Но точно поради 'риска', ако се двоумя между два що годе еднакво изглеждащи бензинка и дизелак, (дори и дизелака да има незначително преимущество) при зададените условия бих избрал бензинката поради горните фактори...
Затова и съветът ми бе такъв... Ако попадат само дараци бензинки и хубави дизелаци - бих избрал дизелака, ама това ми се струва прекалено хипотетична постановка... :whistle:
Toyota Avensis 1.6 VVT-I / 2002г --> Mazda6 /2008 --> JGC 3.0/2014 --> ???
Chevrolet Kalos 1.4/16V/2004-> Nissan Qashqai 2.0 4x4 2008

extory
Мнения: 161
Регистриран на: 08 Сеп 2015 11:51
Местоположение: Пловдив

Избор на семеен автомобил

Мнение от extory » 18 Май 2018 20:55

Ако е нов автомобил съм съгласен да е дизел , но на 10 години и повече ....мерси(нов внос)демек 300000 + км
Газова се избива за 1,5 години и после авантакис....За мен дизел над 5 години ми се струва рискована инвестиция ако може да се нарече така една кола. На мен ми се кара турбо бензин :whistle:
Ex Toyota Avensis Estate 2006 1.8 GI Fobos
Subaru Legacy 2.5 Wagon 2012 .. blue pearl , GI AEB

Аватар
nitsodar
Мнения: 290
Регистриран на: 04 Апр 2016 19:20
Местоположение: Ямбол
Благодарил/а: 3 пъти

Избор на семеен автомобил

Мнение от nitsodar » 18 Май 2018 22:20

Да дам и аз мнение, колега tooth.gif
Карал съм 3 бензинови и 2 дизелови автомобила (сегашния Авенсис,е купен нов и не го броим в случая). Основателно при дизел се очакват повече проблеми, поради скъпото турбо, дюзи, маховик, ДПФ. Аз лично,обаче, съм имал повече главоболия с бензинов автомобил, който дори беше закупен от оторизирано представителство, още в гаранция, на 4,5 години (не споменавам марка нарочно - няма значение).Та - гаранция не може да има на 100% при автомобил 2-ра ръка.

Това, което би свело до минимум бъдещи проблеми с дизела е:
1. Да не е от автокъща - там винаги има много скрити дефекти. Почти сигурна е 4-цифрена сума за части/консумативи и т.н. boxed.gif
2. Да е от собственик - така можеш да покараш колата достатъчно на тест драйв,а не 100-200 м пред автокъщата no.gif
3. Диагностика на дюзите, някой разбиращ да погледне/тества маховика, рейката. Така в основни линии добиващ представа за състоянието на скъпите детайли.
Ivan_TG написа: 18 Май 2018 11:04 Да се върна на наблюдението, което не беше коментирано особено - забелязвам бензинови коли на по-високи цени от дизеловите при едни и същи години на експлоатация.
Това според мен се дължи на факта, че дизелите от автокъщи буквално са разпрани от каране и са в доста по-лошо състояние ( пушат при запалване, тракат и т.н.) Но, при едни и същи километри и състояние дизеловите автомобили са една идея по-скъпи. И при стари, и при нови е така ( въпреки дизелгейт).

Ако се спреш на бензинов двигател - с газ ще ти излезе най-евтино. За 1 година или максимум 1,5 г. ще избиеш цената й, после ще си доволен чисто икономически. Аз съм карал на газ един от автомобилите си - не бих повторил. Да, икономически е изгодно най-много, но мястото,което заема бутилката, е едно от големите неудобства, освен това имаш поддръжка и други досадни подробности, които мен лично ме накараха повече никога да не мисля за газ.

Най-накрая - колега, не забравяй,че има много стриктни собственици, които са решили да сменят чудесния си автомобил (бензинов или дизелов tongue.gif )... Той те чака и просто трябва да го намериш! Избери по-запазеният автомобил, не се ограничавай в типа гориво! Успех в търсенето!
П.С. Постът стана малко дългичък, но все пак е петък вечер и предстоящите почивните дни накараха мисълта ми да се лее в този чуден форум :) tooth.gif
Toyota Avensis 2.2 D4D 2007 -----> Toyota Avensis 1.8 CVT 2017------->
Skoda Superb III FL 2020 2.0 TSI 190 DSG

nowyaris
Мнения: 4515
Регистриран на: 11 Фев 2009 16:17
Местоположение: ЛИНЦ/АТ
Получена  благодарност: 1 път

Избор на семеен автомобил

Мнение от nowyaris » 19 Май 2018 07:44

nitsodar написа: 18 Май 2018 22:20 Да дам и аз мнение, колега tooth.gif


Това според мен се дължи на факта, че дизелите от автокъщи буквално са разпрани от каране и са в доста по-лошо състояние ( пушат при запалване, тракат и т.н.) Но, при едни и същи километри и състояние дизеловите автомобили са една идея по-скъпи. И при стари, и при нови е така ( въпреки дизелгейт).

