Ремонт на осветление на конзола и запалка - Корола Е11

Аватар
esox hunter
Мнения: 103
Регистриран на: 12 Окт 2009 17:17
Местоположение: София

Ремонт на осветление на конзола и запалка - Корола Е11

Мнение от esox hunter » 09 Май 2013 12:34

Привет колеги,
Във възможно най-неподходящ момент (пътувах в чужбина) ми "замина" заплката (буксата). Принципно не я ползвам за запалка по конкретното й предназначение, но от нея черпя ток за GPS-a, и пр. устройстава.
Първоначално докато пътувах с включен GPS замина бушона, звъннах на приятел и с негова помощ открих кой е и го смених....поработи известно време и спря отново. Новият бушон си е здрав сега - часовника, който е на същия бушон си работи, но няма ток от запалката (проверих с друго устройство). Предполагам, че някъде нещо е нагоряло и е дало на късо. Свалих бушона превантивно за да не дава някоя утечка и да ме остави и без акумулатор.
В тази връзка да ви попитам за насоки може ли да се извади буксата на запалката и да проверя дали не е заминала някоя спойка на кабелите или трябва да свалям целия панел.
Ако се сваля панела да ми помогнете и със съвети как да го сваля. (Корола А11 комби 97 г).
Приемам разбира се и предложения за сервиз или майстор който да оправи проблема wink.gif

Благодаря предварително!
Последно промяна от esox hunter на 07 Юни 2013 13:41, променено общо 2 пъти.

Аватар
esox hunter
Мнения: 103
Регистриран на: 12 Окт 2009 17:17
Местоположение: София

Re: Запалка Корола Е11

Мнение от esox hunter » 14 Май 2013 11:35

Никой ли не може да помогне със съвет как да сваля тази част от таблото за да погледна запалката unsure.gif
Таблото е от този тип:
Изображение Изображение

Ако някой знае как се сваля нека ми напише.

Видях в youtube на подобна Корола (американска версия) как се сваля, но там нямаше такава ръчка за въздуха. Интересува ме тя как се маха и маха ли се изобщо !? ...и другото "врътките" за въздуха и топло/студено свалят ли се и как?
Стойката за чашки видях как се маха, а пепелника е ясен.

Така и така, ще се сваля да ви питам имам изгорели подсветки в областа на врътките за въздух Какви крушки (диоди) се ползват и от къде да си закупя такива да ги сменя?

toyota_racing
Мнения: 96
Регистриран на: 07 Окт 2008 20:50
Местоположение: Сливен

Re: Запалка Корола Е11

Мнение от toyota_racing » 14 Май 2013 12:34

esox hunter написа:Никой ли не може да помогне със съвет как да сваля тази част от таблото за да погледна запалката unsure.gif
Таблото е от този тип:
Изображение Изображение

Ако някой знае как се сваля нека ми напише.

Видях в youtube на подобна Корола (американска версия) как се сваля, но там нямаше такава ръчка за въздуха. Интересува ме тя как се маха и маха ли се изобщо !? ...и другото "врътките" за въздуха и топло/студено свалят ли се и как?
Стойката за чашки видях как се маха, а пепелника е ясен.

Така и така, ще се сваля да ви питам имам изгорели подсветки в областа на врътките за въздух Какви крушки (диоди) се ползват и от къде да си закупя такива да ги сменя?
Не е сложно свалянето на конзолата само трябва да внимаваш като я сваляш, правиш следното: Сваляш врътките за вентилатора, топло/студено и за посоката на въздуха като ги издърпваш към теб , трябва да свалиш и за потока на въздуха отгоре лостчето където е също с издърпване .След като ги свалиш под врътката за вентилатора и за посоката на въздуха има два винта, развиваш ги.Вадиш пепелника и издърпваш цялата конзола държи се на 6 копчета, трябва да започнеш отдолу и действаш внимателно, в горния край излиза малко трудно защото е подпъхната под таблото леко но излиза няма да се притесняваш.Успех!

Тук също има писано по темата http://toyotabg.eu/viewtopic.php?t=9386&highlight= от тук може да разбереш какви са крушките за подсветката.

Аватар
esox hunter
Мнения: 103
Регистриран на: 12 Окт 2009 17:17
Местоположение: София

Re: Запалка Корола Е11

Мнение от esox hunter » 14 Май 2013 13:11

toyota_racing написа:....Тук също има писано по темата http://toyotabg.eu/viewtopic.php?t=9386&highlight= от тук може да разбереш какви са крушките за подсветката.
Благодарности колега worthy.gif ....най сетне някой да ми даде някакви насоки smile.gif
Да попитам само нещо доуточнващо ръчката (плъзгача), която за въздуха в купето цялата ли се издърпва или само накрайничето (пластмасовото сиво)

В другата тема прочетох, че крушките за подсветка били 1,2 W без цокъл. Понеже не се сещам как изглеждат някой може ли да ми пусне линк да се ориентирам, какво да купя...цветни ли са или обикновени?
Предполагм че от този тип но все пка да попитам Изображение


П.П. Сега докато рових пак в тубата намерих още един клип, таблото е почти същото
Ето: http://www.youtube.com/watch?v=Nb3vhvXmL3g

,а ето и 1вия, който бях намерил http://www.youtube.com/watch?v=CmwXCBo2M9k

...на някой може а му е полезно wink.gif

toyota_racing
Мнения: 96
Регистриран на: 07 Окт 2008 20:50
Местоположение: Сливен

Re: Запалка Корола Е11

Мнение от toyota_racing » 14 Май 2013 17:44

esox hunter написа: ...
Да попитам само нещо доуточнващо ръчката (плъзгача), която за въздуха в купето цялата ли се издърпва или само накрайничето (пластмасовото сиво)

Само сивото се маха, ръчката не ти пречи за да се свали конзолата.Крушките са като на габаритите на фара W5W се водят, безцветни са имат си едно силиконово отгоре като презерватив което прави цвета сваляш го от старите си крушки и слагаш на новите като свалиш конзолата ще ги видиш.

