Пътуване с кола из Европа

Дискусии, коментари, идеи, предложения, срещи, история, интересни факти
Публикувай отговор
Аватар
maestro75
Мнения: 240
Регистриран на: 18 Окт 2017 20:12
Местоположение: Stara Zagora

Пътуване с кола из Европа

Мнение от maestro75 » 15 Май 2018 22:57

valio написа: 15 Май 2018 13:03 от valio » 15 май 2018 13:03
Ферито Игуменица-Анкона за кола със двойка или четворка легла стая колко излиза към момента, че и аз някакъв подобен маршрут планирам като колегата по-горе?
Излезе ми 169 евро за двама с малко повече търсене, като 60 евро е за колата. Иначе на повечето сайтове излиза цена в момента от 223 евро нагоре. Билетите ги купих преди два месеца. Фирмата е: https://greekferries-club.gr/
Последно промяна от maestro75 на 15 Май 2018 23:09, променено общо 4 пъти.
Toyota Corolla 1.6 E17 132 guns.gif ps

Аватар
maestro75
Мнения: 240
Регистриран на: 18 Окт 2017 20:12
Местоположение: Stara Zagora

Пътуване с кола из Европа

Мнение от maestro75 » 15 Май 2018 23:06

Corolla_E12_hs написа: 15 Май 2018 14:34Провери тук цените, огледай районите през които минаваш направо по картата.
https://bg.fuelo.net/
Мерси много. Ще поразгледам по-подробно :)
Последно промяна от Akima на 26 Юни 2018 15:25, променено общо 1 път.
Причина: Съкратен цитат.
Toyota Corolla 1.6 E17 132 guns.gif ps

Аватар
krumeto
Мнения: 4
Регистриран на: 16 Юни 2018 16:22
Местоположение: София
Автомобил: Corolla Verso D4D 90пс

Пътуване с кола из Европа

Мнение от krumeto » 25 Юни 2018 16:57

Привет, колеги! По медиите имаше информации за ремонти на ГКПП Кулата и препоръки да се използват алтернативни маршрути. Минавал ли е някой наскоро? Опитвам се да разбера дали е толкова зле, че да си струва отклонението през Илинден - Екзохи.

Оги
Мнения: 1093
Регистриран на: 09 Юли 2012 14:32
Местоположение: Пазарджик
Благодарил/а: 14 пъти
Получена  благодарност: 5 пъти

Пътуване с кола из Европа

Мнение от Оги » 26 Юни 2018 14:55

На излизане опашката на Кулата е от ТИР ове. Леките коли минават веднага.
На влизане вчера имаше опашка от леки коли 300-400 м, за 20-30 мин. се минава. Нареди се в най-лявата лента, защото средната и дясната се вливат в една, освен, че и там много се бутат да се пререждат и от тях минаването става по-бавно. Нищо общо с ремонти не забелязах, около тях е уредено да се заобикалят. Новинарите си пълнят страниците с бла бла.
В гръцко по средата между Промахон и Серес има участък към 10-15 км. с разбита настилка, карай в лявата лента че дупките са по-малко.
Toyota Corolla E11 1,3; Yaris SCP90 1,3 VVTI; Auris E15 1.33 VVTI;

Аватар
krumeto
Мнения: 4
Регистриран на: 16 Юни 2018 16:22
Местоположение: София
Автомобил: Corolla Verso D4D 90пс

Пътуване с кола из Европа

Мнение от krumeto » 26 Юни 2018 18:51

Оги написа: 26 Юни 2018 14:55 На излизане опашката на Кулата е от ТИР ове. Леките коли минават веднага.
На влизане вчера имаше опашка от леки коли 300-400 м, за 20-30 мин. се минава. Нареди се в най-лявата лента, защото средната и дясната се вливат в една, освен, че и там много се бутат да се пререждат и от тях минаването става по-бавно. Нищо общо с ремонти не забелязах, около тях е уредено да се заобикалят. Новинарите си пълнят страниците с бла бла.
В гръцко по средата между Промахон и Серес има участък към 10-15 км. с разбита настилка, карай в лявата лента че дупките са по-малко.
Благодаря много!