Най-накрая - колега, не забравяй,че има много стриктни собственици, които са решили да сменят чудесния си автомобил (бензинов или дизелов tongue.gif )... Той те чака и просто трябва да го намериш! Избери по-запазеният автомобил, не се ограничавай в типа гориво! Успех в търсенето!
П.С. Постът стана малко дългичък, но все пак е петък вечер и предстоящите почивните дни накараха мисълта ми да се лее в този чуден форум :) tooth.gif
Един от най-разумните съвети,които съм чел във Форума.И аз преди месец и нещо в Линц постъпих по същия начин,след няколкомесечни подобни разсъждения и търсения.
Специално за дизелите,такива каквито търсех стигнах до извода че са разпрани от каране/минимум 25-30 хиляди годишно/ и нямаше нито един който да няма
някакъв дефект в двигателя или задвижването.След много четене по Форумите на други марки /никак не са лоши другите форуми/ стигнах до извода че 10 годишен
дизел си е руска рулетка.От 6 оферти например само една става за безпроблемна експлоатация. Ако семейна кола ще върти до 10-15 хиляди годишно дизела става
безпредметен и финансово необоснован.Също така и закупуване и поставяне на евентуална газова уредба.Ако употребявания автомобил вече има поставена такава
вече е друго.И задължително за семеен автомобил-голяма и удобна кола-10 години ходихме с Ярис,макар и чисто нов,по екскурзии и почивки,ставаше,но няма
нищо общо с автомобил от клас D например,макар и на много години.
Живота е като Чевермето - колкото повече те върти,толкова по-пекан ставаш....

Аватар
MnM
Мнения: 4
Регистриран на: 18 Юли 2018 20:05
Местоположение: Germany
Автомобил: още без Toyota

Избор на семеен автомобил

Мнение от MnM » 19 Юли 2018 00:00

Добра ви вечер, колеги!

Главата ми е пламнала от мислене и четене, и отговор не намирам...! Колкото повече чета, толкова повече губя представа и връзка за семейната кола която търся?! boxed.gif А, станахме вече четирима от три седмици...
Още преди четири години четох тук, при вас, защото се бях зарибил да карам и аз Тойота, но накрая излезе Субару ... Не се оказа наистина, моята марка, и неподходящ за големият град, където карам едно 95%! Задължителна на газ, и автоматик... rolleyes.gif
Сега пак съм на кръстопът:
Имам на година 15/20К , като 2 или 3 пътувания над 2000 км по магистрали и т.н

N1 ми е Corolla Verso 1,8 MMT...... 50% от мненията по немските и български форуми-бягай далеч от този полуавтомат, и за газ е доста съмнителна!
N2 Honda FR-V 1,8 автоматик .... На всеки 20 К реглаж на клапани, и ограничена бройка на тази интервенция! Има съвсем малко бройки на пазара..... Скъпи резервни части....
N3 Opel Zafira B 1,8... Проблем-няма автоматик, и за газ е рискова....
N4 Altea 1.4 TSI или 1.8 TSI, 2.0 TSI с DSG..... Проблемни двигатели с веригата, и тази кутия.... no.gif
N5 Touran , като с горните двигатели от VW .... същите проблеми... болестите на концерна!

Карах преди седмици една C.Verso от 2011 със CTV кутия, и направо се влюбих в автомата, но целият контролен дисплей е в средата, и аз нищо не виждах през цялото време, като карах срещу слънцето ( така карам на път за работа и като се връщам вкъщи), а и ми са слаби очите при намалена светлина...! Ужас-не става този модел!!! no.gif
Искам кола с повече коне, за да съм добре при изпреварвания и на дълъг път... 1,6 мотора на VW е супер за газ, но слаб за Турана и Алтеата( карах я преди 2 дни),,,

Направо не знам вече, дали да продължавам да чета и набирам инфо или да спра да търся.....? wacko.gif worthy.gif
Изгубих се в толкова информация и форуми и и и и и.....