Аватар
esox hunter
Мнения: 103
Регистриран на: 12 Окт 2009 17:17
Местоположение: София

Re: Запалка Корола Е11

Мнение от esox hunter » 14 Май 2013 18:37

toyota_racing написа:...Само сивото се маха, ръчката не ти пречи за да се свали конзолата.Крушките са като на габаритите на фара W5W се водят, безцветни са имат си едно силиконово отгоре като презерватив което прави цвета сваляш го от старите си крушки и слагаш на новите като свалиш конзолата ще ги видиш.
Благодаря отново smile.gif .... като ми остане време събота - неделя, ще се заема с този въпрос.

toyota_racing
Мнения: 96
Регистриран на: 07 Окт 2008 20:50
Местоположение: Сливен

Re: Запалка Корола Е11

Мнение от toyota_racing » 14 Май 2013 19:27

esox hunter написа: Благодаря отново smile.gif .... като ми остане време събота - неделя, ще се заема с този въпрос.
Успех, само съм се объркал крушките са T5 12V 1,2W не както съм писал по-горе W5W, преди доста време ги сменях и съм забравил какви точно бяха но сега проверих и са от по-малките. Ето такива http://images.esellerpro.com/2493/I/465 ... 6Bulb2.jpg

Аватар
esox hunter
Мнения: 103
Регистриран на: 12 Окт 2009 17:17
Местоположение: София

Re: Запалка Корола Е11

Мнение от esox hunter » 07 Юни 2013 13:27

Онзи ден разглобявах моето табло и смених запалката и крушките на централната конзола.

Ще добавя още инфо по темата, как се сваля панел на централната конзола и се сменя запалка на Corolla E 11.
С една дума - трудно wink.gif ....и не е точно, като на клипчетата понеже пластмасата на конзолата в горната си част е подпъхната под кората на таблото,.... но спокойно wink.gif
Значи първо се свалят 3-те врътките за силата на въздуха, парното, посоката на въздуха. Това става с леко издърпване към вас.
Сваля се с издърпване към вас и пластмасовия накрайник за посока на въздуха в купето, който е над тях. Там внимателно, защото има една прозрачна пластмаска в него за светлината да не се затрие.
Под 1-ва и 3-та врътка има винтове-развиватe ги с отверката. Те придържат пластмасовата кора за един бял модул отзад.
Сега идва трудното. Пластмасовата конзола се държи на 6 щипки по 2 горе, долу и средата.
Първоначално аз започнах от долу на горе, както е в единия от клиповете заради подпъхнатата под таблото конзола, но се оказа трудно начинание - НЕ се прави така!
Оказа се, че таблото в горната си част е меко и подава повдига се с някакъв иснструмент без да се наранява първо от едната страна и после от другата и се отключват първите 2 щипки на панела най-горе....с издърпване към вас.
После средните и долните излизат леко с идърпване пак към вас.
Конзолата (панела) е гъвкава, но все пак внизмвайте да не счупите някоя щипка.

След като откачите панела отзад има един кабел с букса към часовника и климата - откачате го!
Има кабел към пепелника с крушка в края. И 2 кабела към запалката единия захранващ за нея другия за крушката на запалката.

Ако искате ги откачете ги всичките (на букси са), а ако не само горния.

Горе под 1-ва и 3-та врътка имаш по една крушка. Свалят се с издърпване! На тях има силиконови "презервативчета" - свалят се внимателно и дано не са се спекли иначе се късат.
На техните места се поставят новите крушки и внимателно с натиска, защото може да им хлътнат гнездата и после трудно, (но не и невъзможно) се връщат в начално положение (питайте патило wink.gif )

Може да си смените и крушката на пепелника тя е лесна, а на запалката е по-трудно така, че ако искате не се занимавайте с нея.
Крушките насякъде са 12V 1,2W (аз сложих Tungsram по 2,50 лв / бр. има и по-евтини, но не ми се сваля табло през месец, че тегаво...)

Сега как се сваля запалката:
Описвам, защото които не е свалял има да се чуди wink.gif
Първо откачате буксите за тока и тази за крушката.
Върху запалката има едно черно кожухче (предпазно) Хванато е в горта си част, като щипчица за гнездото където е крушката. Леко разтваряте и сваляте кожухчето.
После с пръст се избутва напред (посока панела) цилиндричната метална част на зпалката. След, като излезе металната част, белия кожух в който се намира има по 2 малки щипки отгоре, които вече стават податливи и се натискат навътре и се изкарва тази част от заплката от гнездото в панела.
Отпред зпалката има един черен конус с фиксиращо краче, което е застопорено в панела (внимателно с него).
Часатта в която се намира крушката на заплката изглежда, като капсуловна, но не е - разглобява се, но трудно.
Сглобяването по обратния ред wink.gif



Накрая по обратния ред... панела по-лесно се слага отколкото сваля.
В сервиз преди време ми обявиха 70 лв за труд само да ми сменят крушките, та повиках неволята и... biggrin.gif Така, че ако ви се занимава дерзайте, ако не в някой сервиз....

Това е в общи линии-дано съм бил полезен wink.gif

Публикувай отговор

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: Zhelezov_bg и 55 госта