Shift
Мнения: 77
Регистриран на: 18 Окт 2017 08:48
Местоположение: Плевен

Пътуване с кола из Европа

Мнение от Shift » 07 Сеп 2018 10:58

Здравейте, колеги!
Изчетох цялата тема, доста е увлекателна.
На мен ми предстои пътуване из Европа с лизингов автомобил, като крайната цел е Белгия. Ще ми се да направя някакъв маршрут, който хем да е удобен и бърз, хем да остане време и за малко разходка из градовете, където ще се спи. Също така не ми се ще да скапвам от път всеки ден. Имам някои идеи за отиването, за връщането се надявам да помогнете. Чуденките ми са:
- Първи ден-до Будапеща с преспиване - през Румъния или през Сърббия? /тръгвам от централна северна Бг/.
- На другия ден - Виена или Прага?
- От там в Германия къде ще ми е най-удобно спане, та на следващия ден да стигна до Брюксел? /Мюнхен,Дюселдорф, Дортмунд, Кьолн/
- На връщане от Брюксел какво да избера и от къде.. насочил съм се през Люксембург, Швейцария и Северна Италия, след това Словения, Хърватска и Сърбия , като идеята е да се прибера за 3-4 дни максимум, затова Ривиерата и Франция не са ми в плановете. Дали пък да не мина ферибота Анкона-Игуменица? В общи линии трябва да се вместя в 8-9 дни, като в Брюксел съм с две нощувки.
За какво мога да се подготвя от тук? Т.е. да купя онлайн винетки например и други подобни. Резервациите за хотелите ще си правя предварително през букинга. Коя навигация да ползвам-имам вградена на Here, а през андроид ауто мога да пускам Гугъл мапс и Waze.
Благодаря на всеки със съвет.
Yaris 2010 SOL 1.33 74KW MTM, 6-SPEED FLOOR SHIFT (SEQUENTIAL)

Аватар
slowtraveler
Мнения: 4857
Регистриран на: 28 Май 2006 21:44
Местоположение: Варна
Автомобил: Nissan Qashqai 2008/2.0/AWD
Благодарил/а: 141 пъти
Получена  благодарност: 135 пъти

Пътуване с кола из Европа

Мнение от slowtraveler » 07 Сеп 2018 11:56

На твое място първата част бих гонил Дунав мост 2 - няма смисъл да слизаш до София...
Пътя от Плевен - Криводол- Монтана е хубав без много движение (въпреки, че напоследък май тираджиите почнаха да го научават :) )...
Нататък - до Видин също не е зле с изключение на няколко малки участъка (последно минах до Димово бе идеален), но е малко по-натоварен..
Ако решиш да минеш Връшка чука - българският участък до границата е зле, но оттатък границата до Парачин е перфектен и ненатоварен. Поне аз като минавах нямаше никой на границата. От там нататък - магистрала, като забавянето е Белград - поне аз като минавах правеха някакви ремонти в центъра, и не използвах 'прекият централен маршрут' и обикалях по 'царския' - околовръстното, което обаче бе не по-малко зле и там сигурно загубих над час- час и половина само около Белград...
Винетка Румъния и Унгария можеш да ги вземеш онлайн. За Словакия и Чехия ти трябват винетки (х10Евро май бяха, и като че ли вече имат и онлайн закупуване) и дебнат по магистралите (поне мен ме хванаха чехите :) ).
Виена навярно ще ти излезе по-скъпо от Прага.. От друга страна - Будапеща - Прага е малък преход и ще ти остане време за разглеждане, но пък поне за мен е прекалено малък прехода и общото ти време ще се увеличи..
За навигацията - аз ползвах Google (за Сърбия - само офлайн по разбираеми причини :) ) ... И щатната автомобилна навигация...
Швейцария знаеш, че трябва да вземеш винетка, и те май бяха само годишни, но пък не са много скъпи. Игуменица - Кулата пътя е хубав, но пък си вързан с ферибот, който освен, че е скъп, но и ти 'убива' доста часове в чакане на заминаването. А и гръцкия участък е скучен (поне до Солун) - само тол-такси и магистрала :) Преимуществото е, че можеш да останеш в Солун да хапнеш рибка и да поразгледаш..
Колега пътува редовно до белгийско градче близо до френската граница и го прави за един дъх с едно кратко подремване по паркингите - той гони Сърбия - Австрия, но тъй-като си работи в Белгия гледа да го направи максимално кратък целия преход - няма какво да гледа...
Toyota Avensis 1.6 VVT-I / 2002г --> Mazda6 /2008 --> JGC 3.0/2014 --> ???
Chevrolet Kalos 1.4/16V/2004-> Nissan Qashqai 2.0 4x4 2008