Помогнете ми, моля със съвет....? bow.gif
:help: Немам нервиИзображение

Аватар
slowtraveler
Мнения: 4857
Регистриран на: 28 Май 2006 21:44
Местоположение: Варна
Автомобил: Nissan Qashqai 2008/2.0/AWD
Благодарил/а: 141 пъти
Получена  благодарност: 135 пъти

Избор на семеен автомобил

Мнение от slowtraveler » 19 Юли 2018 00:03

Настане ли объркване, по-добре спри, подреди приоритетите в главата си...
Тогава можеш да почнеш търсене наново...
Toyota Avensis 1.6 VVT-I / 2002г --> Mazda6 /2008 --> JGC 3.0/2014 --> ???
Chevrolet Kalos 1.4/16V/2004-> Nissan Qashqai 2.0 4x4 2008

Аватар
Georgepetrov137
Мнения: 241
Регистриран на: 20 Мар 2010 12:45
Местоположение: Бургас

Избор на семеен автомобил

Мнение от Georgepetrov137 » 19 Юли 2018 07:21

Мисля, че твоята кола е Авенсис комби 1.8 cvt. Внос от Германия задължително.
Toyota Auris 2010 1.33 ->Lexus - RX II - 300 4WD (204 Hp)

rovers
Мнения: 74
Регистриран на: 20 Ное 2015 16:18
Местоположение: София

Избор на семеен автомобил

Мнение от rovers » 19 Юли 2018 09:24

Не съм убеден, че Авенсис ще свърши работа за 4-членно семейство. За кратки преходи в града и около него до 100 км става, но за дълго не знам. И то не за друго, а защото не мисля, че ще събере целия необходим багаж, който е приготвила благоверната... Трябва да се има и предвид, че в тази възраст поне една детска количка стои в багажника. Аз ще правя тестове през септември, но определено си мисля, че Версо би бил много по-удачен вариант.
T25 2.2 150 hp 2008

Аватар
Georgepetrov137
Мнения: 241
Регистриран на: 20 Мар 2010 12:45
Местоположение: Бургас

Избор на семеен автомобил

Мнение от Georgepetrov137 » 19 Юли 2018 09:56

За комби става въпрос. Събира страшно много.
Toyota Auris 2010 1.33 ->Lexus - RX II - 300 4WD (204 Hp)

Аватар
nitsodar
Мнения: 290
Регистриран на: 04 Апр 2016 19:20
Местоположение: Ямбол
Благодарил/а: 3 пъти

Избор на семеен автомобил

Мнение от nitsodar » 19 Юли 2018 10:04

Колега, и моето мнение е да погледнеш Авенсис комби. По-голям е багажникът, отколкото този при Корола Версо. Карал съм Авенсис комби и определено мога да кажа от опит,че там се събира всичко! Дори по спецификации е по-голям от Версото. Сравнявал съм при двата модела и мога да заявя,че при минивановете само привидно човек смята,че са с големи багажници! На практика са много по-малки от нужното, а сложиш ли количката.... почти не остава място за друго.... Успех с покупката :thumbsup:
Toyota Avensis 2.2 D4D 2007 -----> Toyota Avensis 1.8 CVT 2017------->
Skoda Superb III FL 2020 2.0 TSI 190 DSG

Аватар
peterhr
Мнения: 581
Регистриран на: 31 Яну 2007 12:24
Местоположение: София
Получена  благодарност: 2 пъти
Обратна връзка:

Избор на семеен автомобил

Мнение от peterhr » 19 Юли 2018 10:06

Corolla Verso и Opel Zafira със сигурност имат по-малък багажник от Авенсис комби. По-високия таван създава илюзия за по-голяма кола, а реално тя е по-висока.
Corolla E17, 2016г, 1.6 CVT

chukich
Мнения: 603
Регистриран на: 13 Юли 2010 15:57
Местоположение: София
Автомобил: Rav4 XA40 / 2l petrol engine
Благодарил/а: 2 пъти
Получена  благодарност: 2 пъти

Избор на семеен автомобил

Мнение от chukich » 19 Юли 2018 10:19

MnM, разбирам, че търсиш голяма семейна кола на около 5-6 години, която да става за градско ама и за дълъг път, да е безпроблемна с евтини резервни части и да харчи млако. Е такова чудо няма :D , но колегите правилно са те насочили към авенсис комби. Не знам само дали става на газ. Погледни и някой хибридни модели. Рав4, авенсис имат хибриди, но са по-нови. Сега идва новата Равка 2019 и предполагам, че дилърите ще правят големи отстъпки, за да разкарат останалите бройки. Комбито има по-голям багажник от Равката.
RAV4 XA40 facelift - 2016г /3ZR-FAE 152hp / CVT / AWD

Аватар
Georgepetrov137
Мнения: 241
Регистриран на: 20 Мар 2010 12:45
Местоположение: Бургас

Избор на семеен автомобил

Мнение от Georgepetrov137 » 19 Юли 2018 10:23

Равката е с малък багажник. Cvt гори между 6-7 градско може и да се газифицира, ако е 1.8.
Toyota Auris 2010 1.33 ->Lexus - RX II - 300 4WD (204 Hp)

Публикувай отговор

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 73 госта