Shift
Мнения: 77
Регистриран на: 18 Окт 2017 08:48
Местоположение: Плевен

Пътуване с кола из Европа

Мнение от Shift » 07 Сеп 2018 16:03

Благодаря за съветите! Уцели и на 100% точката на тръгване. :)
Значи ферибота отпада на връщане. Ще мисля нещо надолу през Северна Италия и бивша Югославия.
Yaris 2010 SOL 1.33 74KW MTM, 6-SPEED FLOOR SHIFT (SEQUENTIAL)

Аватар
slowtraveler
Мнения: 4857
Регистриран на: 28 Май 2006 21:44
Местоположение: Варна
Автомобил: Nissan Qashqai 2008/2.0/AWD
Благодарил/а: 141 пъти
Получена  благодарност: 135 пъти

Пътуване с кола из Европа

Мнение от slowtraveler » 07 Сеп 2018 16:23

Затова е удобно посочването на Местоположение във форума - лесно е да 'уцелиш' без излишни допълнителни уточняващи въпроси и отговори tooth.gif :thumbsup:
Северна Италия и бивша Югославия колегата ползва за достъп до южна Германия и бе доволен от пътя (не е много добър шофьор, но пък е прецизен в планирането си, така, че предполагам е претеглил стотина пъти вариантите преди избора на маршрута :) )
Toyota Avensis 1.6 VVT-I / 2002г --> Mazda6 /2008 --> JGC 3.0/2014 --> ???
Chevrolet Kalos 1.4/16V/2004-> Nissan Qashqai 2.0 4x4 2008

dracunculus
Мнения: 1206
Регистриран на: 06 Мар 2011 23:14
Местоположение: Deutschland
Благодарил/а: 54 пъти
Получена  благодарност: 33 пъти

Пътуване с кола из Европа

Мнение от dracunculus » 08 Сеп 2018 10:56

Shift написа: 07 Сеп 2018 10:58 Здравейте, колеги!
............
Като цяло не мога да ти дам конкретни съвети за целия ти маршрут, но мога да съм ти полезен по отношение на немско/австрийско/швейцарския пасаж.
Ако си решил да минаваш през Виена, гони след това Linz-Passau-Nürnberg-Würzburg-Köln- и т.н. Да слизаш от тази ос и да ходиш до München е излишно, освен ако не искаш да го разгледаш. За връщането ти те съветвам да минеш през Швейцария и конкретно през Gotthard-Tunnel от там попадаш в кантон Tessin и северна Италия. Този участък е неповторимо великолепен (живея в тази част на Европа и съм бил на доста от тези места, но мога да ти кажа, че за мен това е един от най-красивите кътчета и си струва определено, въпреки че е много натоварен и често задръстен, но може да се мине и през прохода, а не през тунела). От там пътища много, ако искаш идеи- пиши. Винетката за Швейцария е само годишна и струва 44Е. В Швейцария СПАЗВАЙ ОГРАНИЧЕНИЯТА с точност от макс. 2-3кмч отгоре, глобите са феноменални tooth.gif tooth.gif tooth.gif tooth.gif. В Германия спазвай на магистралите дистанция (кмч, с които караш разделено на 2)- често снимат от мостовете с камери.
Успех
Toyota Corolla 1,6 Valvematic 2012 Luna Navi-> ех
Toyota Avensis 1,8 Valvematic 2017 Elegance MT
Lexus IS300h 2020 Luxury Line
-> https://www.spritmonitor.de/de/detailan ... 07509.html

Shift
Мнения: 77
Регистриран на: 18 Окт 2017 08:48
Местоположение: Плевен

Пътуване с кола из Европа

Мнение от Shift » 11 Сеп 2018 11:28

Така, маршрута се избистри. В общи линии отиване /посочвам градовете с преспиване/ - Будапеща-Виена-Мюнхен-Брюксел. Връщане - Брюксел-Пилзен/Прага? -Братислава- Белград. Нощувката в Белград мога и да я спестя, но ми се събират над 12ч шофиране от Братислава, които не знам дали си заслужават. Хърватска,Северна Италия и Швейцария ще ги оставя за друго пътуване. Няма как да се върна оттам без да добавя още една нощувка, тъй като се удължава значително разстоянието. Хотели ще търся през букинга, винетки може би онлайн. Градовете с повече време за разходка се очертават Виена или Будапеща, а на връщане както дойде.Не знам защо на връщане малко да връдна от маршрута на отиване и ми се струва доста дневния преход . Все пак не ми се ща да пътувам повече от 8-9 часа на ден.
Yaris 2010 SOL 1.33 74KW MTM, 6-SPEED FLOOR SHIFT (SEQUENTIAL)

Аватар
slowtraveler
Мнения: 4857
Регистриран на: 28 Май 2006 21:44
Местоположение: Варна
Автомобил: Nissan Qashqai 2008/2.0/AWD
Благодарил/а: 141 пъти
Получена  благодарност: 135 пъти

Пътуване с кола из Европа

Мнение от slowtraveler » 11 Сеп 2018 11:38

За информация - Прага (тръгване от центъра около 10-11ч) - Будапеща(разглеждане, обяд и мотане по центъра ) - Сегед без зор си го правих за един ден... Така, че може тази стъпка да я удължиш - така няма да нощуваш в Белград...
Ако искаш разгледай в https://slowtraveler.net/?page_id=1545&lang=bg участъка от Прага насам - може да ти дойде идея...
От там - може да ползваш 'моя маршрут' - през Връшка Чука би бил удобен и неуморителен достъпа до Плевен... Ако го избереш - препоръчвам с две ръце за хапване покрай пътя в : http://www.balasevicrtanj.com/
Само първо поръчайте една порция за двама, че порциите са юнашки :)
Toyota Avensis 1.6 VVT-I / 2002г --> Mazda6 /2008 --> JGC 3.0/2014 --> ???
Chevrolet Kalos 1.4/16V/2004-> Nissan Qashqai 2.0 4x4 2008

Аватар
maestro75
Мнения: 240
Регистриран на: 18 Окт 2017 20:12
Местоположение: Stara Zagora

Пътуване с кола из Европа

Мнение от maestro75 » 15 Сеп 2018 22:03

Току що се върнах от двуседмична обиколка- тръгнах през Гърция на 01.09, вечерта ферибота Анкона-Игуменица /тук извадих късмет-на другия ден сутринта гърците обявиха стачка 24 часа, но ние вече бяхме тръгнали и се разминахме/.От там обикаляхме Римини, Флоренция, Пиза, Модена, Венеция. После един ден в Словакия - винетка 15 евро за една седмица е минимума /дебнат сериозно дали е залепена на стъклото, глобата е 250 евро/. След това Хърватия - плащат се тол такси. Вчера влязох в Сърбия, спахме в Белград, днес преди малко се прибрахме. Ремонти през града няма вече, минава се доста бързо. Тол таксите са доста по-ниски в сравнение с Хърватия и Италия, общо за цяла Сърбия около 10 евро. По-голямата част от магистралата след Ниш работи, има два малки участъка по 15 -20 км, които още се строят и се минава по стария път. Това е от мен. Общо изминах с Тойота Корола 1.6 бензин, купена преди 10 месеца, 3700 км и 700 км с ферибот. Водил съм подробни сметки за зарежданията, утре ще давам подробна информация за разход, цени и други. Поздрави!
Toyota Corolla 1.6 E17 132 guns.gif ps

centil
Мнения: 934
Регистриран на: 20 Авг 2016 11:13
Местоположение: Germany
Получена  благодарност: 18 пъти

Пътуване с кола из Европа

Мнение от centil » 15 Сеп 2018 23:02

За нищо на света не бих минал през Дунав мост 2 към западна Европа. Още повече, че тръгвайки от Плевен има само два участъка без магистрала - Плевен - Хемус 70км и още 60км в Сърбия. Общо 130км. В сравнение през Румъния са 490км.

Миналата седмица от София до Petronell-Carnuntum (малко градче от римско време на р. Дунав, Австрия) през Калотина - Бачка Топола - Nagelsdorf Бајмок - Baja - Székesfehérvár - Hegyeshalom ми отне 10:30 часа. Като за първи път минавах по точно този маршрут. На Калотина в 4:45 бях сам. Поради голяма опашка на Horgoš и Келебија се наложи да вляза в Унгария още по на запад, през Бајмок - Baja. После поради катастрофа по М6 трябваше да мина по околовръстното на Székesfehérvár. И накрая заради проверка на австрийските митничари на магистралата минах по успоредното шосе. Но първокласните пътища в Унгария и Австрия нямат нищо общо с тези в Румъния и Сърбия. Най-лошата отсечка по целия маршрут беше Бачка Топола - Nagelsdorf Бајмок.
Изображение
Yaris XP13 1NZ-FXE - ex
Yaris XP21 M15A-FXE

nowyaris
Мнения: 4515
Регистриран на: 11 Фев 2009 16:17
Местоположение: ЛИНЦ/АТ
Получена  благодарност: 1 път

Пътуване с кола из Европа

Мнение от nowyaris » 16 Сеп 2018 08:55

Вчера 5,00 Дунавмост-19,30 Линц.2 зареждания по 10 минути - Сибиу и Никелсдорф и 30 минути границата Румъния-Унгария.Разпрах се от каране.1360 километра са си точно.В Румъния без магистрала са един път 170 километра Питещи/Сибиу и още един участък 60 километра Дева/Фаргож.И двата участъка са адски натоварени и трудно се подържат дори 50 км/ч. средна скорост.Всичко останало си е много добре.Унгария като никога много бързо-нямаше катастрофи или ремонти-3 часа и нещо.Дунав мост е 4 лева.Транзитна румънска е 4 евро.Интересно че в посока България винетката на Арад е 3 евро,а румънския мост е 6 евро.Или поне на мен толкова ми взеха преди 2 седмици.В Австрия е пълно по аутобаните с радари и май след Никелсдорф ме фотографираха на ограничение 80 с 130.Очаквам много солена глоба.Само да не ми вземат и книжката за някой и друг месец.Бях вече уморен и не видях знака,иначе си карах навсякъде с 10 км/ч над разрешеното,не повече.Лагуната се изложи-около 8/100 бензин ми даде разход-обърна ми джобовете.Ама и аз и скъсах ританките от натискане.
ПП.Прави ми впечатление,че дори и с чисто нови германски премиуми голяма част от шофьорите трудно поддържат например 140 км/ч в продължение на часове-изпреварваха ме, но после така или иначе на границата винаги идваха след мен.Лагуната е без темпомат-десния ми глезен вече ме понаболява след 10-тия час.
Живота е като Чевермето - колкото повече те върти,толкова по-пекан ставаш....

Публикувай отговор

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 64 госта